جزییات برخورد قضایی با ساخت وسازهای غیرمجاز شمال

به گزارش دیار سلمان، مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی از برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در سواحل شمالی کشور اطلاع داد و گفت: سال جاری برای ساخت و سازهای غیر مجاز دریایی حدود 100 پرونده تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع داده شد که تا به امروز با بسیاری از آن ها برخورد قضایی انجام شده است و در سال گذشته نیز 150 مورد ساخت و سازهای غیر مجاز در سواحل کشور تخریب شدند.

جزییات برخورد قضایی با ساخت وسازهای غیرمجاز شمال

به گزارش دیار سلمان، سازه های دریایی که وارد دریا شده باشند از هر نوع و کاربری باید از سازمان بنادر و دریانوردی مجوز دریافت نمایند، در غیر این صورت به عنوان سازه های غیر مجاز ساحلی و دریایی شناخته شده و باید ضمن برخورد قانونی، این سازه ها تخریب شوند. حمید خلیلی -مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی- پیش از این درباره ساخت و سازهای غیر مجاز ساحلی اعلام نموده بود که بیش از 100 پرونده ساخت و ساز غیر قانونی در حال آنالیز در مراجع قضایی است و سال گذشته نیز با بیش از 150 مورد آن برخورد قضایی انجام شده و تخریب شده اند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در استان های شمالی و شهرستان هایی مانند نوشهر ساخت و سازهای غیر مجازی وجود دارد که امکان رؤیت دریا و ساحل را هم از مردم می گیرد، چه برسد به استفاده از آن. این در حالی است که حق مردم استفاده کردن و بهره بردن از دریا در طول سواحل کشور بوده و این حق برای همه به صورت یکسان باید در نظر گرفته گردد.

حالا پس از ماه ها آنالیز این پرونده ها در مراجع قضایی، این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به سوال دیار سلمان درباره اینکه نتیجه این پرونده ها چه شد؟ گفت: طی ماه های گذشته دستگاه قضایی عملکرد مناسبی در برخورد با سازه های غیر مجاز دریایی داشته است و همه سازه های دریایی مانند موج شکن، دیوار حفاظت ساحلی و ... در صورت نداشتن مجوز باید تخریب شوند.

خلیلی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برای انجام فعالیت های مالی، گردشگری و ... آیا مجوزی برای ساخت سازه های دریایی صادر می کنید یا خیر؟ گفت: اگر کسی متقاضی ساخت سازه دریایی بر اساس چهارچوب های قانونی باشد باید درخواست خود را به سازمان بنادر و دریانوردی ارائه کند تا آن را آنالیز نموده و نسبت به صدور مجوز آن در صورت لزوم برخورد کنیم اما اگر پروسه قانونی طی نشده باشد با این ساخت و ساز با عنوان یک سازه غیر مجاز برخورد می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 833

به "جزییات برخورد قضایی با ساخت وسازهای غیرمجاز شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات برخورد قضایی با ساخت وسازهای غیرمجاز شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید