محاکمه عموی بشار اسد به اتهام پولشویی

به گزارش دیار سلمان، علاوه بر عموی 82 ساله بشار اسد که در فرانسه و بریتانیا در تبعید به سر می برد، هشت فرزند و دو همسر او نیز متهم به پولشویی و نقش داشتن در یک گروه تبهکار هستند.

محاکمه عموی بشار اسد به اتهام پولشویی

دادگستری اسپانیا عموی بشار اسد را هدف تحقیقات قضایی قرارداده است. رفعت اسد، معاون رئیس جمهوری پیشین سوریه حافظ اسد، به همراه خانواده اش و چندین عضو دیگر این خاندان متهم به پولشویی میلیون ها یورو در اسپانیا هستند.

به گزارش دویچه وله، رفعت اسد به همراه خانواده اش و چندین عضو دیگر این خاندان متهم به پولشویی میلیون ها یورو در اسپانیا هستند.

رفعت اسد، عموی بشار اسد پس از تبعید در سال 1984 میلادی

رفعت اسد، معاون رئیس جمهوری پیشین سوریه و عموی بشار اسد رئیس جمهوری کنونی این کشور، به همراه شمار زیادی از دیگر اعضای این خاندان قرار است در اسپانیا به اتهام پولشویی بیش از 600 میلیون یورو در برابر دادگاه پاسخگو باشند.

به گزارش رسانه های اسپانیا، علاوه بر عموی 82 ساله بشار اسد که در فرانسه و بریتانیا در تبعید به سر می برد، هشت فرزند و دو همسر او نیز متهم به پولشویی و نقش داشتن در یک گروه تبهکار هستند.

یک قاضی دادگاه ملی اسپانیا در مادرید دیروز جمعه اول آذر (22 نوامبر) پس از خاتمه تحقیقات خود، از آغاز رسیدگی قضایی به اتهامات علیه رفعت اسد و 13 شخص حقیقی دیگر خبر داد. حال دادستانی اسپانیا 10 روز مهلت دارد تا درخواست آغاز فرایند قضایی و به جریان انداختن این پفراینده را ارائه دهد.

حافظ اسد، رئیس جمهوری پیشین سوریه و پدر بشار اسد، در سال 1984 برادرش رفعت اسد را به ظن تلاش برای کودتا روانه زندگی در تبعید کرد و او را به اسپانیا فرستاد. رفعت اسد که خود مدت ها از سران حکومت سوریه بود، به عنوان فرمانده سابق واحدهای ویژه نظامی در معرض اتهامات سنگینی در رابطه با کشتار غیرنظامیان این کشور واقع شده است.

بر اساس اتهامات دادگاه اسپانیا، گروه تحت رهبری رفعت اسد از جمله مالک 507 قطعه املاک و مستغلات به ارزش 695 میلیون یورو است. هزینه خرید این املاک و مستغلات نیز در درجه اول از محل خزانه دولت سوریه تأمین شده است. دادگاه در گزارش خود اعلام کرده که بیشتر فعالیت های این سازمان در اسپانیا در دهه 80 میلادی در استان مالاگا اجرا شده است.

طبق همین گزارش، گویا گروه تحت هدایت عموی بشار اسد سال ها معاملات مشابهی را نیز با کمک شرکت های صوری در دیگر کشورهای اروپایی انجام داده است. برای نمونه رفعت اسد در بریتانیا صاحب بزرگترین ملک شخصی پس از کاخ باکینگهام است. همچنین او یا سازمان خانوادگی تحت رهبری اش از جمله مالک یک ففرایند بوئینگ مدل 727، سه کشتی و چندین خودروی لوکس ضد گلوله هستند.

بر اساس گزارش منابع دولتی اسپانیا، خوزه دلا ماتا، قاضی پفراینده، ادعای خانواده رفعت اسد مبنی بر اینکه این هزینه های هنگفت از محل هدیه ها و کمک های مالی عربستان سعودی تأمین شده را رد کرده است. به گفته این قاضی دادگاه ملی اسپانیا، تحقیقات اجرا شده صحت چنین ادعایی را تأیید نمی کنند.

دادگستری اسپانیا همچنین اعلام کرده است که در فرانسه و سوئیس نیز در حال حاضر پفراینده ای علیه رفعت اسد به اتهام جنایت علیه بشریت در جریان است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 701

به "محاکمه عموی بشار اسد به اتهام پولشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاکمه عموی بشار اسد به اتهام پولشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید