نمایشگاهی از آثار میرزا غلامرضا اصفهانی برپا می گردد، رونمایی از کتاب مجموعه آثار این هنرمند

به گزارش دیار سلمان، در نشست خبری رونمایی از کتاب مجموعه آثار خوشنویسی میرزا غلامرضا اصفهانی در خانه همایش، عنوان شد که بعضی از آثار این هنرمند از روز آدینه (15 آذر ماه) در گالری آریانا به نمایش گذاشته می گردد.

نمایشگاهی از آثار میرزا غلامرضا اصفهانی برپا می گردد، رونمایی از کتاب مجموعه آثار این هنرمند

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، در نشست خبری رونمایی از کتاب مجموعه آثار خوشنویسی میرزا غلامرضا اصفهانی، افرادی همچون محمدرضا اصلانی، صحرانورد (مدیر انتشارات کتاب سرای نیک)، عبداللهی (مدیریت گالری آریانا)، زروان بختیار حضور داشتند.

در این نشست محمدرضا اصلانی اظهار کرد: از سه منظر باید به این کتاب نگاه نکرد. یکی اهمیت هنر میرزا غلامرضا است، دوم اهمیت مولف آن مرحوم دکتر بختیار است و سوم کار ارزنده ای است که ناشر و تیم فنی کتاب برای چاپ آن انجام دادند. دکتر بختیار از سال 64 کار را آغاز کرد. با توجه به اینکه از میرزا غلامرضا آثار غیر اصل بسیاری موجود هست، کارشناسی و دست یابی به نسخه اصلی آثار ایشان کار سخت و زمان بر و حساسی بود که دکتر بختیار با ظرافت و دقت بسیاری انجام دادند.

او ادامه داد: دکتر بختیار کار پژوهشی عظیمی را انجام داد و تمام سعیشان این بود که این آثار اصیل باشد و کپی نباشد. او از نظر کارشناسی افراد دیگری همانند آقای عتیقی و کارشناسان دیگر هم استفاده می کردند تا از اصالت آثار مطمئن باشند. این ها را به انضمام زندگی نامه میرزا غلامرضا در این کتاب داریم. آنچه در این کتاب داریم حاصل کوشش و پژوهش عظیم دکتر بختیار است. او این پژوهش را دقیقا از 64 آغاز کردند و تا سرانجام حیانشان یعنی سال 94 مشغول جمع آوری و پژوهش بودند؛ دقیقا 30 سال کوشش ایشان را ما در این کتاب داریم. اگرچه 10 سال سرانجامی عمرشان سرعت کار به دلیل بیماری کم شده بود اما همچنان مشغول بودند.

اصلانی اعلام کرد: بخش قابل توجهی از کار را ما لیتوگرافی و عکاسی نموده بودیم، اما در 10 سال بعد از آغاز کار، دیگر آن تصاویر خیلی به کار نیامد، زیرا ابزارهای جدید و تکنولوژی جدید دیجیتال آمده بود. بر همین اساس دکتر بختیار باتوجه به وسواس کاری شدیدی که داشتند گفتند که مجدد عکاسی بگردد و از آن لیتوگرافی اولیه استفاده نکردند. در همین میان بود که ما کار را به انتشارات کتاب سرای نیک سپردیم که گشاده رویی قبول کردند.

او همچنین با اشاره به شخصیت و زندگی حرفه ای میرزا غلامرضا، اظهار کرد: در طول تاریخ خوشنویسان بسیار بزرگی داشته ایم و تنها خوشنویسانی که در جهان می توان با خوشنویسان ایرانی مقایسه کرد، خوشنویسان چینی هستند که آثارشان فقط تکنیک ندارد.

اصلانی ادامه داد: یکی از تفاوت های میرزا غلامرضا با خوشنویسان قبلی در کرسی بندی نستعلیق است. او پس از میرعماد سبک کاملا متمایزی ایجاد کرد. همچنین یک کار شاخص دیگری که میرزا غلامرضا نموده بود، تبدیل سیاه مشق به یک هنر بود و با خوشنویسی سیاه مشق، سیاه مشق را به عنوان هنری مجزا معرفی و آن را به هنری اصیل تبدیل کرد. در این هنر دیگر مضمون خط در سیاه مشق مطرح نیست حروف نقش بنیادین پیدا نموده، ناقل زیبایی شناسی شده اند و در ذات خودشان مطرح شده اند و نه در معنایی که به ذهن متبادر می نمایند. این کار را بعدها در کار هنرمندان اروپایی دیدیم.

عبداللهی نیز در سخنانی اعلام کرد: در این نمایشگاه به بهانه رونمایی از کتاب میرزا غلامرضا، 8 تابلو از این هنرمند نیز به نمایش در می آید که فکر می کنم اولین بار است نمایش عمومی داده می شوند. همچنین سه کتیبه از میرزا غلامرضا نیز به نمایش گذاشته می گردد.

او یادآور شد: در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه در روز آدینه (15 آذرماه) که به مدت پنج روز دایر خواهد بود، آقایان احصایی، اصلانی و عتیقی مقدم سخنرانی می نمایند. تابلوهایی که در نمایشگاه به نمایش گذاشته می گردد علاوه بر مجموعه دکتر بختیار از مجموعه آقای عتیقی نیط گرفته شده. همچنین نسخه اصل تابلوی نادعلی هم که در اختیار پدر بنده بود را در این نمایشگاه خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 723

به "نمایشگاهی از آثار میرزا غلامرضا اصفهانی برپا می گردد، رونمایی از کتاب مجموعه آثار این هنرمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاهی از آثار میرزا غلامرضا اصفهانی برپا می گردد، رونمایی از کتاب مجموعه آثار این هنرمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید