ترکیه جنگنده های روسی و چینی را می خرد، نه اف 35 آمریکا

به گزارش دیار سلمان، ایرنا نوشت: رسانه های ترکیه از احتمال جایگزین شدن جنگنده های جی-31 چین و سوخو-57 روسیه که مقرون به صرفه تر از اف-35 آمریکا هستند، خبردادند.

ترکیه جنگنده های روسی و چینی را می خرد، نه اف 35 آمریکا

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

پس از خودداری ترکیه از لغو خرید سامانه دفاعی موشکی اس 400 از روسیه، واشنگتن آنکارا را به عدم اجرای قرارداد فروش جنگنده های اف 35 تهدید کرد. هراس آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو این است که رهگیری جنگنده های اف 35 در رادارهای سیستم دفاع موشکی اس 400 وارد شده و توانایی این جنگ افزار را در مقابله با روسیه کاهش دهد. آمریکا در واکنش به تحویل سامانه های موشکی اس-400 روسیه از سوی ترکیه، پیشتر خاطرنشان کرد این کشور را از پروژه فراوری جنگنده های اف-35 کنار گذاشته و مشارکت آنکارا در این برنامه سرانجام مارس 2020 متوقف خواهد شد.

این درحالی است که رسانه های ترکیه نوشتند ، مقامات این کشور اکنون در فکر جایگزین کردن جنگنده های روسی و چینی به جای آمریکایی هستند .

روزنامه ینی شفق ترکیه یکشنبه هفته جاری نوشت که آنکارا کوشش می نماید در ممانعت آمریکا از ارسال اف-35، جنگنده های جی-31 ساخت چین و سوخو-57 ساخت روسیه را جایگزین کند.

ینی شفق نوشت که ترکیه خرید سوخو-57 ساخت روسیه و نیز جنگنده جی-31 ساخت چین در دست آنالیز قرار گرفته است و این گزینه ها در قیاس با اف-35 مقرون به صرفه تر نیز هستند.

روزنامه دیلی صاباح نیز به ممانعت آمریکا در ارسال اف-35 به ترکیه اشاره نمود و نوشت که بهتر است ترکیه به فوریت خرید جنگنده های ساخت روسیه را سفارش بدهد و منتظر تحریم های آمریکا نباشد.

اسپوتنیک نیز به مقاله ای از سایت رسمی کانال تلویزیونی زوزدا پرداخته که نوشته شده است: ترکیه به جای جنگنده نسل پنجم آمریکایی اف-35 می تواند جنگنده سوخو-57 روسی یا جنگنده جی-31 چینی یا اروپایی (جنگنده نسل بعدی) را بخرد.

نویسندگان این مقاله در سایت این کانال تلویزیونی معتقدند که تحریم های آمریکا نمی تواند خرید جنگنده های روسیه و چین را تهدید کند، در حالی که خرید هواپیما از اروپا بعید است.

در این مقاله آمده است: با وجود این مسائل ممکن است واشنگتن برای جلوگیری از دستیابی ترکیه به جدیدترین فناوری، از اهرم فشار بر فرانسه و آلمان استفاده کند.

وزیر امور خارجه ترکیه نیز پیشتر از پاسخ متقابل به تحریم های آمریکا علیه کشورش اطلاع داد و گفت: ترکیه توانایی پاسخ به تحریم های آمریکا را داشته و این آمادگی وجود دارد.

مولود چاووش اوغلو در گفت و گو با شبکه تلویزیونی تی آر تی گفته بود: اگر ایالات متحده دست به اعمال تحریم بزند، ترکیه آمادگی پاسخ لازم را دارد و ممکن است اقدامی در رابطه با پایگاه اینجرلیک صورت گیرد. این تهدید یا شانتاژ نیست، بلکه در شرایط کنونی موضعی طبیعی است.

وی اضافه کرد: رویکرد ترکیه درباره فراوری داخلی تسلیحات جدی است و کوشش می نماید تا جنگنده های خود را فراوری کند اما اف- 35 فنآوری جدیدی است، از همین رو ما در این برنامه مشارکت و 1.4 میلیارد دلار پرداخت کردیم. اما همه چیز با یک سناریوی بد پیش می رود و بر اساس این سناریو این جنگنده ها به ما تحویل داده نخواهد شد، این بدان معنا است که طبیعی ترین حق ترکیه، جبران کمبود خود یعنی همان کاری که ما انجام دادیم، خرید اس- 400 است.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت که با درنظرگیر دریافت منافع خود عمل نموده و به دنبال جایگزین های دیگر خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در صورت مخاصمه آمریکا با ترکیه، اقدام متقابل انجام خواهیم داد و اگر اف-35 را ندهند، ترکیه احتیاج خود را فراوری یا از جایی دیگر تامین خواهد نمود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 329

به "ترکیه جنگنده های روسی و چینی را می خرد، نه اف 35 آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه جنگنده های روسی و چینی را می خرد، نه اف 35 آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید