سافاری چیست و از چه زمانی آغاز شد؟

به گزارش دیار سلمان، سافاری چیست؟

برای پاسخ به سوال سافاری چیست ابتدا باید بگوییم که در صنعت گردشگری، سافاری یک نوع سفر است که با هدف مشاهده، تهیه فیلم و گرفتن عکس از حیات وحش (بیشتر حیوانات بزرگ جثه) انجام می گیرد که به آن وحش گشت هم می گویند. تورهای سافاری هرگونه خدشه به طبیعت و حیات وحش را محکوم می نماید و تنها به عنوان بخشی از یک گردشگری مسئولانه اجرا می گردد. اما آیا سافاری در گذشته نیز به این گونه بوده است؟ خبرنگاران در ادامه می خواهد به سوال سافاری چیست و بعلاوه توضیح تاریخچه این سفر بپردازد؛ با ما همراه باشید.

سافاری چیست و از چه زمانی آغاز شد؟

تاریخچه

واژه سافاری از کلمه ای از زبان سواحلی به مفهوم سفر استخراج شده و در زمان استعمار، این کار به بازی بزرگی که طی آن حیوانات به وسیله ارتش کوچکی از قوم های محلی شکار می شدند، گفته می شد. پس می توان گفت که سافاری چندان هم فعالیت خوبی محسوب نمی شد؛ تا جایی که در زمان استعماری آفریقا، 11،400 مورد از حیوانات به دام تفنگ افتادند، که 512 مورد آن، حیواناتی بزرگی مانند فیل، شیر، پلنگ، بوفالو، اسب دریایی و کرگدن (مخصوصا گونه نادر کرگدن سفید) بودند.

با این حال با گذشت زمان و افزایش نگرانی کارشناسان محیط زیست، سافاری دیگر به شکار مربوط نمی شد. امروزه نه سافاری ها برای شکار هستند و نه برگزار کنندگان آن ها، انتظار این را دارند که شما برای شکار آمده باشید. تور سافاری که در گذشته منظور شکار انجام می شد، امروزه کاملا منسوخ شده و البته غیر قانونی است.

تکامل سافاری

امروزه، مفهوم منفی واژه سافاری خودش را عوض نموده و به سفرهای مسئولانه از لحاظ محیط زیست و اجتماعی تبدیل شده است. سافاری که بیشتر در آفریقا رواج دارد، به سفری گفته می شود که شامل تماشا حیواناتی در محل زندگی خود و گذراندن چند ساعتی در محیط هایی مانند پارک های ملی می شود. اگر امروزه به سوال سافاری چیست جواب دهیم باید به این نکته اشاره کنیم که سافاری هنوز هم در ارتباط با حیات وحش است اما مفهوم آن چیزی است که کاملا مدرن و عوض شده است. سافاری امروزه بیشتر به تحسین حیات وحش و پرندگان می پردازد و در کنار آن، تجربه ماجراجویی های دیگر نیز قرار گرفته است.

سافاری ها امروزه به سفرهای تفریحی گفته می شود که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به بهبود شرایط محیط زیست، حیات وحش و بعلاوه جامعه محلی یاری می نماید. برخلاف سافاری در گذشته که به شکار حیوانات اختصاص داشت، امروزه این تفریح کاملا مخالف با شکار است و در آن مسافران علاوه بر تماشا آن ها، با هزینه هایی که انجام می دهند و البته بالا بردن آگاهی مردم محلی، به حفظ حیات وحش یاری می کنند. شرکت های برگزار کننده سافاری با دریافت هزینه های گردشگری، آن را به حفاظت از محیط زیست اختصاص می دهند تا بتوانند گونه های در خطر انقراض را که برای چرخه طبیعت بسیار مهم هستند، حفظ کنند.

اکوتوریسم یک صنعت رو به رشد است که تغییر زیادی را به سوی پیشرفت سفرهای مسئولانه انجام داده است. آن هایی که در تورهای سافاری ثبت نام می کنند معمولا در اقامتگاه های دوستدار محیط زیست اقامت دارند، مکان های که طوری طراحی و ایجاد شده اند تا کمترین آسیب را به محیط زیست بزند.

سافاری مدرن بعلاوه یک سفر مسئولانه در رابطه با جوامع محلی است که تاثیر مثبتی روی آن ها خواهد گذاشت. تعاملات فرهنگی ارائه شده به وسیله اپراتورهای سافاری معتبر تاثیرات منفی روی مردم محلی نخواهد گذاشت. بلکه برعکس این موضوع صادق است؛ جوامع محلی به وسیله کسب عایدی از فروش کالاها و خدمات (اجرای نمایش، تورلیدری، ارائه غذا و …) از گردشگری پایدار بهره مند می شوند. بعضی از شرکت های سافاری به طور مستقیم از پروژه های تقویت اجتماعی پشتیبانی می کنند در حالی که دیگران با استفاده از اقامتگاه ها، منطقه ها حافظت شده و سایر موسسات به جوامع محلی یاری می کنند.

سافاری به چه چیزی مربوط است؟

تا اینجا متوجه شده ایم که سافاری چیست و حالا می خواهیم به صورت موردی به شما بگوییم که زمانی که یک تور سافاری را خریداری می کنید، انتظار چه چیزی را باید داشته باشید.

 • مشاهده حیات وحش
 • عکاسی از حیات وحش
 • تجربه بودن در مکان های بکر
 • مشاهده چشم اندازهای خاص
 • ارتباط با جوامع محلی
 • تماشا جاذبه های تاریخی
 • شرکت در فعالیت های ماجراجویانه

سافاری و شکار مدرن

امروز به هیچ وجه نمی توان سافاری را با شکار غیر قانونی حیوانات یکی دانست اما با این حال هنوز هم شکارهای قانونی در آفریقا وجود دارد. به طور کلی این شکارها تحت نظر هستند و به دلایل خاصی انجام می گیرد.

شکار ضروری: گاهی اوقات شکار به عنوان یک روش حفاظت، کنترل جمعیت بیش از حد از گونه های خاص و … انجام می شود. در شرایط این چنینی، ممکن است که به علت کم شدن تعداد گونه ای خاص که یک حیوان دیگر را شکار می نموده است، گونه ای که شکار می شد زیاد شده و به این ترتیب، شکار آن تا زمانی که به تعداد مناسب برسد، آزاد شود.

انواع سافاری

 • گیم درایو | Game Drives

همه این نوع سافاری ها به وسیله یک ماشین 4 دیفرانسیل نظیر جیپ، به همراه یک راننده/راننده-تورلیدر که تخصص و دانش خاصی نسبت به محوطه و حیوانات منطقه دارد، صورت می گیرد. این سافاری ها معمولا صبح زود آغاز شده و تا زمانی که هوا رو به تاریکی رفته و غروب می رود، ادامه دارد. شب ها شما می توانید شاهد فعالیت حیوانات شب رو باشید.

 • گیم ویویینگ | Game Viewing

بیشتر فعالیت های این نوع سافاری یا صبح ها یا غروب ها یعنی زمانی که هوا خنک تر است صورت می گیرد که شانس تماشا حیوانات بیشتر شود. در فصل های گرم تر، بیشتر حیوانات در پی پناهگاهی برای سایه می گردند و در آنجا استراحت می کنند. اما این نوع سافاری شما را به تماشا حیوانات درست در موقع فعالیتشان می برد. مثلا شانس تماشا شیر درست بعد از طلوع خورشید بیشتر از مواقع دیگر است یا تماشا حیواناتی مانند بوفالو، زرافه و فیل قبل از غروب آفتاب باید انجام گیرد.

 • پرنده نگری | Bird Watching

در ادامه تعریف سافاری چیست باید بگوییم که برای تماشا پرنده ها هم این فعالیت انجام می گیرد. در بعضی از مکان ها شانس تماشا پرندگان بیشتری خواهید داشت. برای این نوع سافاری در آفریقا بهتر است بین ماه های مهر تا اسفند سفر کنید، زمانی که مهاجران آفریقای مرکزی به برترین نحو قابل تماشا هستند.

 • سافاری پیاده روی | Walking Safaris

با اینکه سافاری بیشتر به سفری با ماشین چهاردیفرانسیل مربوط می شود، اما چه روشی بهتر از اینکه حیات وحش را با پای پیاده ببینید. این نوع سافاری نیز شرایط خاص خود را دارد اما آزادی شما برای بودن در طبیعت و نزدیک شدن به حیوانات بی نظیر آفریقا، چیزی است که این نوع سافاری را محبوب نموده است.

 • قایق سواری، کانو و ماکورو | Boating, Canoeing and Makoro

حالا دیگر کاملا می دانید که سافاری چیست اما در بعضی از کمپ ها، قایق سواری نیز یکی از ماجراجویی های این نوع سفر محسوب می شود. شما با استفاده از قایق می توانید به قلب طبیعت رفته و از تماشا منظره ها، پرندگان و دیگر حیوانات لذت ببرید. شما حتی به وسیله انتخاب این نوع سافاری می توانید در بعضی از نقاط ماهیگیری کنید. در بوتساوانا شما فرصت آن را خواهید داشت که به وسیله قایق سنتی ماکورو تجربه ای متفاوت را داشته باشید.

منبع: africanbudgetsafaris.com

منبع: الی گشت
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2108

به "سافاری چیست و از چه زمانی آغاز شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سافاری چیست و از چه زمانی آغاز شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید