نکته های مهم برای خرید کفش

به گزارش دیار سلمان، فرم پاهای افراد بر اساس انگشتان پا متفاوت است به همین خاطر صرفا با تکیه بر سایز نباید اقدام به خرید کفش کرد.

نکته های مهم برای خرید کفش

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته، مناسب بودن یک کفش صرفا به این نیست که سایز عددی آن با پای فرد بخواند بلکه باید در انتخاب کفش به فرم پا توجه کرد چه بسا که بعضی از کفش ها با وجود اینکه از نظر سایز مسئله ای ندارند اما از نظر فرم با پای فرد همخوانی نداشته باشند و باعث بروز مسائل شوند.

فرم پاهای افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است لذا باید قالب کفش با آن همخوانی داشته باشد و صرفا در نظر دریافت سایز طولی پا کار درستی نیست ضمن اینکه برخلاف ادعای بسیاری از فروشندگان کفش جا باز نمی نماید.

فرم پا در سراسر جهان به سه دسته تقسیم می گردد که باید به آن توجه کرد. دسته نخست کسانی هستند که انگشت شصت پای آن ها بزرگتر است و بقیه انگشت ها به ترتیب کوچک می شوند اما دسته دوم کسانی هستند که انگشت دوم و سوم پاهایشان بزرگتر است. دسته سوم کسانی هستند که انگشت های یکسانی دارند و تمام سرانگشتان به یک اندازه هستند.

با توجه به اندازه انگشتان نوع قالبی که برای پا تعیین می گردد متفاوت است اما در کنار این مساله توجه به عرض پا نیز مهم است.

عرض پا یک مساله مهم است که در تمام جهان به آن توجه می گردد ، عرض پا مساله ای است که علاوه بر سایز و قالب به آن توجه می گردد اما متاسفانه در ایران حتی برای برندهای خارجی که وارد کشور می شوند این مساله لحاظ نمی گردد و کمتر کسی به آن توجه می نماید.

در تمام جهان کفش بر اساس فرم و عرض پا در کنار سایز بندی ارائه می گردد البته در ایران هم بعضی از فروشندگان علم این کار را دارند و با مشاوره دادن این مشکل را برطرف می نمایند اما تعداد این افراد متخصص بسیار کم است.

آیا برای طراحی کفش در ایران این سه فرم پا لحاظ می گردد؟ قالب ها تحت این عناوین نیستند اما فراوری انجام می گردد منتها مساله اینجاست که انتخاب کفش ها باید با علم خود خریدار صورت گیرد.

کسانی که انگشت های بلندتری دارند باید از کفش های کشیده استفاده نمایند تا امکان حرکت برای انگشتان پا ایجاد گردد بالعکس کسانی که پاهای پهنی دارند بهتر است از کفش های گرد استفاده نمایند.

کفش پاشنه بلند تا میزان زیادی غیر استاندارد است زیرا در این حالت پنجه پا مجبور به تحمل وزن فرد می گردد در حالیکه برای حالت عادی این پاشنه پا است که 75 درصد وزن بدن را تحمل می نماید.

گر چه کفش پاشنه بلند در هیچ حالتی توصیه نمی گردد اما بهتر است افراد از نمونه هایی استفاده نمایند که انگشت های پا را به یکدیگر نچسباند و امکان حرکت به فرد بدهد.

علت خستگی مفرط کفش های داخلی نظیر کالج چیست ؟ کفش کالج جزء نمونه های راحت و سبکی است که با اغلب فرم پاها سازگار است اما مشکل اینجاست که زیره این کفش ها مناسب نیست یعنی آن ضخامت استاندارد در این نوع کفش ها لحاظ نشده است.

زیره مناسب یک کفش باید حداقل یک سانت ضخامت داشته باشد اما متاسفانه اغلب کفش های داخلی اینگونه نیست. به خصوص در کفش کالج این ضخامت رعایت نشده است زیرا مساله کاهش هزینه و سبک ماندن کار در اولویت بوده است.

صنعت این بخش در کشور ضعیف است و عمدتا از جنس PVC در ساختار این نوع کارها استفاده می گردد که انعطاف کم و سنگینی بیشتری نسبت به سایرین دارد.

در تمام جهان از لاسیتک در قسمت هایی از کفش استفاده می گردد تا مشکل ضخامت زیره و انعطاف آن برطرف گردد. استفاده از لاسیتک کمی بر وزن کار می افزاید اما فرایند طولانی تری در فراوری به همراه دارد.

برای طراحی کفش استاندارد ابتدا یک طراح صنعتی احتیاج است. طراح صنعتی کسی است که ایده بدهد و طراحی ترسیمی بداند در مرحله بعد احتیاجمند کسی هستیم که دانش ارگونومیک و بهداشت صنعت را بداند البته اگر یک طراح صنعتی بخواهد می تواند در این عرصه دانش کافی را کسب کند اما دروس دانشگاهی به تنهایی برای این بخش کافی نیست.

بعد از حضور این متخصصین وارد فرایند فراوری و حوزه کفاشی می شویم که خود مباحثی جداگانه به دنبال دارد.

درباره دلایل عدم فراوری کفش تخصصی ورزشی در کشور : در ایران افراد متخصص و با علم این کار حضور دارند اما دلیل اینکه اغلب کفش های ورزشی فراوریی ایران قابلیت حرفه ای برای استفاده ورزشی ندارند این است که مهندسی لازم در کشور وجود ندارد به این معنا که سرمایه گذاری کلان اتفاق نیافتده است.

بهترین خرید کفش ، بهتر است هر فردی برای خرید کفش زمان مناسب را بداند و بعد از ظهرها برای خرید کفش اقدام کند زیرا در طول روز به دلیل فعالیت و ایستادن قسمت تحتانی بدن بزرگتر می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1437

به "نکته های مهم برای خرید کفش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکته های مهم برای خرید کفش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید