متا از لیست 20 شرکت بزرگ دنیا خارج شد

به گزارش دیار سلمان، متا که زمانی ششمین شرکت بزرگ دنیا بود، اکنون با کاهش 25 درصدی ارزش سهام و 263 میلیارد دلاری ارزش بازار، به جایگاه 27 ام رتبه بندی باارزش ترین شرکت های دنیا سقوط نموده است و ظاهرا این سقوط بی ارتباط با سرمایه گذاری افراطی در متاورس نیست.

متا از لیست 20 شرکت بزرگ دنیا خارج شد

در پی انتشار گزارش مالی ضعیف متا، ارزش بازار این کمپانی کاهش 65 میلیارد دلاری را تجربه کرد که البته ضرر هنگفتی هم به مدیرعامل آن یعنی مارک زاکربرگ وارد شد. البته این اولین باری نیست که با کاهش ارزش سهام متا روبه رو می شویم و حدود 8 ماه پیش و زمانی که برای اولین بار تعداد کاربران فعال روزانه فیسبوک کاهش یافت، ارزش سهام آن 26.4 درصد سقوط کرد و بیشترین ریزش ارزش سهام را طی یک روز در تاریخ آمریکا به نام خود رقم زد.

سرمایه گذاری افراطی متا روی متاورس، آینده نامعلوم متاورس، ناامیدی سرمایه گذاران از عملکرد متا و البته گزارش مالی ضعیف، دلایل این کاهش ارزش سهام به حساب می آیند. سرمایه گذاری افراطی روی متاورس حتی صدای سهامداران اصلی متا را درآورده؛ شرکتی که برای اینکه نشان دهد که چه برنامه هایی برای آینده دارد، نامش را از فیسبوک به متا تغییر داد. اما ظاهرا این رویکرد نتیجه عکس داشته و حتی تحلیلگران انتظار دارند شرایط برای سهام متا سال آینده میلادی بدتر هم گردد.

کوشش های بی وقفه مارک زاکربرگ مدیرعامل متا برای متاورس باعث شد درنهایت این شرکت از لیست 20 شرکت با ارزش دنیا حذف گردد و در حالیکه اوایل امسال میلادی در جایگاه خوبی قرار داشت، اکنون ارزش قبلی خود را از دست داده است.

در حال حاضر، ارزش بازار متا حدود 260 میلیارد دلار است و آن را در جایگاه بیست و هفتمین شرکت با ارزش دنیا قرار می دهد. براساس رتبه بندی بلومبرگ، اپل با ارزش ترین شرکت دنیا، تسلا در جایگاه ششم و اکسون در رتبه دهم قرار دارند.

ریزش ارزش سهام متا

روز گذشته، پس از انتشار گزارش عایدی سه ماهه، ارزش سهام متا به 97.36 دلار سقوط کرد. در واقع قیمت سهام این شرکت در امسال میلادی حدود 71 درصد کاهش یافته است.

کاهش قیمت سهام روز پنجشنبه درحالی رخ داده است که حدود هشت ماه قبل نیز سهام این شرکت 26.4 درصد ریزش پیدا کرد و بزرگترین ضرر طی یک روز در تاریخ شرکت های ایالات متحده را به نام خود رقم زد. پس از گزارش کاهش تعداد کاربران فعال روزانه فیس بوک برای اولین بار، رقمی درحدود 240 میلیارد دلار از ارزش بازار متا را از بین برد. ریزش ارزش سهام متا در ماه فوریه، این شرکت را از لیست 10 شرکت برتر دنیا خارج کرد.

تحلیلگران و سرمایه گذاران بازار می گویند با توجه به اینکه مارک زاکربرگ متاورس را دنبال می نماید، انتظار می رود در سال 2023 ارزش سهام این شرکت بیشتر سقوط کند و برای سرمایه گذاری روی این شرکت باید با احتیاط پیش رفت.

براساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، مارک زاکربرگ از این شرایط در امان نخواهد ماند و وی حدود 70 درصد ثروت خود را در امسال با احتساب ریزش فعلی ارزش سهام متا از دست داده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 11 دی 1401 بروزرسانی: 11 دی 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2285

به "متا از لیست 20 شرکت بزرگ دنیا خارج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متا از لیست 20 شرکت بزرگ دنیا خارج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید