حرف نزنید، غذایتان را بخورید!

به گزارش دیار سلمان، بیمار دیگری، ظرف پانزده دقیقه و از فاصله 4.8 متری، بدون آنکه تماس مستقیم یا غیرمستقیمی با فرد مبتلا به بیماری داشته باشد، به ویروس کرونا مبتلا شده است.

حرف نزنید، غذایتان را بخورید!

ذرات ترشحات بزاق و بینی درصورت وجود جریان تهویه در نزدیکی شخص مبتلا، بیش از دو متر پخش می شود

پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که ویروس کرونا می تواند در فاصله بیش از شش متر نیز پخش شود. آن ها هشدار داده اند مردم در رستوران ها حین صرف غذا نباید صحبت کنند. صاحبان اماکن عمومی سربسته نیز به منظور جلوگیری از گسترش عفونت، باید میان مشتریانشان حائل بکشند یا امکان پذیرایی از آن ها را در اتاق های جداگانه بررسی کنند.

این توصیه ها نتیجه پژوهش در مورد گروه هایی است که در اوایل سال جاری در رستورانی در شهر جئونجو در کره جنوبی به ویروس کرونا مبتلا شدند.

پژوهشگران پس از مشاهده ویدئو های رستوران، مصاحبه با افراد از طریق ردیابی و داده های تلفن های همراه آنها، به این نتیجه رسیدند کووید-19 تنها ظرف پنج دقیقه و از فاصله 6.5 متری یک فرد آلوده به ویروس کرونا، به فرد دیگری سرایت کرده بود.

بیمار دیگری، ظرف پانزده دقیقه و از فاصله 4.8 متری، بدون آنکه تماس مستقیم یا غیرمستقیمی با فرد مبتلا به بیماری داشته باشد، به ویروس کرونا مبتلا شده است. اما چند نفر دیگر که در همان رستوران و با فاصله کمتری از منبع ویروس نشسته بودند، مبتلا نشدند.

پژوهشگران همچنین جریان هوای رستوران که با تهویه روی سقف کار می کرد را اندازه گیری کردند تا ببینند آیا عامل انتشار گسترده ویروس در این فواصل بوده است یا خیر. کارشناسان در حال حاضر توصیه می کنند که مردم به منظور اجتناب از تماس با ذرات بزاق و ترشحات بینی هنگام عطسه، سرفه یا صحبت کردن، دستکم فاصله یک تا دومتری از یکدیگر را رعایت کنند.

اما پژوهشگران کره نتیجه گیری کرده اند که ترشحات بزاق و بینی در آن رستوران خاص، بخاطر استفاده از تهویه سقفی، به فواصلی به مراتب بیشتر منتقل شده بود. مولفان این پژوهش که در نشریه علوم پزشکی کره به چاپ رسیده است می گویند: ذرات ترشحات (بزاق و بینی) درصورت وجود جریان تهویه، در نزدیکی شخص مبتلا می تواند تا بیش از دو متر پخش شود.

به همین دلیل لازم است برای کووید-19و در روبرو با این ویروس بسیار مسری راهنمای جدیدی در مورد شیوه جلوگیری، ردیابی و قرنطینه افراد تدوین شود. پژوهشگران در ادامه توصیه کرده اند که میز ها در داخل رستوران ها و کافه ها، باید با استفاده از حائل از هم جدا شده یا دستکم دو متر از یکدیگر فاصله داشته باشد.

علاوه بر این، در فضا های بسته مثل رستوران ها، ماسک های صورت باید تنها هنگام صرف غذا برداشته شده و پیش و پس از آن، روی صورت نگاهداشته شود. در عین حال، نباید با صدای بلند حین صرف غذا صحبت کرد. در آینده، به منظور جلوگیری از انتشار ویروس بیماری های مسری که از طریق هوا منتشر می شوند، نصب دستگاه تهویه هوا روی میز ها یا ایجاد اتاق های جداگانه در فضا های بسته را باید مد نظر قرار داد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1482

به "حرف نزنید، غذایتان را بخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف نزنید، غذایتان را بخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید