آیا راه کوتاه تری برای رسیدن به واکسن کرونا وجود دارد؟

به گزارش دیار سلمان، 78 پروژه واکسن برای کرونا در سراسر جهان شروع شده است، اما با توجه به 12 تا 18 ماه زمان لازم برای مشخص بی خطر و موثر بودن این واکسن ها، آیا راهی وجود دارد که سریعتر به نتیجه رسید؟

آیا راه کوتاه تری برای رسیدن به واکسن کرونا وجود دارد؟

به گزازش خبرنگاران به نقل از گاردین ژورنال نیچر اخیر از 78 طرح برای تولید واکسن در کشورهای گوناگون جهان خبر داد و 37 واکسن دیگر هم مراحل ابتدایی تولید را می گذرانند.

از میان این طرح ها، یک طرح در دانشگاه آکسفورد، دو طرح در شرکت های بیوتکنولوژی آمریکایی و سه طرح در گروه های علمی چین وارد مرحله اول کارآزمایی بالینی شده اند. شرکت های دیگر تولیدکننده واکسن نیز قصد دارند در ماه های آینده امسال آزمایش انسانی واکسن هایشان را شروع کنند.

  • آزمایش واکسن چینی کرونا شروع شد

  • نخستین دوزهای واکسن کرونا در آمریکا به چهار داوطلب سالم تزریق شدند

  • دانشگاه آکسفورد برای آزمایش واکسن کرونا داوطلب می گیرد

این تلاش جهانی امیدها را برای ساخته شدن واکسن کووید-19 در مدتی نسبتا کوتاه برانگیخته است. اما واکسن ها پیش از در اختیار عموم قرار دریافت باید بررسی های بزرگی را از لحاظ بی خطر بودن و تاثیربخشی از سر بگذرانند. هزاران نفر باید واکسن یا دارونما را دریافت کنند تا معلوم شود آیا واکسن در پیشگیری از عفونت ویروس کرونا در این افراد در شرایط قرارگیری طبیعی نسبت به آن موثر است یا نه. چنین فرایندی به طور گریزناپذیری طولانی خواهد بود.

  • چرا ساختن واکسن کووید-19 این همه طول می کشد؟

در نتیجه، برخی از دانشمندان راهی را برای سرعت بخشیدن به این فرایند پیشنهاد کرده اند- قرار دادن عامدانه داوطلبان در معرض ویروس کرونا برای تعیین تاثیربخشی یک واکسن.

نیر ایال، استاد اخلاق زیستی در دانشگاه راتگرز در این باره می گوید: این رویکرد بدون خطر نیست، اما بالقوه می تواند آزمایش فرایند آزمایش واکسن نامزدشده را چند ماه جلو بیندازد.

این داوطلبان باید جوان و سالم باشند. او تاکید می کند: سلامت این افراد به دقت تحت مراقبت قرار می گیرد و در صورت نیاز به مراقبت های ویژه و داروهای موجود دسترسی خواهند داشت. نتیجه این می تواند دسترسی به واکسنی بی خطر و موثر در مدتی بسیار کوتاه تر از شیوه استاندارد سه مرحله ای باشد که جان میلیون ها نفر را نجات دهد.

اما آلوده کردن عامدانه افراد- به خصوص برای داوطلبانی که در گروه دریافت کننده واکسن بی تاثیر (دارونما) قرار می گیرند- بحث برانگیز است.

آدام فین استاد دانشگاه بریستول در این باره می گوید: درباره انجام چنین کاری باید تاملات بسیار دقیقی انجام داد. افراد جوان ممکن است فورا جلب چنین کارآزمایی شوند، اما ویروس کرونا حتی ممکن است درصدی از افراد جوان را هم بکشد. ما دقیقا نمی دانیم چرا اینگونه است. با این حال کارآزمایی سه مرحله ای مدت زیادی طول خواهند کشید و ما فرصت فکر کردن به این ایده را خواهیم داشت.

  • ٰٰمتخصصان انگلیسی: ممکن است بتوان تا پاییز تولید واکسن کرونا را شروع کرد
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1034

به "آیا راه کوتاه تری برای رسیدن به واکسن کرونا وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا راه کوتاه تری برای رسیدن به واکسن کرونا وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید