پیشرفت 35 درصدی احداث مجموعه گردشگری و تاریخی شمس تبریزی

به گزارش دیار سلمان، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، پیشرفت 35 درصدی احداث مجموعه گردشگری و تاریخی شمس تبریزی دیده می گردد.

پیشرفت 35 درصدی احداث مجموعه گردشگری و تاریخی شمس تبریزی

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ اخبار تصویری بیشتر بدانید.

جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی آذربایجان غربی با اشاره به آنکه قبل از شیوع کرونا شاهد فرایند تساعدی در رشد توریستی استان بودیم، گفت: در آن دوران شاهد رشد ضریب اشغال هتل ها تا 70 درصد بودیم و بیش از 650 هزار مسافر خارجی در حوزه توریستی سلامت داشتیم اما با شیوع کرونا نه تنها ضریب اشغال هتل ها به حدود 10 درصد رسیده بلکه از تعداد توریستان سلامت استان هم کاسته شده است؛ این درحالی است که محدودیتی برای پذیرش مسافر و توریست نداریم.

به گفته او، با بسته شدن مسیرهای زمینی به علت اعمال محدودیتی که ویروس کرونا ایجاد نموده، بیشترین مسافران استان آذربایجان غربی به وسیله مسیرهای هوایی و قطار به این استان سفر می نمایند. با این وجود این روزها به علت بسته بودن مرزها شاهد حضور تعدادی از توریستان خارجی هستیم که اجازه ورود آنها در پروتکل ها ذکر شده که همان توریستان سلامت هستند.

جباری اعلام کرد: توریستان سلامت برای استفاده از امکانات پزشکی استان ویزا دریافت می نمایند و بیشتر به ارومیه، پیرانشهر و خوی می فرایند. بیشترین توریستان سلامت استان آذربایجان غربی از اربیل و شمال عراق هستند.

او ادامه داد: کوشش ما آن است که از ظرفیت فضای مجازی برای برگزاری تورهای مجازی بخصوص میراث جهانی استفاده کنیم تا علاقمندان بتوانند از تخت سلیمان و قره کلیسا به صورت مجازی تماشا نمایند.

میراث فرهنگی

مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی آذربایجان غربی درخصوص شرایط میراث فرهنگی گفت: در طول یکسال گذشته بیش از 70 اثر بازسازی شدند و پروژه های پیشران در جریان است. احیای حجره های مسجد جامع ارومیه آغاز شده و در ضلع شرقی آن 50 درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد هستیم. آغاز عملیات اجرایی سایت موزه باز جنگ چالدران در شمال استان هم در جریان است. احداث مجموعه توریستی و تاریخی شمس تبریزی را در خوی در دست اقدام داریم که تا به امروز حدود 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته. دو موزه در شهرستان بوکان و میاندوآب در دست احداث داریم و عملیات اجرایی آن آغاز شده. موزه صلح سردشت را هم در برنامه داریم، زمین آن آماده و تهیه شده و عملیات اجرایی آن از هفته جاری آغاز می گردد. حدود 40 مورد از بناها و محوطه ها هم مشخص حریم شده اند.

او درخصوص شرایط میراث جهانی استان آذربایجان غربی گفت: عملیات مراقبت و حفاظت مستمر در حال اجرا است و زیرساخت های آن از جمله راه دسترسی، پارکینگ، سرویس های بهداشتی را داشتیم و بیش از 8 میلیارد تومان طی دو سال اخیر هزینه نموده ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی آذربایجان غربی از عدم تعریف فصل نو کاوش در مجموعه های میراث جهانی این استان اطلاع داد و گفت: درحال حاضر پروژه ای برای کاوش در تخت سلیمان نداریم اما در تکاب پروژه های باستان شناسی تعریف شده است.

به گفته جباری، آذربایجان غربی از جمله استان های نخست در حوزه کاوش باستان شناسی است و مهم ترین فصول کاوش هم در سالهای 98 و 99 در محدوده سد کانی سیب انجام شد. حدود 30 محوطه باستانی در این محدوده واقع شده است که به وسیله حدود 15 هیات باستان شناسی مورد کاوش نجات بخشی قرار گرفته است. در حال پیگیری هستیم که فصل بعدی کاوش ها هم آغاز گردد.

او ادامه داد: بیشترین یافته های سالهای اخیر در محدوده سد کانی سیب بود که باستان شناسان پیروز به کشف گورستان شدند و بیش از 500 شی تاریخی از آن بدست آمد که عمدتا مفرغی و فلزی بودند که شامل انواع زیورآلات بودند. این اشیا اکنون در موزه ارومیه نگهداری می شوند و در معرض دید عموم هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1824

به "پیشرفت 35 درصدی احداث مجموعه گردشگری و تاریخی شمس تبریزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت 35 درصدی احداث مجموعه گردشگری و تاریخی شمس تبریزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید