کووپارس بی ضررترین واکسن کرونا است

به گزارش دیار سلمان، به گزارش خبرنگاران، دکتر سیدرضا بنی هاشمی امروز در نشست ترویج علم با موضوع تشریح روش های ساخت واکسن کرونا که توسط جایزه مصطفی (ص) برگزار گردید، گفت: 6 مورد از واکسن هایی که امروزه همه ما از آن استفاده می کنیم، واکسن های تولیدی این مؤسسه است.

کووپارس بی ضررترین واکسن کرونا است

وی با بیان اینکه تمام مزایا و معایب واکسن ها در کشور به دلیل سابقه طولانی کشور در زمینه فراوری تعیین است، گفت: اکنون واکسن های ویروس غیرفعال زیادی برای انسان نداریم و تنها واکسن باکتریایی سیاه سرفه مبتنی بر این پلتفرم است و به دلیل مشکلاتی که داشته حذف شد.

به گفته بنی هاشمی، واکسن های ویروسی mRNA واکسن های با استفاده از ویروس های زنده ضعیف شده هستند که از این نوع واکسن تنها یک واکسن IPV (فلج اطفال) وجود دارد.

مدیر تحقیق و توسعه مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه سیستم ایمنی بدن یک سیستم پیچیده ای است از این رو برای هر بیماری استراتژی خاصی وجود دارد، گفت: از این رو برای آنکه یک بیماری را مدیریت می کنیم حتماً واکسنی را عرضه می کنیم که در حد محدوده استاندارد سیستم ایمنی فعال گردد تا بتوانیم از آن بهره ببریم.

وی با بیان اینکه مهم ترین عامل در فراوری واکسن ایمنی است، اضافه نمود: نمی توان ادعا کرد که واکسن های فراوری شده برای کرونا، همه ویژگی های خوب یک واکسن را دارند زیرا چنین واکسنی در دنیا وجود ندارد.

بنی هاشمی با اشاره به واکسن های نوترکیب گفت: واکسن هایی که بر پایه واکسن های نوترکیب هستند واکسن هایی هستند که دانش فنی آن از 25 سال قبل کسب شده و بیشتر برای فراوری واکسن های سرطان از آن استفاده می شد. در واقع واکسن های نوترکیب بهترین شیوع واکسن سازی است که در کمترین زمان می توان به آن دست یافت.

بنی هاشمی خاطر نشان کرد: واکسنی که در مؤسسه واکسن سازی رازی مورد آنالیز قرار گرفته به بهترین روش فعال شده است و تنها در بخش مورد نظر بدن فعال می گردد و کاری به ایجاد تغییر بیان سایر آنتی ژن ها ندارد.

واکسن نوترکیب رازی بی ضرر است

بنی هاشمی با بیان اینکه این واکسن 3 مرحله ای است که دو دوز تزریقی همراه با روش افشانی به وسیله بینی استنشاق می گردد، گفت: در پاندمی ها ملاک بر شکسته شدن سریع چرخه انتقال است به همین دلیل در اولین مرحله واکسیناسیون 2 مرحله صفر و یک عضلانی صورت می گیرد تا سیستم ایمنی مرکزی فعال گردد و تنها یک بار واکسن استنشاقی تزریق می گردد و در دفعات بعد که ایمنی آن تعیین شده، می توان تنها یک دوز عضلانی دریافت گردد.

مدیر تحقیق و توسعه مؤسسه رازی اضافه نمود: بر اساس کارآزمایی های بالینی اجرا شده روی میمون به نتیجه رسیدیم که 8 تا 9 ماه ایمنی ایجاد می گردد از این رو می توانیم اعلام کنیم که در مرحله پیش بالینی حدود 9 تا 10 ماه ایمنی طولانی مدتی داشتیم.

وی با اشاره به شرایط واکسن رازی کووپارس گفت: واکسن ما در مرحله کارآزمایی فاز 1 است که مجوزهای آن نیز دریافت شده و از هفته آینده وارد فاز کارآزمایی بالینی فاز 1 خواهد شد.

وی با بیان اینکه این واکسن بی ضرر است، گفت: اگر بخواهیم در آینده این واکسن را همزمان با سایر واکسن ها سازگار کنیم، این واکسن با هیچکدام از واکسن ها تداخل ندارد و می توان همزمان با سایر واکسن ها مورد استفاده قرار بگیرد. این واکسن قابل تزریق برای همه مردم است چون بی ضررترین نوع واکسن محسوب می گردد و پس از انجام فاز کارآزمایی های بالینی می توان آن را برای بچه ها و زنان باردار نیز استفاده کرد.

بنی هاشمی گفت: کلیه واکسن هایی که تا کنون به کارآزمایی های بالینی رسیدند باعث می گردد که فرد بیمار نگردد ولی در سیستم های تزریقی تنها سیستم ایمنی مرکزی تحریک می گردد و سیستم مخاطی و یا بخش بالایی تنفسی تحریک نخواهد شد از این رو احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

وی با تاکید بر ضرورت تست افراد بیشتر برای رسیدن به حد ایمنی گفت: واکسن کووپارس نسبت به سایر واکسن ها یک گام جلوتر است زیرا برای جلوگیری از بیمار شدن افراد، یک دوز استنشاقی توسط فرد دریافت می گردد و این به تحریک سیستم بالای تنفسی فرد برای جلوگیری از انتقال ویروس مؤثر است.

وی گفت: این واکسن به صورت تزریقی- استنشاقی از بروز بیماری جلوگیری می نماید و از سوی دیگر با کمترین میزان تزریق در جامعه انتقال ویروس کاهش می یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1592

به "کووپارس بی ضررترین واکسن کرونا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کووپارس بی ضررترین واکسن کرونا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید