چگونه در ماه رمضان ورزش کنیم؟

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران/زنجان کارشناس ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان زنجان گفت: ورزش در ماه رمضان باید با اصول انجام گردد و کسانی که به اصول درست آن توجه ندارند، نباید در این ایام ورزش نمایند.

چگونه در ماه رمضان ورزش کنیم؟

سونیا لطف اللهی در گفت وگو با خبرنگاران، در رابطه با اصول ورزش در ماه رمضان، اظهار کرد: معمولاً افرادی که بیماری زمینه ای دارند به همراه روزه داری نباید ورزشی انجام دهند و ممکن است برای سلامتی آن ها خطر داشته باشد ولی برای افراد سالم، ورزش با اصول درست آن در ماه رمضان، خطری نداشته و برای آن ها منفعت دارد.

وی اضافه کرد: در ساعاتی که فرد روزه دارد، ورزش کردن مضر است، زیرا بدن آب خود را از دست داده و با ورزش کردن فشار مضاعف بر روی بخش های مختلف بدن وارد می گردد.

این مسئول توضیح داد: این در حالی است که کسانی که هم روزه دار هستند و هم ورزش می نمایند، باید بین افطار، وعده اصلی غذایی خود و ورزش کردن 2 ساعت فاصله دهند و به هیچ عنوان نباید در وعده اصلی خود پرخوری نمایند.

لطف اللهی با بیان اینکه افرادی که می خواهند 2 ساعت بعد از افطار ورزش نمایند باید تمام مواد مغذی را قبل از ورزش به بدن برسانند و آب بدن خود را تامین نمایند، ادامه داد: افرادی که می خواهند 2 ساعت بعد از افطار ورزش نمایند بهتر است مایعات گلوکزدار برای تامین گلوکز قند خون مصرف نمایند و بعد از تامین آب بدن، کمی استراحت نموده و حرکات ورزشی را در حد متوسط انجام دهند.

کارشناس ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان زنجان، در رابطه با افرادی که بعد از افطار نمی توانند ورزش نمایند نیز عنوان نمود: افرادی که بعد از افطار نمی توانند ورزش نمایند باید قبل از افطار یک ساعت ورزش نمایند و زمان ورزش خود را به نحوی تنظیم نمایند که بلافاصله بعد از ورزش بتوانند افطار نمایند، البته این افراد نیز نباید پرخوری نمایند و پیشنهاد می کنیم که این افراد افطار خود را با مایعات ولرم آغاز نموده و غذای خود را در حد سیری مصرف نمایند و توجه داشته باشند که قبل از اینکه کامل سیر شوند باید دست از غذا بکشند و به فاصله هر یک و نیم ساعت نیز از مواد مغذی تغذیه نمایند.

این مسئول در رابطه با افرادی که نمی توانند هیچ یک از ورزش های قبل و بعد از افطار را انجام دهند نیز اعلام کرد: این افراد می توانند به مدت 30 دقیقه بعد از سحر پیاده روی نمایند.

لطف اللهی با بیان اینکه حفظ تعادل آب بدن برای ورزش کردن مهم است، اظهار کرد: در حین ورزش افراد نباید اجازه دهند لب های آن ها خشک گردد و قبل از احساس تشنگی باید آب مصرف نمایند که این اقدام در ماه رمضان امکان پذیر نیست مگر اینکه افراد ورزش خود را به نحوی تنظیم نمایند که 2 ساعت بعد از افطار ورزش را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه افراد آهسته غذا خوردن را در برنامه غذایی خود قرار دهند، گفت: آرام جویدن غذا باعث هضم آسان آن می گردد و یاری می نماید افراد راحت تر سبک شوند و ورزش انجام دهند، کسی که می خواهد ورزش کند باید به هضم غذای خود اهمیت دهد و کسانی که این موارد را در ماه رمضان رعایت نمی نمایند بهتر است در ماه رمضان ورزشی انجام ندهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1739

به "چگونه در ماه رمضان ورزش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در ماه رمضان ورزش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید