معرفی مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ

به گزارش دیار سلمان، در جای جای این کرۀ خاکی، مکان های عجیب ماقبل تاریخ متعددی وجود دارد. مکان هایی که قدمتی بالایی دارند و متعلق به دوران ماقبل تاریخ می باشند. بعضی از این مکان ها بعده ها به وسیله گردشگران، دنیاگردان و کاشفان گوناگون کشف شده است و به عموم ملت دنیا معرفی شده است. موردی که دربارۀ این مکان ها دارای اهمیت است، مرموز بودن آن ها برای دانشمندان، مورخان و مردم عادی بوده است. این راز و رمز ها باعث شده است که کشش و علاقه برای شناخت این ناشناخته ها بیش از پیش باشد. این اماکن تاریخی به علت ساخت و معماری خاصشان جای بحث و جدل فراوانی را برای صاحبان نظر ایجاد نموده اند و نتیجۀ این رایزنی ها شده است نظریاتی دربارۀ هر مکان که ما قصد داریم در ادامه به آن ها بپردازیم. اگر شما نیز علاقه مند به دانستن این نتایج و کشف مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ و راز و رمز آن ها هستید ما را در این پست خبرنگاران همراهی کنید.

معرفی مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ

مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ: فرانسه و سنگ های اسرار آمیز کارناک

یکی از اماکن تاریخی که قصد داریم در این نوشتار به آن بپردازیم سنگ های شگفت انگیز و اسرار آمیز در روستای کارناک کشور فرانسه است. گفته می گردد که این 300 سنگ بین سال های 4500 تا 3300 قبل از میلاد مسیح در این منطقه نصب شده است. سنگ هایی که هم اکنون نیز جزو بزرگترین مجموعۀ سنگی در دنیا می باشد. دربارۀ این مکان اسرار آمیز، بحث ها و نقل قول های متعددی وجود دارد. بعضی از مورخان و زمین شناسان بر این باور هستند که این سنگ ها کارکرد لرزه نگاری داشته است و پیشینیان با توجه به این سنگ ها از وقوع زلزه اطلاع حاصل می کردند. این در حالی است که منجمان و ستاره شناسان بر این باورند که این 300 سنگ در جهت ستارگان واقع شده اند و کارکردی شبیه یک تقویم را بر عهده داشته اند. به هر جهت این مجموعه و این مکان شگفت انگیز می تواند یکی از مقاصد گردشگری شگفت آور در کشور فرانسه باشد.

مکان های عجیب ماقبل تاریخ: آسوان مصر و ستون هرمی شکلی اش

مصر باستان از جمله تمدن هایی است که سازه های اسرار آمیز و شگفت انگیز زیادی در دل آن وجود داشته است. یکی از این اماکن تاریخی، ستون هرمی شکلی است که در آسوان واقع شده است. این مکان، سال ها نقل محافل باستان شناسی بوده است. چرا که این مکان از هر زاویه ای به نحوی برای باستان شناسان راز آلود بوده است. برای این ستون پر حاشیه، وزنی برابر 1200 تن و ارتفاعی 137 متری تخمین زده شده است. این ارتفاع برابر ارتفاع یک ساختمان 10 طبقه است. به دلیل اینکه در سرتاسر این ستون ترک هایی وجود دارد، هیچ گاه از این ستون استفاده خاصی نشده است و به عبارتی در مکانی نصب و پا برجا نشده است. اما چیزی که این ستون را خاص تر نموده است تراشکاری های روی این ستون است. تراش کاری هایی که با دوران ساخت و برش این شی هیچ گونه هم خوانی ندارد. همین سبب شده است که باستان شناسان دربارۀ ابزار های آن دوره و فناوری های مورد استفادۀ مردمان آن موقع دچار شک و تردید شوند.

اماکن تاریخی شگفت انگیز ماقبل تاریخ: مکزیک و سرهای سنگی در منطقۀ اولمک

از دیگر اماکن تاریخی که می خواهیم معرفی کنیم، در منطقۀ اولمک در کشور مکزیک، 17 عدد سر سنگی با وزن های تقریبی 6 تا 15 تنی وجود دارد. این مکان که به دورۀ 1000 تا 1500 پیش از میلاد مسیح می باشد، یکی از ده ها جاذبۀ گردشگری کشور مکزیک به شمار میرود. حجاری هایی که بر روی این سنگ ها اجرا شده است و تمثال سر های با عمامه را ایجاد نموده است، نشان دهندۀ اوج ظرافت و دقت سازندگان این سر ها می باشد. سر هایی که گویی متعلق به رهبران قدرتمند قوم اولمک می باشد. با آنالیز های وسیعی که بر روی این سر ها اجرا شده است، نظریه ای منتشر شده است که هنوز دربارۀ آن قطعیتی وجود ندارد. گفته می گردد که حالت چهره های کنده شده بر روی این سنگ ها، شبیه به مردان آفریقایی می باشد و به همین خاطر گفته می گردد که در این منطقه یک قوم آفریقایی زنده می نموده اند، که دست به ساخت این سر های سنگی زده اند. اگرچه نمی توان تاریخچه ای دقیق دربارۀ این مکان شگفت انگیز ارائه کرد اما بازدید از چنین مکانی خالی از لطف نیست.

مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ: قدیمی ترین مکان باستانی مذهبی دنیا در ترکیه

در کشور ترکیه، یکی از باستانی ترین اماکن تاریخی دنیا قرار گرفته است. این مکان که در قسمت گردشگریِ مذهبی بی مانند است، تپۀ گوبلکی می باشد. در این مکان باستانی که گفته می گردد متعلق به 10000 و یا 9000 قبل از میلاد مسیح می باشد، نقش و نگاره هایی از حیوانات دارد که بر روی ستون های سنگی بزرگی کنده کاری شده است. وزن این ستون ها و کنده کاری ها چیزی در حدود 20 تن است. کنده کاری هایی که به شدت خیره کننده و حیرت آور هستند. با توجه به زمان پیدایش و ساخت این مکان، سؤال های زیادی فکر محققان را در بر گرفته است. چرا که مردم آن موقع بیشتر شکارچی بوده اند و درگیر ساخت چنین مکانی با چنین هیبتی نبوده اند. مگر اینکه دانش و ابزار آن ها بسیار پیشرفته تر از آن چیزی بوده باشد که تا کنون کشف شده و به دست آمده است. به هر جهت، این مکان ارزش این را دارد که مورد بازدید علاقه مندان به گردشگری قرار گیرد و بیشتر مورد توجه واقع گردد.

مکان های عجیب ماقبل تاریخ: بنای تاریخی یوناگونی در کشور ژاپن

در کشور ژاپن مکانی وجود دارد که گفته می گردد متعلق به 8 تا 10 هزار سال قبل از میلاد مسیح می باشد و به عصر یخبندان تعلق دارد. این بنا که یوناگونی نامیده می گردد یک مکان در زیر آب می باشد که از چند پله با زوایۀ قائمه و چند ستون تشکیل شده است. ساخت و معماری این بنا به نحوی است که مورخان و زمین شناسان ر ا دچار تردید نموده است. دلیل تردید آن ها این است که آن ها گمان نمی کنند بشر دست به ساخت چنین مکانی آن هم در زیر آب در آن موقع زده باشد. به هر جهت نمی توان از کنار این سازه که گفته می گردد قدیمی ترین مکان روی کرۀ زمین است به راحتی بگذریم.

اماکن تاریخی شگفت انگیز ماقبل تاریخ:خلیج کامبای در کشور هند

در کشور هند، در بخش خلیج کامبای می توانید بقایای به جا مانده از یک شهر کاملاً غرق شده را ملاحظه نمایید. چند سال قبل، به وسیلۀ دستگاه سونار که یک دستگاه ردیابی زیر دریایی می باشد، کاوشگران پیروز شدند که این شهر را ردیابی و کشف کنند. پس از این کشف بود که محققان به منظور آنالیز دقیق تر دست به کاوشگری های پیشرفته ای زدند و پیروز شدند که قطعاتی از سفالینه ها و دیگر وسائل باستانی موجود در این شهر را خارج کنند. طبق این کشفیات و اشیاء به دست آمده قدمتی حدود 9500 سال قبل از میلاد مسیح برای این شهر تخمین زده شده است. اگر چه بر سر این قدمت اعلامی بسیار اختلاف نظر وجود دارد و زمان آن مورد تشکیک است. گفته می گردد این شهر و مکان شگفت انگیز قدمتی دارد که قابل تصور نمی باشد.

مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ: هنج های حیرت انگیز در تورنبوروگ

قصد داریم مکانی را به شما معرفی کنیم که خیره کننده چشم هاست. شما می توانید به منطقۀ تورنبوروگ بروید، و با تماشا هم ترازی سه گانه هنج در این مکان ساعت ها انگشت به دهان بمانید. ساخت و طراحی چنین مکانی اگر چه بیشتر مانند فیلم های تخیلی می ماند اما باید گفت که این سازه به وسیله پیشینیانی از مردمان بریتانیا بنا شده است. حدس ها دربارۀ این مکان بسیار است. بعضی معتقد هستند که تپه ها و خندق های این حوزه بر اثر خاکبرداری در این منطقه شکل گرفته اند. اما عده ای دیگر بر این باورند که این سازه به منظور بازتاب دادن ستارگان احداث شده است. ستارگانی که بیشتر در کمربند اریون قرار دارند. اگر چه هنوز هم دلیل ساخت این مکان تعیین نمی باشد و تاریخچۀ دقیقی از آن وجود ندارد، اما اگر نظریۀ دوم صحیح باشد، باید گفت که این هنج ها، نخستین اثر از اماکن تاریخی است که موازی با کمربند اریون ساخته شده است.

مکان های عجیب ماقبل تاریخ: کشور مالت و مکان حیرت انگیزی چون جگانتیا

در دوره ای که هیچ گونه ماشین آلات و ابزاری وجود نداشته است یعنی در حدود 3600 سال قبل از تولد مسیح، مکانی در کشور مالت ایجاد شده است که حیرت تمام پژوهشگران را بر انگیخته است. این مکان که دارای معماری معبد مانند می باشد، یکی از ده ها مکان شگفت انگیز ماقبل تاریخ است. طی کاوش هایی که در این مکان اجرا شده است، تندیس هایی یافته شده که نشان می دهد این مکان، معبدی برای پرستش الهۀ مادر زمین بوده است. در کنار این تندیس ها، کره های سنگی کوچکی نیز یافته شده که نظر کاوشگران را به خودش جلب نموده است. این کاوشگران بر این باورند که این کره ها، وظیفۀ حمل و نقل صخره های بزرگی را بر عهده داشته اند. صخره هایی که شاکلۀ اصلی این بنا را ایجاد نموده اند. نکته ای که دربارۀ جگانتیا قابل ذکر می باشد این است که تمام گفته ها و نوشته ها بر پایۀ حدس و گمان است و تحقیقات برای رسیدن به مستندات پیرامون این مکان ادامه دارد.

اماکن تاریخی شگفت انگیز ماقبل تاریخ: انگلستان و هنج های باستانی اش

در کشور انگلستان دو هنج وجود دارد. وود هنج و استون هنج همان دو هنجی هستند که در این مجال مورد بحث و آنالیز می باشند. این دو هنج با فاصلۀ کمی از یک دیگر قرار دارند. همین امر سبب شده است که این مکان بیشتر مورد توجه پژوهشگران قرار گیرد. در اطراف وود هنج و با فاصله ای قابل ملاحظه سنگ شگفت انگیزی یافته شده است. در میان کاوش ها بود که پژوهشگران، حلقه ای از چوب یافتند، که به سر مزار کودکی که در مرکز حلقه دفن شده بود منتهی می شد. این موضوع باعث شد که کاوشگران به این نظریه برسند که این کودک یک قربانی می باشد. اما بعضی نیز این نظریه را رد نموده اند و معتقدند که این چوب ها تنها یک حصار روستایی است. در نهایت می توان گفت که این مکان شگفت انگیز، پر از سر و راز هایی است که بر همگان نهان است اما بازدید از چنین مکانی خالی از لطف نیست.

مکان های عجیب ماقبل تاریخ: اسپانیا و دلمن های شهر اتوکرا

در کشور اسپانیا و در منطقۀ اتوکرا سه معبر وجود دارد که علاقه مندان به باستان شناسی را به مکان هایی باستانی که در زیر زمین مدفون شده اند راهنمایی می نماید. این معابر که اصطلاحاً دلمن خوانده می شوند از سنگ ها و صخره های بزرگی تشکیل شده است که وزن آن ها به 180 تن می رسد. این سنگ ها و صخره ها که گفته می گردد از یک مایلی این دلمن ها به این مکان ها متنقل شده اند چنان خوش تراش و خوش فرم است که گمان می رود با پیشرفته ترین ابزار حجاری جدا شده اند. حال آن که نحوه برش و انتقال آن ها برای تمامی باستان شناسان یک راز بی پاسخ است. در کنار این ویژگی شگفت انگیز، نقش و نگاره های هنری پوشیده شده بر روی دیواره های دلمن ها، این مکان ها را به یک مکان فرهنگی نیز بدل نموده است. تمام این ها سبب شده است که دلمن های اسپانیا از یک سیستم تدفین معمولی پا را فراتر بگذارد.

مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ: موآی ها در دور افتاده ترین جزیره کرۀ زمین، جزیرۀ ایستر

در قلب جزیرۀ ایستر، یکی دیگر از مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ قابل رویت است. در این منطقه، چند سر بزرگ و شگفت انگیز قرار گرفته است. سر هایی که از دل خاک سر بر آورده بودند اما بعده ها تعیین شد به تن هایی متصل بوده اند که در دل خاک مدفون شده اند. هنوز هم تعیین نیست چرا این تندیس ها ساخته شده اند، چرا در این مکان که تقریباً خالی از سکنه می باشد قرار گرفته است و چرا نیمه کاره ساخته شده اند. اما هر چه که هست این تندیس ها با نقوش برجسته و خط هیروگلیف، آخرین مکان شگفت انگیزی بود که ما در این نوشتار به آن اشاره کردیم.

سخن آخر

دنیا گردی برای همگان مجذوب کننده است، شناخته اماکن تاریخی نیز بعلاوه. اما دنیا گردی به منظور شناخت اماکن تاریخی و مکان های عجیب ماقبل تاریخ از لطف دیگری برخوردار است. لذتی که شاید با مورد دیگری قابل مقایسه نباشد.

منبع: همگردی
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2298

به "معرفی مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی مکان های شگفت انگیز ماقبل تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید