کشف گورستانی از دوره تاریخی در رامهرمز

به گزارش دیار سلمان، سرپرست هیئت باستان شناسی کاوش نجات بخشی در مسیر اجرای طرح آبرسانی دشت رامهرمز -محدوده جوبجی، از کشف شواهدی از تدفین انسانی و تابوت های سفالین اطلاع داد که نشان می دهد این بخش از محوطه گورستانی متعلق به دوران تاریخی بوده است .

کشف گورستانی از دوره تاریخی در رامهرمز

به گزارش دیار سلمان، میثم حسین زاده گفت: کاوش نجات بخشی در مسیر اجرای طرح آبرسانی دشت رامهرمز -محدوده جوبجی با هدف نجات بخشی آثار تاریخی موجود در مسیر اجرای کانال در محدوده عرصه پیشنهادی محوطه تاریخی جوبجی و در ادامه کاوش ها و گمانه زنی های سال 1393 آرمان شیشه گر در محدوده اعلام شده به عرض 10 و طول 150 متر برنامه ریزی و شروع شد.

وی اضافه نمود: در نتیجه این مرحله از کاوش ها تاکنون بقایا و شواهد استقرارهای از دوره ایلام نو، پارتی و اسلامی به همراه شواهدی از تدفین انسانی مربوط به دوره ایلامی و پارتی به شکل گورهای چاله ای ساده و تابوت های سفالین به همراه گورنهاده هایی از نوع ظروف سفالین لعابدار و ساده بدست آمد.

این باستان شناس اعلام کرد: برپایه نتایج حاصل از کاوش تابه کنون می توان گفت این بخش از محوطه گورستانی متعلق به دوران تاریخی بوده که در قرون میانی دوران اسلامی نیز مورد استفاده گروه های کوچ نشین قرار گرفته، علاوه بر آن شواهدی از کاربری صنعتی(کارگاه پخت سفال) مشاهده می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 178

به "کشف گورستانی از دوره تاریخی در رامهرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گورستانی از دوره تاریخی در رامهرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید