مجوز تحصیل در کانادا: استادی پرمیت و ویزای تحصیلی

به گزارش دیار سلمان، افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، باید علاوه بر اخذ ویزای تحصیلی، اجازه اقامت و تحصیل در این کشور را نیز دریافت کنند. این مجوز به عنوان استادی پرمیت کانادا یا اجازه تحصیل شناخته می شود و بدون آن، تحصیل در کانادا امکان پذیر نیست. در این مقاله، به بررسی شرایط دریافت، تفاوت ها و نحوه درخواست این مجوز پرداخته می شود.

مجوز تحصیل در کانادا: استادی پرمیت و ویزای تحصیلی

از سفر با تور کانادا ارزان قیمت لذت ببرید.

در صورتی که کسی قصد تحصیل در کانادا را داشته باشد، علاوه بر اینکه باید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام نماید؛ ضروری است تا اجازه اقامت و تحصیل در این کشور استادی پرمیت کانادا یا اجازه تحصیل (study permit) این کشور را دریافت کند.

Study permit یا اجازه تحصیل مدرکیست که به افراد متقاضی تحصیل در موسسات آموزشی کانادا داده می گردد.

استادی پرمیت، ویزا نیست و بنابراین صرف داشتن آن اجازه ورود به کانادا وجود نداشته و باید ویزای تحصیلی کانادا را نیز داشت.

در صورتی که طول دوره تحصیلی 6 ماه و بیشتر از 6 ماه زمان ببرد داشتن این مدرک الزامیست اما اگر فرد قصد شرکت در دوره های تحصیلی کوتاه مدت و کمتر از 6 ماه را دشته باشد، دریافت ویزای توریستی کانادا کافیست و احتیاجی به دریافت استادی پرمیت نیز نمی باشد.

تفاوت استادی پرمیت کانادا با ویزای تحصیلی کانادا در چیست؟

استادی پرمیت کانادا همان ویزای تحصیلی کانادا نیست و این دو با یکدیگر متفاوتند.

برای بیان تفاوت این دو باید اینگونه گفت که ویزای تحصیلی مجوز ورود به کاناداست اما تنها در صورت داشتن ویزای تحصیلی، افسر مرز کانادا این اختیار را دارد که از ورود فرد به خاک کانادا جلوگیری کند.

داشتن استادی پرمیت یا اجازه تحصیل در کانادا به فرد متقاضی اجازه اقامت در این کشور را در طول تحصیل می دهد.

استادی پرمیت جزئیات مختلفی از هدف سفر فرد به کانادا را بیان می نماید مانند اینکه:

 • چرا به کانادا آمده اید؟
 • قصد تحصیل در چه مقطع و چه رشته تحصیلی را دارید؟
 • بازه زمانی تحصیل شما چقدر طول می کشد؟
 • محدودیتی برای انجام کار در کانادا دارید یا خیر؟

در واقع ویزای تحصیلی کانادا اجازه ورود به خاک این کشور را می دهد و study permit مجوز اقامت در این کشور را صادر می نماید.

به عبارت دیگر زمانی که متقاضی ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرد، اجازه تحصیل دارد اما به نامه رسمی استادی پرمیت نیز احتیاج دارد و برای آن نیز باید اقدام کند.

شرایط دریافت استادی پرمیت (Study permit) یا اجازه تحصیل

برای تحصیل در کانادا و دریافت استادی پرمیت 2 شرط وجود دارد:

 1. واجد شرایط دریافت استادی پرمیت بودن

پذیرش تحصیلی: جهت تحصیل در کانادا نیز مانند دیگر کشورها ضروری است که از یکی از موسسات آموزشی کانادا (DLI) مدرک پذیرش داشته باشید.

اثبات تمکن مالی: برای دریافت مجوز تحصیلی باید مدارکی مبنی بر توانایی مالی کافی برای برآمدن از پس هزینه های تحصیل و اقامت در کانادا داشته باشید.

مدارک پشتیبان: این مدارک برای هر کشوری متفاوت بوده و باید همراه با دیگر مدارک درخواست مجوز تحصیل تحویل داده گردد.

 1. داشتن شرایط تحصیل در کانادا

برای حفظ اعتبار استادی پرمیت ضروری است که واجد شرایط زیر باشید:

 • ثبت نام در موسسه آموزشی که برای شما مشخص شده است.
 • پایبند بودن به شرایطی که در استادی پرمیت شما بیان شده است.
 • اثبات ترک کانادا پس از اتمام مجوز تحصیلی
 • اثبات اینکه در صورت نداشتن شرایط لازم برای ادامه تحصیل در کانادا تحصیل خود را متوقف می کنید.

مدارک لازم برای دریافت استادی پرمیت کانادا یا مجوز تحصیلی کانادا

جهت ثبت درخواست اجازه تحصیل در کانادا ارائه مدارک زیر الزامیست:

 • مدارک شناسایی
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی معتبر کانادا
 • گواهی تمکن مالی
 • برنامه سفر و انگیزه نامه
 • رضایت نامه سرپرست برای افراد زیر سن قانونی
 • گواهی پذیرش استان کبک (در صورت تحصیل در کبک)

نحوه درخواست استادی پرمیت کانادا

پس از آماده کردن تمامی مدارک لازم که پیشتر گفته شد، به 2 طریق می توان برای درخواست استادی پرمیت کانادا اقدام کرد:

 1. ارسال درخواست آنلاین و الکترونیکی: می توانید در سایت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) برای خود حساب کاربری ساخته و اسکن مدارک خود را ارسال کنید.
 2. ارسال درخواست حضوری: در صورتی که از این روش اقدام می کنید باید درخواست خود را به صورت چاپ شده و فیزیکی به مرکز VAC(درخواست ویزا) کانادا تحویل دهید.

مدت زمان اعتبار استادی پرمیت یا اجازه تحصیل

اعتبار مجوز تحصیلی مطابق طول دوره تحصیلی است که با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود؛ علاوه بر این مدت یک دوره 3 ماهه (90 روز) نیز وجود دارد و به این منظور است که متقاضی بتواند برای تمدید اجازه تحصیل یا Study permit خود اقدام کند و یا تصمیمی برای ترک کشور کانادا را داشته باشد.

به این صورت که اگر فرد زودتر از موعد فارغ التحصیل گردد از آن تاریخ تا 90 روز همچنان استادی پرمیت او اعتبار خواهد داشت اما در صورتی که نتواند در موعد مقرر دوره تحصیلی خود را به سرانجام برساند، باید از آن دوره 3 ماهه برای تمدید اجازه تحصیلی استفاده کند.

تمدید Study Permit یا اجازه تحصیل کانادا

بهتر از چند ماه پیش از اقدام برای تمدید استادی پرمیت مدارک لازم آماده باشد، به طور کلی برای تمدید مجوز تحصیل در کانادا 3 گروه مدرک مورد احتیاج است:

 1. مدارک شناسایی؛ پاسپورت معتبر، 1 قطعه عکس 3.5 * 4.5، مجوز تحصیلی
 2. مدارک تحصیلی؛ نامه پذیرش و ثبت نام ترم تازه، ریز نمرات تمامی ترم های تحصیل
 3. مدارک تمکن مالی؛ یک حساب بانکی کانادایی به نام متقاضی، رسید پرداخت شهریه و اجاره مسکن، گردش حساب بانکی ماه های اخیر، نامه بورسیه (در صورت وجود)

به علاوه باید Letter of Explanation را نیز ارائه دهید و در آن از تمامی شرایط تحصیل خود بگویید.

نکات تکمیلی

1: استادی پرمیت کانادا، مدرکی است که به افراد متقاضی تحصیل در موسسات آموزشی کانادا داده می شود. این مجوز، ویزا نیست و داشتن آن به تنهایی اجازه ورود به کانادا را نمی دهد. در واقع، متقاضیان باید علاوه بر استادی پرمیت، ویزای تحصیلی کانادا را نیز داشته باشند.

2: طول دوره تحصیل یکی از مهم ترین عوامل در تعیین نیاز به استادی پرمیت است. در صورتی که دوره تحصیلی 6 ماه و بیشتر از 6 ماه زمان ببرد، داشتن این مجوز الزامی است. اما اگر فرد قصد شرکت در دوره های کوتاه مدت و کمتر از 6 ماه را داشته باشد، دریافت ویزای توریستی کانادا کافی است و نیازی به دریافت استادی پرمیت نیست.

3: استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا، دو مفهوم متفاوت هستند. ویزای تحصیلی، مجوز ورود به کانادا است اما افسر مرزی کانادا می تواند از ورود فرد به این کشور جلوگیری کند. در مقابل، استادی پرمیت به متقاضی اجازه اقامت در کانادا در طول تحصیل را می دهد.

4: استادی پرمیت کانادا، جزئیات مختلفی از هدف سفر فرد به این کشور را بیان می کند. این مجوز مشخص می کند که فرد برای چه مقطع و رشته تحصیلی به کانادا آمده است، بازه زمانی تحصیل وی چقدر است و آیا محدودیتی برای انجام کار در کانادا دارد یا خیر.

5: برای دریافت استادی پرمیت کانادا، دو شرط اساسی وجود دارد: داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از موسسات آموزشی کانادا و اثبات تمکن مالی برای تحمل هزینه های تحصیل و اقامت. علاوه بر این، ارائه مدارک شناسایی و مدارک پشتیبان نیز ضروری است.

6: پس از دریافت استادی پرمیت، متقاضی باید به شرایطی که در این مجوز بیان شده است پایبند باشد. این شرایط شامل ثبت نام در موسسه آموزشی تعیین شده، اثبات ترک کانادا پس از اتمام مجوز تحصیلی و اثبات توقف تحصیل در صورت نداشتن شرایط ادامه تحصیل می باشد.

7: درخواست استادی پرمیت به دو روش امکان پذیر است: ارسال درخواست آنلاین و ارسال درخواست به صورت حضوری. هر دو روش نیازمند ارائه مدارک شناسایی، نامه پذیرش تحصیلی، گواهی تمکن مالی و سایر مدارک مورد نیاز است.

8: مدت اعتبار استادی پرمیت متناسب با طول دوره تحصیلی متقاضی است. علاوه بر آن، یک دوره 3 ماهه نیز در نظر گرفته شده است تا متقاضی بتواند برای تمدید مجوز اقدام کند یا تصمیم به ترک کانادا را بگیرد.

9: تمدید استادی پرمیت نیز نیازمند ارائه مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی و مدارک تمکن مالی است. همچنین باید یک نامه توضیحی ارائه شود که در آن از تمامی شرایط تحصیل فرد گفته شود.

10: در مجموع، اخذ استادی پرمیت کانادا به همراه ویزای تحصیلی، شرط اساسی تحصیل در این کشور است. با آگاهی از شرایط و مدارک مورد نیاز، متقاضیان می توانند با اطمینان خاطر این مراحل را طی کرده و به تحصیل در کانادا بپردازند.

سخن پایانی

استادی پرمیت کانادا، مجوزی حیاتی برای تحصیل در این کشور است. آگاهی از تفاوت آن با ویزای تحصیلی، شرایط دریافت، مدارک مورد نیاز و نحوه درخواست، به متقاضیان کمک می کند تا با اطمینان خاطر بیشتری این مرحله را پشت سر بگذارند و به تحصیل در کانادا بپردازند.

سوالات متداول

 • چه مدت طول می کشد تا استادی پرمیت کانادا صادر گردد؟

بر اساس آمار سایت Canada.ca معمولا 20 روز کاری زمان احتیاج است تا اپلای استادی پرمیت کانادا انجام گردد؛ البته که زمان انجام این فرایند بر اساس محل زندگی فرد می تواند کمی جا به جا گردد.

 • آیا در حین تحصیل در کانادا همراهی و اقامت خانواده دانشجو در کانادا امکان پذیر است؟

با داشتن نامه پذیرش از دانشگاه های کانادا، کسب ویزای تحصیلی و نیز استادی پرمیت کانادا امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی وجود دارد.

 • آیا بدون دریافت استادی پرمیت امکان تحصیل در کانادا هست؟

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در دبیرستان ها، کالج ها و دانشگاه های کانادا را دارند باید علاوه بر داشتن ویزای تحصیلی کانادا، استادی پریمت کانادا را نیز دریافت نمایند.

اما در صورتی که فردی برای تحصیل در دوره های کوتاه تر از 6 ماه قصد ورود به کانادا را داشته باشد، بدون اجازه تحصیل و صرفا با ویزای توریستی کانادا می تواند در کشور کند.

 • چه مدارکی برای اپلای استادی پرمیت کانادا ضروری است؟

مدارک شناسایی، هدف از سفر، گواهی تمکن مالی، نامه پذیرش دانشگاه؛ البته در طی فرایند اپلای ممکن است اطلاعات و مدارک دیگری نیز مانند گواهی معاینه پزشکی از متقاضی خواسته گردد.

انتشار: 31 فروردین 1403 بروزرسانی: 31 فروردین 1403 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 389

به "مجوز تحصیل در کانادا: استادی پرمیت و ویزای تحصیلی" امتیاز دهید

1 کاربر به "مجوز تحصیل در کانادا: استادی پرمیت و ویزای تحصیلی" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز تحصیل در کانادا: استادی پرمیت و ویزای تحصیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید