هنگام راه رفتن، پیامک نزنید!

به گزارش دیار سلمان، ایرنا زندگی: اغلب ما تجربه راه رفتن و پیامک زدن را داریم و حتی به این کار فکر هم نمی کنیم. اما بهتر است بدانیم که وقتی مشغول انجام کار دوم مانند ارسال پیامک هستیم، مسافت های ترافیکی را درست قضاوت نمی کنیم، کندتر قدم می زنیم، تصمیمات ضعیفی می گیریم و از محیط اطرافمان آگاهی نداریم. بسیاری از تصادفات در خیابان ها به علت استفاده رانندگان و عابران از تلفن همراهشان بوده است. احتمالاً فکر می کنیم که کار خطرناکی نمی کنیم، اما آمار ها و متخصصان چنین چیزی نمی گویند.

هنگام راه رفتن، پیامک نزنید!

در خیابان گشت می زنید و ناگهان فکر می کنید باید تلفن همراهتان را چک کنید. گوشی را از جیبتان درمی آورید و یک پیغام می نویسید و حتی وقتی در خیابان راه می روید هم چشمانتان به صفحه موبایلتان دوخته شده است؛ اغلب ما این نوع پیاده روی را تجربه نموده ایم.

این رفتار ها باعث شده که قانون گذاران در خصوص پیاده روی و پیغامک زدن بحث و مصاحبه نمایند. در بعضی از شهر ها مانند هونولولو، رکسبورگ و آیداهو، هم که این ماجرا فراتر از بحث و مصاحبه بوده و این سبک از پیاده روی ممنوع اعلام شده است!

با وجود اینکه رانندگان و وسایل نقلیه بزرگ تر باعث بسیاری از تصادفات بوده اند، اما می توانیم بگوییم که عابران پیاده هم در این میانه بی تأثیر نبودند. اینکه قربانیان تصادفات با اتومبیل یا وسایل نقلیه بزرگ را مقصر بدانیم کار درستی نیست، اما باید بدانیم که مسئولیت شخصی هم وجود دارد.

یکی دیگر از علائم رفتار اعتیاد داشتن به موبایل، استفاده همزمان تلفن همراه و کار دیگر است.

متخصصان روانشناس، اما معتقدند پیغامک زدن حین راه رفتن نوعی رفتار اعتیاد آور است. دیرزمانی است که فناوری ما را به کنترل خودش درآورده است. شاید وقت آن رسیده باشد که ما بتوانیم کنترل فناوری شخصی خودمان را به دست آوریم.

چرا حین راه رفتن پیغامک می زنیم؟

دکتر آدام گزلی در دانشکده علوم اعصاب معتقد است که گرایشات ما در زمینه منابع اطلاعاتی، از رفتار حیوانی ما در خصوص بقا نشأت می گیرد. مغز ما هنگام دریافت اطلاعات، احساس پاداش می نماید و همین است که دوست داریم اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

در چرخه استفاده از موبایل گیر افتاده ایم

به گفته متخصصان استفاده از اینترنت به طور کلی اعتیاد آور نیست و ممکن است نشانه کار هایی باشد که مردم مجبور هستند برای آن تلفن همراهشان را چک نمایند. اما وقتی افراد موبایل خود را فقط به خاطر افزایش روحیه چک می نمایند، می تواند نشانه ای از یک مسأله در حال توسعه باشد.

مطالعات دانشگاه مریلند نشان داده است که صد ها مراجعه به اورژانس بین سال های 2000 تا 2011 مربوط به استفاده از تلفن همراه هنگام راه رفتن بوده است.

دکتر سوسمان می گوید اگر به کوهستان رفتید و احساس آرامش کردید که هیچ، اما اگر به کوهستان رفتید و احساس کردید می خواهید زودتر از آن جا خارج شوید و از تلفن هوشمندتان بهره ببرید، به سمت اعتیاد پیش می روید.

کمپین آگاهی رسانی عمومی درباره خطرات پیاده روی و پیغام کوتاه یکی از پیشنهادات جیم استایر، مدیر اجرایی خرد رسانه بوده است. او معتقد است که هم پیاده ها و هم رانندگان حواسشان پرت موبایل شده است و باید با این اعتیاد مبارزه کرد.

چگونه استفاده از موبایل حین راه رفتن را کنترل کنیم؟

1. دکتر گززلی گفته است که می توانید به جای جیب خود، تلفن را در کیف خود بگذارید و بیرون کشیدن آن را مشکل تر کنید.

2. زمانی که عابران پیاده تلفن خود را چک می نمایند بهتر است دست از راه رفتن بکشند و در یک مکان امن بایستند. همچنین به افرادی که هدفون دارند هم توصیه می گردد که حین راه رفتن، صدای آن را کم تر نمایند.

3. کریس مارچلینو، مهندس سابق اپل که منجر به توسعه آیفون شده است، توصیه می نماید که وارد تنظیمات تلفن همراه شوید و به غیر ازمواردی که برای شما بسیار اهمیت دارد، اعلان برنامه ها (نوتیفیکیشن) را غیرفعال کنید و جلوی بمباران چیز های نامربوط را حین راه رفتن بگیرید.

4. اپلیکیشن هایی در آیفون و اندروید وجود دارد که به طور موقت اعلان ها (نوتیفیکیشن) را خاموش می نماید.

5. در این زمینه متخصصان تمرینات خودکنترلی را توصیه نموده اند. آن ها می گویند بهتر است از خودمان بپرسیم: آیا من سرنوشت خودم را کنترل می کنم یا به فناوری اجازه می دهم که آن را کنترل کند؟ و یا آیا می خواهم به خودم آسیب وارد کنم؟

ترجمه کوتاه از nytimes

منبع: برترین ها
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 783

به "هنگام راه رفتن، پیامک نزنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام راه رفتن، پیامک نزنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید