برنده جایزه بوکر: چقدر سریع و راحت نام من را از تاریخ حذف کردند

به گزارش دیار سلمان، گوینده خبر BBC در برنامه خود، به جای نام بردن از برناردین اواریستو، نویسنده سیاه پوست برنده بوکر از او با عنوان نویسنده دیگر یاد و بعد از اعتراض این نویسنده در توئیتر، شبکه خبری از او عذرخواهی کرد.

برنده جایزه بوکر: چقدر سریع و راحت نام من را از تاریخ حذف کردند

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، برناردین اواریستو، اکتبر سال جاری به خاطر کتاب دختر، زن، دیگر که روایت گر زندگی 12 زن سیاهپوست در دهه های مختلف است، با طور مشترک با مارگارت اتوود، نویسنده کانادایی برنده جایزه بوکر شد. سهم اتوود از بوکر، به خاطر کتاب وصیت ها نصیبش شد که ظاهرا دنباله ای بر رمان سرگذشت ندیمه است. اهدای مشترک این جایزه به این دو نویسنده تصمیمی بحث برانگیز برای داوران بوکر بود چرا که ظاهرا برای نخستین بار یک زن سیاهپوست به عنوان برنده اعلام شد.

  • بوکر 2019 به دو نویسنده زن رسید | بوکر ترین ها
  • جوایز ادبی موجب کاهش محبوبیت کتاب ها می شوند!
  • مارگارت اتوود | تور مسن ترین برنده بوکر در استرالیا

سه شنبه شب، در برنامه ای درباره جایزه ترنر و اهدای آن به صورت مشترک به چند هنرمند، مجری شبکه BBC این مسئله را با اهدای بوکر 2019 به دو نویسنده مقایسه کرد: البته این با جایزه بوکر سال جاری متفاوت است. داوران بوکر نتوانستند به اتفاق نظر برسند و به همین دلیل جایزه را به مارگارت اتوود و یک نویسنده دیگر دادند.

برناردین اواریستو، دیگر برنده بوکر 2019، در توئییتر خود در واکنش به این حرف گوینده نوشت: چقدر سریع و راحت نام من را از تاریخ حذف کردند؛ اولین زن سیاهپوستی که برنده بوکر شد. و مردم این چیزی است که ما همواره با آن مواجهیم.

توئیت اواریستو با حمایت نویسندگان دیگر خیلی زود سر و صدا به پا کرد. جاناتان کو، نویسنده رمان تنهایی هولناک مکسول سیم، در توئیتی در حمایت از اواریستو نوشت: این خیلی ترسناک است برناردین. در تمام کشورهایی که من تازه به آن ها سفر نموده ام از جمله فرانسه، اسپانیا، پرتغال و بلژیک، همه از کتاب تو حرف می زنند.

لیندا گرنت، یک نویسنده انگلیسی دیگر نوشت: من معتقدم تقسیم جایزه بوکر سال جاری یک اشتباه جدی بود. اینکه مجری از برندگان به مارگارت اتوود و یک نویسنده دیگر یاد کرد نشان می دهد که این تصمیم چقدر آسیب زننده بود. برناردین اورایستو می توانست به تنهایی برنده این جایزه باشد.

سخنگوی شبکه خبری BBC در شرح و عذرخواهی گفت: اشکال پیش آمده به دلیل زنده بودن برنامه بود. مجری قیاس ترنر و بوکر را از روی متن نخواند و فی البداهه گفت، وگرنه نویسنده دیگر چیزی نبود که در متن برنامه نوشته شده باشد. ما به خاطر مسئله پیش آمده عذرخواهی می کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 729

به "برنده جایزه بوکر: چقدر سریع و راحت نام من را از تاریخ حذف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده جایزه بوکر: چقدر سریع و راحت نام من را از تاریخ حذف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید