علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت و تعویض آن!

به گزارش دیار سلمان، اگر از آن دسته افراد هستید که صدای موتورتان، رسیدن شما را به سمع ونظر کل محل می رساند؛ احتمالا باید علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت را روی موتور خود آنالیز کنید.

علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت و تعویض آن!

لنت یک بخش جانبی برای پدال ترمز موتور سیکلت است که وظیفه دارد با ایجاد اصطکاک، نیروی حرکتی چرخ های وسیله نقلیه را به انرژی حرارتی تبدیل کند. سپس این انرژی حرارتی باعث کم شدن سرعت وسیله نقلیه یا ایست کامل آن می گردد. از آنجایی که سلامت لنت مستقیما به ترمز وسیله نقلیه شما وابسته است؛ باید نسبت به علائم تمام شدن آن هوشیار باشید.

در این مقاله با خبرنگاران همراه باشید تا بتوانید سلامت لنت موتور سیکلت خود را به راحتی آنالیز کنید.

نکات کلیدی

 • جیغ کشیدن لاستیک ها هنگام ترمز، کشیده شدن موتور سیکلت و دیر ایستادن وسیله نقلیه (ترمز ضعیف) از جمله علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت هستند.
 • عمر لنت موتور سیکلت بین 3 تا 6 ماه تخمین زده می گردد.
 • هزینه تعویض لنت موتور سیکلت به عواملی مثل نوع موتور شما و برند بستگی دارد، اما این هزینه به طور میانه از 40 تا 800 هزارتومان برآورد می گردد.

علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت

برای درک بهتر وسیله نقلیه بهتر است سعی کنیم به زبان خاص آن وسیله مسلط شویم؛ درست مثل زمانی که گریه نوزاد را زبان ارتباطی او دانسته و سعی می کنیم تا به تمام صداهایی که ایجاد می نماید، واکنش مناسب نشان دهیم.

وسیله نقلیه نیز زبان و ادبیات مخصوص خودش را دارد که از طریق آن خرابی و مسائلش را به ما گوشزد می نماید.

تعمیر موتور سیکلت را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • تعویض قطعات موتورسیکلت
 • تعمیر روغن ریزی
 • برطرف مسائل ترمز
 • تعمیر و تعویض چراغ ها
 • تعمیر ریپ زدن موتورسیکلت
تعمیر موتور سیکلت با خبرنگاران

تعمیر موتور سیکلت را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • تعویض قطعات موتورسیکلت
 • تعمیر روغن ریزی
 • برطرف مسائل ترمز
 • تعمیر و تعویض چراغ ها
 • تعمیر ریپ زدن موتورسیکلت
تعمیر موتور سیکلت با خبرنگاران

از شایع ترین علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت و خرابی ترمز موتور سیکلت، علائمی است که خود راننده حین استفاده وسیله نقلیه با کمی دقت متوجه آن ها می گردد. این علائم عبارتند از:

 • سوت کشیدن یا صدای کشیده شدن آهن روی هم
 • پایین آمدن قدرت ترمزگیری و احساس لرزش محسوس
 • احتیاج به فشار زیاد روی پدال ترمز
 • احتیاج به گرفتن پدال ترمز برای زمان طولانی تر از حالت عادی تا ایست کامل موتور سیکلت
 • نرم شدن پدال ترمز و پایین رفتن غیرمعمول آن هنگام فشار پا

عمر لنت موتور سیکلت چقدر است؟

عمر لنت موتور سیکلت ارتباط مستقیمی با مولفه های زیادی از جمله مقدار، نوع استفاده، جنس، کیفیت لنت و کیفیت خود وسیله نقلیه وابسته است. اما اگر بخواهیم استانداردی برای عمر لنت در نظر بگیریم، بازه 3 تا 6 ماه یک طول عمر منطقی برای لنت موتور سیکلت است.

عوامل تاثیرگذار در معین عمر لنت موتور سیکلت

1. جاده یا کهکشان راه شیری

قطعا رفت وآمد همیشگی در جاده های نامناسب و سنگلاخی، عمر لنت موتور سیکلت را کم می نماید. راستش را بخواهید موتورسیکلت ها برای رانندگی در جاده های آسفالت یا خاکی طراحی شده اند و خیلی مناسب کره ماه نیستند.

پس اگر محل رفت وآمدتان به کهکشان راه شیری بی شباهت نیست ؛ متاسفانه عمر لنت موتور سیکلت شما کمتر از عمر استاندارد آن خواهد بود.

2. موتور یا کامیون حمل بار

یکی دیگر از مسائلی که روی عمر لنت موتور سیکلت شما اثر می گذارد، مقدار باری است که روی موتور سوار می کنید. موتورسیکلت نهایتا وزن 2 انسان میانه را تحمل می نماید.

اگر موتور سیکلت را وسیله حمل و نقل اشیا سنگین نموده اید؛ عمر لنت به زودی به سر آمده و صدای جیغ لاستیک های موتور، گوش شما را پر خواهد نمود.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر موتورسیکلت!

برترین زمان تعویض لنت موتور سیکلت

استاد مکانیک ها برترین زمان تعویض لنت موتور سیکلت را هر 3 ماه یک بار می دانند. البته اگر در حین استفاده از این وسیله نقلیه با یکی از علائم خرابی یا تمام شدن لنت موتور سیکلت برخورد کردید، باید دوباره به فکر تعویض یا تعمیر بیفتید؛ ولو که فقط یک ماه از تعویض لنت موتور سیکلت شما گذشته باشد.

به هرحال عمر لنت موتور سیکلت ارتباط بالعکس با استفاده شما از این وسیله نقلیه دارد. هرچه مقدار استفاده بیشتر، عمر لنت کوتاه تر و هرچه استفاده کمتر، عمر لنت طولانی تر!

تشخیص تمام شدن لنت ترمز موتور سیکلت

به غیر از عمر و علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت که پیش از این در اینباره صحبت کردیم؛ مسئله دیگری که به تشخیص تمام شدن لنت ترمز شما یاری می نماید، ضخامت لنت است.

در حالت استاندارد ضخامت لنت موتور سیکلت نباید از 1.5 میلی متر کمتر باشد. برای آنالیز این میزان باید بین روتورها و کالیپر را نگاه کنید تا لنت را ببینید.

البته در بعضی از موتور سیکلت ها طراحی کالیپر به گو نه ای است که برای چک کردن ضخامت لنت به باز کردن کالیپر احتیاج دارید. البته این کار و با باز کردن 2 پیچ می توانید ضخامت لنت را آنالیز نموده و تشخیص دهید که زمان تعویض لنت موتور سیکلت شما فرا رسیده است یا خیر.

توصیه می گردد فارغ از توجه به علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت، ضخامت لنت را هر 3 ماه یک بار آنالیز کنید

هزینه تعویض لنت موتور سیکلت

اگر علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت خود را مشاهده نموده و به فکر تعویض آن افتاده اید؛ آنالیز هزینه لنت موتور سیکلت می تواند دغدغه شما باشد.

برای برآورد هزینه تعویض و نصب لنت موتور سیکلت نمی توان عددی قطعی ارائه داد و رقم ها در ادامه صرفا در حد آشنایی نسبی با حدود قیمت بازار امروز کارآمد است؛ چراکه در نهایت این هزینه به نوع موتور، برند لنت و مزد دست تعویض کار وابسته خواهد بود.

تعمیر انواع موتورسیکلت با خبرنگاران

هزینه لنت ترمز در زمان نگارش این مقاله از 40 تا 700 هزار تومان متغیر است که این هزینه باید به علاوه هزینه دستمزد تعویض کار در نظر گرفته گردد.

بعلاوه دستمزد تعویض لنت موتور سیکلت نیز از 60 تا 800 هزار تومان وابسته به محل زندگی و نوع موتور شما (سختی یا آسانی باز کردن و تعویض لنت) متغیر است.

بیشتر بخوانید: 8 علت افت سرعت موتور سیکلت در سرعت بالا!

جمع بندی

در این مقاله به آنالیز علائم تمام شدن لنت ترمز موتور سیکلت پرداختیم. تشخیص تمام شدن لنت ترمز کار ساده ای است که اگر در زمان درست و به موقع انجام نگردد، خسارات زیادی از جمله تصادف و خسارات جانی و اقتصادی به بار خواهد آورد. البته لنت ترمز به تنهایی ضامن سلامت وسیله نقلیه نبوده و روغن ترمز، سیم پدال ترمز و روتورها نیز باید مدام چک شده و سالم باشند. تیم خبرنگاران امیدوار است توانسته باشد به شما در آنالیز سلامت لنت ترمز موتور یاری نموده باشد.

سوالات متداول

کار لنت ترمز موتور سیکلت چیست؟

لنت موتور سیکلت وسیله ای است که انرژی چرخشی چرخ های موتور را به انرژی گرمایی برای ایست تبدیل نموده و باعث کاهش سرعت یا ایست موتور سیکلت شما می گردد.

علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت چیست؟

جیغ کشیدن لاستیک ها هنگام ترمز، کشیده شدن موتور سیکلت روی آسفالت، احتیاج به فشار زیاد پدال و دیر ایستادن وسیله نقلیه (ترمز ضعیف)، از جمله علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت هستند.

عمر لنت موتور سیکلت چقدر است؟

عمر لنت موتور سیکلت بین 3 تا 6 ماه تخمین زده می گردد.

هزینه تعویض لنت موتور سیکلت چقدر است؟

هزینه تعویض لنت موتور سیکلت به عواملی مثل نوع موتور شما و برند بستگی دارد، اما این هزینه به طور میانه از 40 تا 800 هزار تومان برآورد شده است.

چگونه لنت موتور سیکلت خود را سالم نگه داریم؟

برای افزایش عمر لنت موتور سیکلت، باید از حمل ونقل بار زیاد با موتور و رفت وآمد در مسیرهای کوهستانی خودداری کنید.

منبع: آچاره
انتشار: 16 مهر 1401 بروزرسانی: 16 مهر 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2248

به "علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت و تعویض آن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت و تعویض آن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید