فریدون علاء، تاریخ زنده و پویای هموفیلی ایران

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران چندی پیش پروفسور فریدون علاء، پدر هموفیلی ایران و موسس سازمان انتقال خون ایران در آستانه نود سالگی پیروز به کسب افتخاری عظیم برای کشورمان شد. وی به پاس نیم قرن خدمت از سوی فدراسیون جهانی هموفیلی پیروز به در یافت جایزه بین المللی WFH Presidents Award شد.

فریدون علاء، تاریخ زنده و پویای هموفیلی ایران

در این رابطه اکبر درگلاله، پژوهشگر بین المللی و سر ویراستار کتاب اختلالات خونریزی دهنده مادرزادی در گفت وگو با خبرنگار ایبنا درباره این جایزه گفت: WFH Presidents Award برای نخستین بار در سال 2017 توسط فدراسیون دنیای هموفیلی و با مدیریتAlain Weill بنیان قرار گرفت. هدف از بنیان نهادن این جایزه شناسایی افراد یا سازمان هایی است که برای مدت طولانی در جامعه خود فعالیت داشته و اثر قابل ملاحظه ای بر جامعه هموفیلی کشور خود گذاشته اند. و چه کسی بهتر و شایسته تر از پروفسور علاء که زندگیش را وقف جامعه هموفیلی کرد.

وی اضافه نمود: در افتتاحیه این جایزه بین المللی و ارزشمند در سال 2018، استثنائا سه نفر به صورت مشترک به عنوان برنده این جایزه فدراسیون دنیای هموفیلی اعلام شدند. بر اساس معیارهای انتخاب، فرد مورد نظر حداقل باید به مدت 5 سال سابقه رهبری و راهنمایی جامعه هموفیلی کشورش را به عهده داشته باشد. این در حالیست که پروفسور علاء بیش از نیم قرن مشغول خدمت به بیماران هموفیلی بوده و هم اکنون نیز ریاست افتخاری کانون هموفیلی ایران را به عهده دارد و به صورت فعال مشغول فعالیت های علمی-اجتماعی در این نهاد اجتماعی است. پروفسور علاء و همکارانشان کانون هموفیلی ایران را به پایگاه علمی مهمی تبدیل کرد که در حال حاضر بخش زیادی از نیازهای جامعه هموفیلی را مرتفع می سازد.

وی با اشاره به اهمیت و آشنایی عموم مردم از بیماری های خونریزی دهنده گفت: امروزه هموفیلی واژه ای آشنا برای همه افراد است، اما علاوه بر هموفیلی A و هموفیلی B، این کانون در حال خدمت رسانی به بسیاری بیماران دیگر مبتلا به اختلالات خونریزی دهنده است که جامعه آشنایی کمتری با آنان دارد و همه این خدمات مرهون، زحمات بی بدیل پدر هموفیلی ایران، جناب آقای دکتر علاء و همکاران ایشان است.

درگلاله اضافه نمود: در نخستین کتاب بین المللی کشور در حوزه اختلالات خونریزی دهنده ارثی که من با همکاری بسیاری از پژوهشگران داخلی و بین المللی به رشته تحریر در آوردم، پروفسور علاء با قلم صفحاتی را تحت عنوان پیشگفتار نگاشت و به موضوع تاریخچه هموفیلی و اختلالات خونریزی دهنده در ایران پرداخت. به حق وی تاریخ زنده و پویای هموفیلی در ایران است و بسیار باید از ایشان شنید و آموخت.

این پژوهشگر درباره تاریخچه هموفیلی و فعالیت های پروفسور علاء اعلام کرد: تا سال 1343 آشنایی و علاقه چندانی به اختلالات خونریزی دهنده مادرزادی در ایران وجود نداشت. پروفسور علاء در بیمارستان 500 تخت خوابی (بیمارستان امام خمینی) به گرنت شخصی خود، آزمایشگاه هماتولوژی مجهزی را در آن موقع راه اندازی و با وسایل و اندک امکانات موجود و پیش از تجهیز آزمایشگاه، شروع به شناسایی بیماران مبتلا به هموفیلی کرد.

به گقته درگلاله، این فعالیت ها نخستین فعالیت های آزمایشگاهی در ایران در راستای شناسایی بیماران هموفیلی بوده است. به مرور کوشش های وی و سایر افراد درگیر در خدمت رسانی به بیماران هموفیلی به ثمر می نشیند و در سال 1971 میلادی، برای نخستین بار فدراسیون دنیای هموفیلی کنگره سالانه خود را در خارج از اروپا و کانادا برگزار می نماید و ایران به عنوان میزبان این کنگره بین المللی انتخاب می گردد.

وی در ادامه ضمن اشاره به پیشرفت های ایران در پزشکی اضافه نمود: تجربه ای که پروفسور منوچی نویسنده مقدمه کتاب Congenital bleeding disorders, diagnosis and management به خوبی از آن در این مقدمه یاد می نماید و به پیشرفت های قابل ملاحظه ایرانیان در زمینه پزشکی اذعان می نماید و به رشد قابل توجهی که از آن موقع شروع شده و امروز منجر به خدمات ارزنده تری مانند انتشار کتاب بین المللی در زمینه اختلالات خونریزی دهنده مادرزادی شده است، اشاره می نماید. راه بسیار سخت پیموده شده است، راهی که از زمان نخستین کوشش های پروفسور علاء در تشخیص اختلالات خونریزی دهنده ارثی با امکانات اولیه تا امروز که وی به عنوان برنده جایزه بین المللی فدراسیون دنیای هموفیلی اعلام شد، تا ارائه کتاب مرجع بین المللی در زمینه اختلالات خونریزی دهنده ارثی از ایران برای تمام دنیا. راهی سخت، به سختی ده ها سال کوشش و پشتکار و پیگیری.

گفبتنی است، بذری که پروفسور علاء سال ها پیش با کوشش و جدیت کاشتند اکنون به ثمر نشسته و در سطح بین المللی افتخاری عظیم برای کشور عزیزمان به ارمغان آورده است. باشد تا علاء های دیگر این خاک حاصلخیز به جامعه بین هموفیلی کشور و دنیا معرفی کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 12 مرداد 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1146

به "فریدون علاء، تاریخ زنده و پویای هموفیلی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریدون علاء، تاریخ زنده و پویای هموفیلی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید