مغلطه ی پوشش رسانه ای (Spotlight Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (204)

به گزارش دیار سلمان، تعریف: مغلطه پوشش رسانه ای موقعی اتفاق می افتد که شخصی تصور کند پوشش رسانه ای از یک دسته بندی یا طبقه بندی خاص نماینده واقعیت های کل آن دسته بندی و طبقه بندی است.

مغلطه ی پوشش رسانه ای (Spotlight Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (204)

معادل انگلیسی: Spotlight Fallacy

الگوی منطقی:

پوشش رسانه ای X بسیاری قوی بوده است. رسانه ها آن را Y توصیف کرده اند.

بنابراین X را می توان Y در نظر گرفت.

مثال 1:

به نظرمی رسد ما دائماً در حال شنیدن اخبار مربوط به جرم وجنایت در سطح شهر هستیم. آمریکا کشور خطرناکی است.

توضیح: کار رسانه ها گزارش دادن حوادثی است که به نحوی توجه آدم را جلب می کنند. جرم وجنایت هم یکی از این موارد است. رسانه عدم وقوع جرم وجنایت را گزارش نمی دهد. نتیجه گیری درباره خطرناک بودن آمریکا از گزارش های رسانه ناشی از تفکر مغلطه آمیز است.

مثال 2:

اخیراً در شبکه های معتبر به گزارش های زیادی درباره معجزات برخورد کردم. اون روز تو اخبار شنیدم یه نفر که پاهاش مشکل داشت و نمی تونست درست راه بره، به درگاه پوپی که اخیراً فوت کرده بود دعا کرد و حالا مشکل راه رفتنش حل شده! هرجا رو نگاه می کنی اثر معجزه رو می بینی!

توضیح: مردم عاشق داستان های امیدوارانه و معجزه آسا هستند. شما هیچ وقت جایی داستان کسی را نمی شنوید که دعا کرد شفا پیدا کند و بعد مرد. چنین داستان هایی توجه مردم را جلب نمی کنند و باعث فروش روزنامه ها نمی شوند. در نتیجه مغلطه پوشش رسانه ای باعث می شود به اشتباه فکر کنیم در موارد نادری که یک اتفاق جالب توجه افتاده (به احتمال زیاد به خاطر نوسانات عادی و ضروری آماری)، این اتفاق نادر عادی و رایج است. چنین تفکری مغلطه آمیز است.

استثنا: پوشش رسانه ای کامل از یک اتفاق کوچک و قابل مدیریت از جانب یک نهاد رسانه ای بی طرف شاید کننده دقیقی از واقعیت های آن اتفاق باشد.

راهنما: منابعی را که از آن ها اخبار روزمره را دنبال می کنید، با دقت انتخاب کنید.

منابع:

Tanner, K. (2013). Common Nonsense Based on Faulty Appeals. In Common Sense (pp. 31-43). Apress. https://doi.org/10.1007/978-1-4302-4153-9-3

ترجمه ای از:

Logically Fallacious

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1120

به "مغلطه ی پوشش رسانه ای (Spotlight Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (204)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغلطه ی پوشش رسانه ای (Spotlight Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (204)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید