نوبل ادبیات سال جاری هم غافلگیرمان می نماید؟

به گزارش دیار سلمان، هفته نوبل فرارسیده و یکی یکی پس از دیگری برندگان این جایزه معتبر معرفی می شوند. امروز نوبت نوبل ادبیات است. سال جاری چه کسی برنده نوبل ادبیات می گردد؟ هاروکی موراکامی، مارگارت اتوود یا نام های کمتر مشهوری، چون جامایکا کینکیت و آن کارسون. آیا سال جاری هم با یک انتخاب جنجالی هم غافلگیر خواهیم شد؟

نوبل ادبیات سال جاری هم غافلگیرمان می نماید؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

نوبل جنجالی

به گزارش خبرآنلاین، یکی از غیرمنتظره ترین برندگان نوبل ادبیات را بدون شک باید باب دیلن نامید. بدون شک دیلن هنرمند بسیار پرآوازه ای است البته نه در جهانی ادبیات. او را همه با شاهکارهایش در عرصه موسیقی می شناختند و کمتر کسی گمان می کرد که نامش به عنوان برنده نوبل ادبیات انتخاب گردد.

انتخاب دیلن سر و صدای زیادی به پا کرد و مخالفان بسیاری داشت که کارنامه نه چندان درخشان نوبل در نادیده دریافت غول های ادبیات را یادآوری می کردند. در نقطه مقابل انتخاب جنجالی نوبل طرفداران بسیاری هم داشت که ترانه های باب دیلن را شایسته دریافت این جایزه توصیف می کردند.

باب دیلن و جایزه ای قابل تامل

سال 2018 پس از رسوایی هایی جنسی آموزشگاه سوئدی خبری از نوبل ادبیات نبود. سال بدون نوبل و تغییرات در ترکیب اعضای آموزشگاه هم البته نتوانست از جنجالی که در انتظار بود پیشگیری کند. سال 2019 در یک سال 2 نوبل اهدا شد که یکی به میشائیل هانتکه رسید. نویسنده ای که به دلیل حمایت از اسلوبودان میلوشویچ و انکار نسل کشی سربرنیتسا منتقدان بسیاری داشت.

پس از این همه جنجال انتظار زیادی وجود دارد که آموزشگاه سوئدی سال جاری در انتخاب برنده نوبل ادبیات سمت بی حاشیه ترین و کم دردسرترین گزینه ها برود.

کدام مدعیان شانس بیشتری دارند؟

در پیش بینی های گوناگون جامایکا کینکید نویسنده ای است که نامش بیش از هر کسی به عنوان برنده احتمالی نوبل تکرار می گردد. کینکید اهل آنتیگوا، کشوری کوچک در دریای کارائیب است. او در آمریکا زندگی می نماید و خالق رمان هایی، چون زندگینامه مادرم و آقای پاتر است. از کار های مشهوری غیرداستانی او می توان به کتاب مکانی کوچک اشاره نمود که روایتی از عظیم شدن این نویسنده در آنتیگوا است.

آن کارسون شاعر و مترجم کانادایی هم از چهره هایی است که احتمال نوبل دریافتش را زیاد می دانند. او در کارنامه اش جوایز ادبی زیادی، چون جایزه شعر گریفین و جایزه تی اس الیوت برای شعر دارد. نورما جین نانوای تروا و مردان در اوقات فراغت از آثار مشهور کارسون هستند.

آن کارسون شاعر کانادایی

پس از کینکید و کارسون می توان از ماریز کنده نویسنده فرانسوی اهل گوادالوپ، قرار می گیرد. او در کنار لیودمیلا اولیتسکایا نویسنده اهل روسیه از شانس های دریافت نوبل ادبیات سال جاری هستند.

همانطور که آشکار است چهار نامی که شانس دریافت نوبل ادبیات شمرده می شوند، همگی زن هستند.

نام هایی که تکرار می گردد

هر سال زمان نوبل ادبیات که می رسد نام هاروکی موراکامی را می شنویم. نویسنده سرشناس ژاپنی که آثارش در سراسر جهان خوانندگان بسیاری دارد. آثار او به بیش از 50 زبان زنده جهان از جمله فارسی ترجمه شده است. کافکا در کرانه، جنگل نروژی و پس از تاریکی چند نمونه از کار های پرطرفدار این نویسنده هستند.

نام او چندین سال است که در میان مدعیان دریافت نوبل ادبیات شنیده می گردد، اما تا کنون به جایزه دست پیدا ننموده است.

مارگارت اتوود از مشهورترین نویسندگان در قید حیات جهان است. او تقریبا به غیر از جایزه نوبل اغلب جوایز معتبر جهانی ادبیات را دریافت نموده است. این نویسنده 2 جایزه بوکر، جایزه فرانتس کافکا و جایزه آرتور سی. کلارک را دریافت نموده و جایزه گریفین را بنیان گذاشته است. اتوود بیشتر با رمان سرگذشت ندیمه مشهور است که دستمایه ساخت سریالی پرطرفدار به همین نام نهاده شد.

الیزابت ماس در سریال سرگذشت ندیمه

نگوگی وا تیونگو هم در چند سال اخیر همواره در فهرست مدعیان نوبل ادبیات بوده است. او نویسنده ای از قاره آفریقا و کشور کنیا است. او داستان کوتاه مشهوری با عنوان انقلاب ایستاده: یا چرا انسان ایستاده راه می رود دارد که به بیش از 90 زبان ترجمه شده است. این نویسنده برنده جایزه لوتوس و خالق رمان های رودخانه ای در میان و دانه ای گندم بار ها از سوی حکومت کنیا تحت تعقیب نهاده شده است.

انتخاب برنده با کیست؟ جواب سوال ساده است: آموزشگاه سوئدی. آموزشگاه سوئد در اصل برای پاسداشت و حفاظت از زبان سوئدی در سال 1786 تاسیس شد، اما اکنون بیش از همه برای انتخاب برنده جایزه نوبل ادبیات شناخته می گردد.

این آموزشگاه 18 عضو دارد که تا سرانجام عمر مگر در شرایطی خاص مثل جنجال رسوایی جنسی ژان کلود آرنو، در این کرسی باقی می مانند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1347

به "نوبل ادبیات سال جاری هم غافلگیرمان می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبل ادبیات سال جاری هم غافلگیرمان می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید