تشابه رفتاری انسان ها و موجودات مریخی! ، چه چیزهایی از حیات باستانی در سیاره سرخ می دانیم؟

به گزارش دیار سلمان، انسان ها ممکن است اولین شکل های حیات در منظومه شمسی نباشند که با فعالیت شان تهدیدی برای آب و هوای سیاره خود بوده و آن را تغییر می دهد.

تشابه رفتاری انسان ها و موجودات مریخی! ، چه چیزهایی از حیات باستانی در سیاره سرخ می دانیم؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیواطلس، یک مدل نو نشان می دهد که مریخِ باستان، زمانی به مقدار کافی قابل سکونت بوده است تا از میکروب های فراوری نماینده متان پشتیبانی کند و ممکن است آنها با وارد کردن آسیب های جبران ناپذیر به جو سیاره سرخ، خود را از بین برده باشند.

مریخ مدرن به شدت سرد و خشک تر از هر بیابانی روی زمین است و جو بسیار نازکی دارد، اما همواره اینطور نبوده است. دهه ها رصد مریخ نوردها و مدارگردها شواهد کاملاً واضح و گسترده ای از رودخانه ها، دلتاها، دریاچه ها و احتمالاً اقیانوس های باستانی به دست آورده است و با آن، شرایط باید برای زندگی میکروسکوپی قابل سکونت باشد.

برای مطالعه نو، محققان دانشگاه آریزونا از مریخ باستانی از جمله پوسته، جو و آب و هوای آن الگوبرداری کردند. مهم تر از همه، آنها یک مدل اکولوژیکی از متانوژن ها (میکروب هایی که دی اکسید کربن و هیدروژن را مصرف و متان فراوری می نمایند) اضافه و آنالیز کردند که آیا شرایط به آنها اجازه می دهد زنده بمانند و اینکه آنها چه تأثیراتی ممکن است بر زیست بوم داشته باشند.

بوریس ساتری، نویسنده اول این مطالعه گفت: زمانی که مدل خود را فراوری کردیم، آن را به صورت مجازی در پوسته مریخ به کار انداختیم. این به ما امکان داد تا ارزیابی کنیم که بیوسفر زیرزمینی مریخ چقدر قابل قبول است و اگر چنین زیست کره ای وجود داشت، چگونه شیمی، پوسته مریخ را تغییر می داد و چگونه این فرآیندها در پوسته بر ترکیب شیمیایی جو تأثیر می گذاشتند.

تیم دریافت که میکروب ها نه تنها می توانند در مریخ اولیه زنده بمانند، بلکه رشد نمایند. شبیه سازی نشان داد که آنها در چند صد متر اول زیر سطح راحت تر خواهند بود.

سپس، محققان مدل خود را برای شبیه سازی نوع بازخوردی که میکروب ها ممکن است در زیست بوم داشته باشند، اصلاح کردند و در کمال تعجب متوجه شدند که دوران آنها ممکن است نسبتاً کوتاه مدت بوده باشد. این میکروب ها هیدروژن زیادی را از اتمسفر خارج نموده و متان را جایگزین آن می کردند و در عرض چند صد هزار سال یک رویداد خنک نماینده جهانی را شروع کردند.

ساتری می گوید: مسئله ای که این میکروب ها در آن موقع با آن روبرو می شوند این است که جو مریخ اساساً ناپدید و کاملاً نازک شده است، بنابراین منبع انرژی آنها ناپدید می گردد و باید منبع دیگری از انرژی را پیدا نمایند. علاوه بر این، درجه حرارت به طور قابل توجهی کاهش می یافت و آنها باید به عمق پوسته می رفتند. در حال حاضر، بسیار سخت است که بگوییم مریخ چه مدت قابل سکونت به جای مانده بود.

بیشتر بخوانید:

  • انسان ها هنوز به مریخ نرفته چقدر زباله فراوری نموده اند؟

شواهد فراوانی وجود دارد مبنی بر اینکه شرایط برای زندگی میکروبی مریخی مناسب بوده، اما تا به امروز هیچ مدرکی مبنی بر وجود آن پیدا نشده است. خوشبختانه، این یکی از کارهای اصلی مریخ نورد استقامت است که در حال حاضر در جستجوی نشانه های حیات، دلتای رودخانه را می کاود.

دانشمندان دیگر بر این باورند که این احتمال وجود دارد که بعضی از این میکروب های ساکن در اعماق هنوز زنده باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1401 بروزرسانی: 20 مهر 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2250

به "تشابه رفتاری انسان ها و موجودات مریخی! ، چه چیزهایی از حیات باستانی در سیاره سرخ می دانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشابه رفتاری انسان ها و موجودات مریخی! ، چه چیزهایی از حیات باستانی در سیاره سرخ می دانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید