نشت آب در شبکه توزیع کاهش می یابد

به گزارش دیار سلمان به نقل از معاونت علمی و فناوری، در مدیریت سنتی کنترل و توزیع آب، شبکه عموما متکی بر تجربه افراد و یا اپراتورها بود که در پاره ای از موارد این نوع کنترل با مسائلی روبرو می شد. به تدریج با گسترش فناوری و هوشمند سازی شبکه توزیع آب این مسائل تا حدود زیادی رفع شده است.

نشت آب در شبکه توزیع کاهش می یابد

یک شرکت دانش بنیان در کشور توانسته است با طراحی و فراوری تجهیزات صنعت آب، فشار آب ثابت در طول شبانه روز برای مشترکین فراهم آورد، علاوه بر این مهم، از نشت آب در شبکه توزیع نیز جلوگیری کند.

بهروز عمارتی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره نوع فعالیت و فراوریات این شرکت شرح داد: این شرکت در زمینه اتوماسیون صنعتی و همچنین طراحی و فراوری انواع دستگاه های RTU، کنترلرهای هوشمند فشار، دیتالاگرها و نرم افزارهای مانیتورینگ فعالیت می نماید.

وی درباره یکی از محصولات این شرکت با نام عملگر هوشمند شیرهای فشارشکن گفت: کاربرد اصلی این تجهیز، مدیریت فشار و دبی شبکه های توزیع آب است. همچنین از دیگر کاربردهای این دستگاه می توان به مدیریت مصرف آب بر اساس فشار بالا یا پایین دست و نیز مدیریت مصرف آب براساس نقاط بحرانی در شبکه توزیع اشاره نمود.

این فعال فناور به جزئیات فنی این محصول اشاره و بیان نمود: این سیستم دارای دو عدد ترانسمیتر فشار داخلی جهت اندازه گیری فشار ورودی و خروجی شیر فشار شکن است و دارای محدود کننده مکانیکی برای جلوگیری از افزایش و یا کاهش بیش از حد فشار آب است.

به گفته وی، با استفاده از این دستگاه حدود 5 تا 6 درصد نشت آب در شبکه کاهش پیدا می نماید.

عمارتی همچنین به کنترلر هوشمند شیرهای فشارشکن اشاره و بیان نمود: کنترلر MERT14 برای اندازه گیری و کنترل فشار خروجی شیرهای فشار شکن طراحی شده که امکان کنترل فشار خروجی شیرهای فشارشکن از راه دور امکان پذیر می نماید. این دستگاه دارای مودم داخلی با آنتن دهی بسیار قوی است و با توجه به آنتن دهی بسیار قوی و بدنه آن امکان نصب آن داخل گودال دسترسی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان درباره دیگر محصولات فراوریی این شرکت گفت: علاوه بر طراحی و فراوری عملگر هوشمند شیرهای فشارشکن، دیگر محصولات با نام های کنترلر هوشمند شیرهای فشارشکن، پوزیشن متر شیرهای فشارشکن، دیتالاگر هوشمند، ارتفاع سنج مخازن و تابلو کنترل در این مجموعه طراحی و فراوری می شوند.

به گفته عمارتی در این شرکت 19 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند.

این فعال فناور ادامه داد: پیش از این نمونه مشابه این محصول از کشورهای انگلیس و سوییس وارد کشور می شد که ارزبری بالایی را درپی داشت.

وی به اختلاف قیمت محصول ایرانی و نمونه مشابه خارجی آن اشاره نمود و گفت: قیمت تمام شده محصول این شرکت حدودا یک سوم قیمت نمونه مشابه خارجی آن است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 943

به "نشت آب در شبکه توزیع کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشت آب در شبکه توزیع کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید