شیوع ویروس جدید چه تاثیری بر اقتصاد چین دارد؟

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران: رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین می گوید برای آنالیز شرایط دقیق اقتصاد چین پس از ویروس کرونا باید چند هفته صبر کرد.

شیوع ویروس جدید چه تاثیری بر اقتصاد چین دارد؟

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش دیار سلمان به نقل از ایسنا؛ مجیدرضا حریری اظهار کرد: ویروس کرونا زمانی در چین رویت شده که در تعطیلات سال نو چینی هستیم. این تعطیلات رسما پنج روز است اما در عمل بین دو تا سه هفته اقتصاد چین در شرایط تعطیل یا نیمه تعطیل به سر می برد.

به گفته وی، تا زمان خاتمه تعطیلات و شروع به کار دوباره اقتصاد چین نمی توان تحلیل دقیقی از شرایط مالی این کشور داشت.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان این که امروز مدیریت دولت چین در رفع کردن بحران ها خود را ثابت نموده است، شرح داد: در تعطیلات سال نو چینی میلیاردها نفر سفر اتفاق می افتد که متوقف کردن یا محدود کردن آنها کاری بسیار پیچیده است. از سوی دیگر تعطیلی مراکز هنری و تفریحی در این ایام نیز اقدام دیگری بود که برای کشوری با جمعیت یک میلیارد و 400 میلیون نفر گزینه ای سخت به شمار می رود.

حریری به سابقه ورود ویروس سارس به چین در حدود 15 سال قبل اشاره نمود و گفت: این ویروس حدود یک سال طول کشید تا متوقف گردد؛ از این رو تاثیری که بر اقتصاد چین گذاشت متفاوت بود. از سوی دیگر قدرت مالی چین امروز را نمی توان با زمان ورود ویروس سارس مقایسه کرد. چین تا به امروز توانسته این شرایط را مدیریت کند و باید دید در روزها و هفته های آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد.

وی در پاسخ به این سوال که تاثیر احتمالی ویروس کرونا بر اقتصاد چین آیا می تواند بر همکاری های مالی مشترک میان دو کشور نیز تاثیر بگذارد؟ اظهار کرد: ما در شرایط فعلی با توجه به تحریم های اتفاق افتاده با محدودیت تبادلات تجاری دو طرفه روبرو بوده ایم و هرچند که این کشور همچنان شریک اصلی تجاری ما به حساب آمده و در آینده نیز این روال تغییر نخواهد کرد، اما با توجه به تحریم ها میزان مبادلات کاهش یافته و احتمالا تاثیرپذیری ما نیز پایین تر خواهد بود.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین اظهار داشت: تا خاتمه یافتن تعطیلات سال نو چینی و تعیین شدن میزان تاثیرگذاری تمهیدات اندیشیده شده از سوی دولت این کشور نمی توان اظهارنظر دقیقی در این رابطه داشت.

به گزارش ایسنا، از روزهای قبل با اعلام مبتلا شدن تعدادی از شهروندان چینی به ویروس کرونا، دولت این کشور تمهیداتی برای محدودیت آمد و شد و مقابله با گسترش آلودگی به این ویروس در دستور کار قرار داده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 765

به "شیوع ویروس جدید چه تاثیری بر اقتصاد چین دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع ویروس جدید چه تاثیری بر اقتصاد چین دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید