پیاده روی موثرترین روش برای درمان وریدهای واریسی

به گزارش دیار سلمان، یک متخصص پزشکی ورزشی می گوید، حرکت دوچرخه زدن و پیاده روی حتی اگر کوتاه مدت باشند برای سیاهرگ واریسی بسیار موثرند، ولی اگر طول مدت آن بیشتر و حداقل 40 دقیقه و بدون استراحت باشند، در کاهش وزن هم تاثیرگذار خواهند بود.

پیاده روی موثرترین روش برای درمان وریدهای واریسی

دکتر احمد باقری مقدم در گفت وگو با دیار سلمان، اضافه کرد: شاید موثرترین راه پیشگیری و درمان وریدهای واریسی، پیاده روی است و اگر زمان لازم برای پیاده روی های منظم ندارید سعی کنید در صورتی که از بیماری های دیگر مثل آرتروز زانو رنج نمی برید، از پله به جای استفاده از آسانسور و از پاها به جای استفاده از ماشین شخصی یا وسیله نقلیه عمومی بهره ببرید.

وی گفت: چاقی یکی از عوامل موثر در بروز و پیشرفت عروق واریسی است و پیاده روی در کنار تغذیه صحیح، نقش اصلی را در کاهش وزن بیماران دارد. البته دویدن هم به اندازه راه پیمایی سریع موثر است.

این متخصص پزشکی ورزشی اعلام نمود: استفاده از دوچرخه متحرک، ثابت و حرکت پدال زدن در حالت خوابیده به پشت به طوری که پاها تا جای ممکن بالا گرفته شوند نیز تاثیر بسزایی در این زمینه دارند. حرکت دوچرخه زدن و پیاده روی حتی اگر کوتاه مدت باشند برای سیاهرگ واریسی بسیار موثرند ولی اگر طول مدت آن بیشتر و حداقل 40 دقیقه و بدون استراحت باشند، در کاهش وزن هم تاثیرگذار خواهند بود.

وی توضیح داد: یکی دیگر از تمرینات مناسب برای تقویت عضلات و پیشگیری از وریدهای واریسی بلند کردن پاها درحالت خوابیده به پهلو است. به طوری که روی سطح نسبتا سفت به بغل دراز بکشید و به آرامی یک پا را بالا بیاورید. ضروری است این حرکت 20 بار و حداقل 5 ست، 3 بار در روز انجام گردد. همچنین بلند شدن روی پنجه ها از دیگر تمرینات برای پیشگیری و درمان وریدهای واریسی است. البته این تمرین در تقویت عضلات پشت ساق پا نیز موثر است.

باقری مقدم در خاتمه اضافه کرد: تمرینات سنگین، یوگا، درازنشست، بشین پا شو با پاهای یکی جلو و یکی عقب از جمله تمریناتی است که برای کسانی که مبتلا به وریدهای سیاهرگی است، توصیه نمی گردد. همچنین به علت ایجاد ضعف در عضلات ساق پا و اختلاف در گردش جریان خون از پا به بالا تنه بهتر است از پوشیدن کفش های پاشنه بلند پرهیز کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 171

به "پیاده روی موثرترین روش برای درمان وریدهای واریسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیاده روی موثرترین روش برای درمان وریدهای واریسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید