دام عید قربان در بازار چند؟

به گزارش دیار سلمان، رئیس شورای تامین دام کشور با تاکید بر اینکه با توجه با افزایش عرضه، قیمت دام زنده برای عید قربان افزایش نخواهد داشت، اضافه نمود: با توجه به نوع دام، قیمت ها عرضه در میادین از هر کیلوگرم 30 تا 76 هزار تومان است.

دام عید قربان در بازار چند؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، هر ساله در آستانه عید قربان با افزایش تقاضا بازار دام زنده داغ می گردد و دامداران و عشایر فرصت را غنیمت شمرده و اقدام به عرضه دام های خود برای بهره مندی از این بازار می نمایند.

اما، سال جاری بازار دام عید قربان متفاوت تر از سال های گذشته است، به گفته کارشناسان؛ به نظر می رسد بازار عید قربان سال جاری انتظار دامداران و عشایر را برای بهره مندی از یک بازار پر رونق و داغ برآورده نکند.

منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور، علت عدم رونق بازار دام عید قربان سال جاری را در ابتدا، افزایش عرضه دام به وسیله دامداران و عشایر و بعد از آن، شرایط نامساعد مالی مردم مطرح نمود.

وی گفت: گرما، منابع آبی محدود و گرانی خوراک دام موجب شده است دامداران و عشایر برای عید قربان سال جاری، دام بیشتری به میادین برای عرضه بیاورند.

به گفته پوریان؛ در این شرایط افزایش قیمت دام که معمولا در بازار عید قربان شاهد آن بودیم، سال جاری اتفاق نخواهد افتاد.

وی توضیح داد: دامداران در این بازار تنها می توانند بخشی از دام های مازادشان که توان نگهداری آن را ندارند به فروش برسانند.

پوریان قیمت حال حاضر هر کیلوگرم بره نر چاق کشتاری در میادین را 72 تومان اظهار داشت و گفت: قیمت هر کیلوگرم نر بز چاق 70 تا 75 هزار تومان، هر کیلوگرم نر بز لاغر 55 تا 60 هزار تومان، هر کیلوگرم قوچ جوان چاق 70 تا 75 هزار تومان و هر کیلوگرم قوچ جوان لاغر 65 تا 70 هزار تومان است.

وی ادامه داد: بعلاوه هر کیلوگرم پیر میش چاق با قیمت 40 تا 45 هزار تومان، هر کیلوگرم پیر میش لاغر 30 تا 35 هزار تومان، هر کیلوگرم میش جوان چاق 50 تا 55 هزار تومان و هر کیلوگرم میش جوان لاغر 45 تا 50 هزار تومان عرضه می گردد.

پوریان قیمت هر کیلوگرم بزغاله ماده چاق را 60 تا 65، هر کیلوگرم بزغاله ماده لاغر را 50 تا 55 هزار تومان، بزغاله نر چاق را 70 تا 75 تومان و بزغاله نر لاغر را 60 تا 65 تومان مطرح نمود.

وی اضافه نمود: بز ماده چاق نیز هر کیلوگرم 60 تا 68 هزار تومان، بز ماده لاغر 55 تا 60 هزار تومان است.

رئیس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم بره نر لاغر 65 تا 70 هزار تومان است، اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم گوساله نر پرواری در میادین به طور میانه 76 هزار تومان است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2200

به "دام عید قربان در بازار چند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دام عید قربان در بازار چند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید