قبرستان دوچرخه ها در چین، حاصل بحران سو مدیریت

به گزارش دیار سلمان، ایده اشتراک دوچرخه با امکان برداشتن و رها کردن آن ها در هر نقطه دلخواه، در ابتدا ایده بسیار خوبی در کشور چین بود؛ اما هم اکنون میلیون ها دوچرخه رها شده، مسائل زیادی را برای مسئولین و مردم به وجود آورده اند.

قبرستان دوچرخه ها در چین، حاصل بحران سو مدیریت

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

شاید در تور چین، با دوچرخه هایی روبرو شوید که در سطح شهر رها شده اند. این امر مسائل زیادی در این کشور به وجود آورده است.

در چند سال گذشته، پدیده اشتراک دوچرخه، دنیا را مانند طوفان درنوردیده است. بر اساس گزارش های یک رسانه رسمی، بیش از 70 کمپانی خصوصی اشتراک گذاری دوچرخه با مجموعه ای از 16 میلیون دوچرخه و 130 میلیون نفر کاربر، در حال کار هستند.

این دوچرخه ها، به خصوص، با سیستم داکلس (dockless) را می توان از هر نقطه ای در خیابان برداشت، قفل آن را با گوشی هوشمند باز کرد و پس از استفاده، در هر نقطه ای بدون احتیاج به پارک در مکان بخصوصی، آن را رها کرد.

استفاده نمایندگان دائمی این سیستم می گویند که این دوچرخه ها را خدا فرستاده است؛ زیرا این وسایل نقلیه به آن ها اجازه می دهد که از حرکت در مسیرهای پرترافیک حمل و نقل شهری، اجتناب نمایند و هزینه های حمل و نقل خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهند؛ البته این سیستم همچنین به کاهش فراوری آلاینده های زیست محیطی و تشویق کاربران برای تناسب اندام، یاری می نماید.

اگرچه در این مورد، عرضه تقریبا از تقاضا فراتر رفته است. بسیاری از شهرهای کشور چین، برای مدیریت سیل میلیونی ناگهانی دوچرخه های اشتراکی که زیر توده های عظیم دیگر دوچرخه ها دفن می شوند، دچار بحران شده اند. پارک غیرقانونی دوچرخه ها، منجر به مسدود شدن پیاده روها شده و روبه رو شدن با دوچرخه های خراب و معیوب، تبدیل به رخدادی عادی شده است.

اخیرا تعدادی از کمپانی های اشتراک گذاری دوچرخه، از جمله بلوگوگو (Bluegogo یکی از بزرگ ترین شرکت های فعال) این تجارت را کنار گذاشته اند. تقریبا در یک شب، وب سایت ها از بین رفتند و اپلیکیشن ها از کار افتادند.

هزاران دوچرخه، در خیابان ها رها شدند و دوچرخه های جمع نشده، باعث خرابکاری و سوء استفاده شدند. زمانی که شهرها آغاز به توقیف دوچرخه های رهاشده و بدون صاحب کردند، قبرستان دوچرخه ها، یعنی منظره هایی مانند آنچه در عکس بالا مشاهده می کنید، تبدیل به یک چشم انداز آشنا در کلان شهرهای بزرگ چین شدند.

مردم، مسئولین و کمپانی های دوچرخه های اشتراکی فعال، هم اکنون امیدوار هستند که بتوانند از اشتباهات ایده های قبلی خود، درس بگیرند و از پدیده های فوق اشباعی مانند این ایده در چین، اجتناب نمایند.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 573

به "قبرستان دوچرخه ها در چین، حاصل بحران سو مدیریت" امتیاز دهید

1 کاربر به "قبرستان دوچرخه ها در چین، حاصل بحران سو مدیریت" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبرستان دوچرخه ها در چین، حاصل بحران سو مدیریت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید