سفر به پایتخت باستانی ایتالیا؛ رم

به گزارش دیار سلمان، گرچه پایتخت ایتالیا، رم، این روزها دیگر پایتخت جهان محسوب نمی گردد، اما هنوز هم گنجینه تاریخی ارزشمندی به شمار می رود. در واقع رم شهری است که در تاریخ بنا شده است. می توان این شهر را به مشابه یک تئاتر بزرگ در نظر گرفت که در هر گوشه از تاریخش، جنگ ها، جنایت ها، قدرت طلبی ها، فتنه ها، حتی جشن ها، شادی ها و مذاهب مختلف به چشم می خورد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

سفر به پایتخت باستانی ایتالیا؛ رم

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

اینجا رم است! هرکس که به عنوان توریست در این شهر سرگردان گردد، با مکانی پر از زندگی و تعداد زیادی آثار تاریخی به جا مانده از ادوار گذشته پاداش خواهد گرفت . بازدید از رم دروازه ای برای فهمیدن اروپا است. البته همه چیز به خوبی نخواهد بود، چرا که جمعیت زیاد، ازدحام، ترافیک های کسل نماینده و تعداد بیشماری توریست ممکن است کمی آزار دهنده باشد. در هرصورت برای بازدید از تمام نقاط تاریخی و با ارزش آن روزها و حتی ماه ها وقت احتیاج دارید.

انواع هزینه ها

هزینه هاستل

اگر شما از نظر بودجه محدودیت زیادی دارید، شهر رم اردوگاه هایی دارد که قیمت شان از 5 یورو به ازای هر شب اقامت آغاز می گردد، می توانید در آنجا چادر بزنید و خیالتان از بابت امنیت راحت باشد. هزینه هر اتاق اشتراکی در هاستل ها هم حدود 20 تا 40 یورو به ازای هر شب اقامت کم و زیاد می گردد. البته در فصل های کم توریست یا به اصطلاح off-season قیمت ها بین 5 تا 9 یورو کاهش پیدا می نمایند. اتاق های خصوصی هم از 50 یورو آغاز می گردد (این اتاق ها انتخاب خوبی نیستند، چراکه می توانید با کمی جستجو هتل های ارزان تری پیدا کنید. پس در انتخاب اتاق های خصوصی در هاستل ها بیشتر تفکر کنید). در ضمن اجاره اتاق از مردم محلی این روز ها بسیار پر هوادار شده است.

هزینه اقامت در هتل

قیمت انواع هتل از 40 یورو به ازای هر شب اقامت در یک اتاق دو تخته آغاز شده و در نقاط توریستی شهر گران تر می گردد و ممکن است تا 110 یورو هم برسد.

نمایی از هتل بزرگ Marriott

متوسط قیمت مواد غذایی

هزینه مواد غذایی در شهر رم بسیار متنوع است. به آسانی می توانید یک غذای عالی و البته گران قیمت ایتالیایی را اینجا میل کنید و در همان حال هم با کمتر از 14 یورو غذای یک روزتان را تهیه کنید. همه چیز بستگی به انتخاب شما دارد. اغلب رستوران های این شهر یک وعده غذا به همراه نوشیدنی را به قیمت 23 یورو به فروش می رسانند. در نقاط داغ گردشگری باید 9 یورو به این مبلغ اضافه نمود. غذاهای ساده ای مثل پیتزاها، panini و اسنک های سبک حدود 3 تا 5 یورو خرج بر می دارند. فست فود هم حدود 9 یورو به ازای یک وعده کامل هزینه در بر دارد. برای تهیه غذاهای ارزان تر، به ترستِورا (Trastevre)، استیودنت نایبرهود (student neighborhood) یا یک بازار سری بزنید.

هزینه سیستم حمل و نقل عمومی

سیستم حمل و نقل عمومی شهر رم (ATAC) چندین مدل بلیط سفری دارد، Biglietto semplice B.I.T(بلیط زمانی ترکیبی) که باید در 75 دقیقه استفاده گردد و 1.50 یورو قیمت دارد. Biglietto giornaliero B.I.G (بلیط سفری یک روزه) که 24 ساعت اعتبار دارد و 6 یورو قیمت خورده است. Biglietto per 3 giorni B.T.I (بلیط سفری ترکیبی گردشگری 3 روزه) که برای سه روز اعتبار دارد و 16.50 یورو قیمت دارد. در نهایت Biglietto settimanale C.I.S (بلیط سفری ترکیبی گردشگری یک هفته ای) که برای 7 روز معتبر است و با پرداخت 24 یورو می توان آن را تهیه کرد. جالب اینکه مردم این شهر اگر در اتوبوس، تراموای یا مترو، زنی باردار، افراد سالخورده یا خانواده ای به همراه فرزندی کوچک و افراد معلول را ببیند، جایگاه خود را با خوشحالی به این اشخاص خواهند داد.

توصیه هایی برای صرفه جویی در هزینه ها

خارج از مرکز شهر اقامت کنید

اگر شما امکان ماندن در حومه شهر (countryside) را داشته باشید، می توانید از این طریق مقدار زیادی در خرج و مخارجتان صرفه جویی کنید. همچنین قیمت غذا در بیرون شهر ارزان تر است. در ضمن همواره می توانید توسط قطار به درون شهر رم جابجا شوید.

غذای ارزان میل کنید

وقتی در رم غذا می خورید، همواره دنبال ساندویچی ها و پیتزافروشی ها به جای رستوران های توریستی غذا باشید چرا که این گونه رستوران ها خیلی گران هستند. برای تهیه غذای واقعا خوب و ارزان به منطقه Trastevre نگاه ویژه ای داشته باشید.

در برنامه هفته فرهنگ (La Settimana dei Beni Culturali) شرکت کنید

رویداد مذکور که 10 روز به طول می انجامد، هرساله در ماه می برگزار می گردد و طی آن، ساختمان های دولتی، نقاط دیدنی، موزه ها و مکان های باستانی به طور رایگان به روی عموم باز هستند. چه زمانی بهتر از این تا هم در مخارجتان صرفه جویی کنید و هم از دیدن این نقاط لذت ببرید!

یک کارت گردشگری تهیه کنید

اگر قرار است در رم از تعداد زیادی موزه بازدید کنید، خرید یکی از انواع کارت های تخفیفی مانند Roma Pass, Archeologia card یا Biglietto 4 Musei (بلیط ترکیبی چهار موزه) را مد نظر داشته باشید. می توانید با پرداخت مبلغی از همه جاذبه های مورد علاقه تان دیدن کنید.

بهترین تفریحات و سرگرمی ها در رم

بازدید از واتیکان

واتیکان کشور مستقل کوچکی است که در قلب شهر رم واقع شده است. سفر شما به رم بدون بازدید از این مکان به هیچ وجه کامل نخواهد شد، پس بهتر است دست کم نیمی از روز را در این نقطه سپری کنید. واتیکان خانه پاپ، کلیسای جامع سنت پیتر (St. Peter)، کلیسای کوچک Sistine و موزه های شگفت انگیز است که حتما باید از آن ها بازدید کنید. جالب اینکه واتیکان کوچک ترین کشور مستقل دنیا است که یکی از ثروتمند ترین کشور های دنیا هم محسوب می گردد. در ضمن این کشور همواره پر از جمعیت و گردشگر است. برای بازدید از آن می توانید با پای پیاده، مترو یا اتوبوس و ماشین از شهر رم به این منطقه جابجا شوید.

نمایی از واتیکان

کلیسای St. Peter

کلیسای کوچک Sistine

بازدید از کلیساها

رم دارای تعداد زیادی کلیسا است. یکی از بهترین کارها صرف چند روز زمان برای بازدید از این کلیساها و تماشای هنر عالی به کار رفته در آن ها همچون، مجسمه ها، تزئینات و شیشه های رنگ آمیزی شده است. به یاد داشته باشید اکثر کلیساهای این شهر برای صرف ناهار تعطیل می شوند، پس با برنامه ریزی مناسب از آن ها بازدید کنید. بازدید از کلیسای San Luigi dei francesi را از دست ندهید. سه نقاشی بسیار زیبا از هنرمند معروف ایتالیایی، یعنی کاراواجو در این کلیسای فرانسوی واقع شده است که ارزش بازدید از این مکان را دوچندان می نماید.

کلیسای San Luigi Dei Francesi

گشت و گذار در منطقه قدیمی Ostia Antica

خرابه های رم قدیم، بخش Ostia Antica از نظر گردشگری بسیار ارزشمند است. این ناحیه مجموعه بزرگی است که به راحتی می توانید چندین ساعت در خیابان های قدیمی، مغازه ها و خانه های آن به گشت و گذار بپردازید و در عین حال خسته نمی شوید. طوری برنامه ریزی کنید که حداقل نصف روز را در این منطقه سپری کنید. برای رسیدن به این نقطه کافی است سوار متروی خط B شهر رم شوید و به سمت Magliana سفر کنید، سپس از آنجا با استفاده از قطار به طرف Ostia Lido حرکت کنید.

ورود به Pantheon (معبد خدایان)

معبد خدایان امروزه، همانند چیزی که 2،000 سال پیش بود به نظر می رسد و همه چیز در آن حیرت انگیز به نظر می رسد. طبقاتی از جنس سنگ مرمر، مجموعه های تاریخی، و تا حد زیادی محافظت شده در طول سال ها، از این بنا مجموعه ای ارزشمند ساخته است. در سقف این معبد یک سوارخ چشمی وجود دارد که در وقت بارش باران، قطرات آب از آن به داخل راهنمایی می شوند و حس بسیار خوبی در بازدید نمایندگان ایجاد می نماید. ساعات کار این بنا که یک کلیسا هم محسوب می گردد از 8:30 صبح تا 7:30 عصر است به جز روز های یکشنبه که از ساعت 9 صبح تا 6 عصر فعالیت دارد. نکته: بازدید از این مکان رایگان است.

توصیه:

 • معبد خدایان همچنین یک کلیسا محسوب می گردد و ممکن است در روز های تعطیل و یکشنبه ها بیش از حد شلوغ باشد.
 • از آنجایی که این معبد یک مکان مذهبی است رعایت احترام را به یاد داشته باشید.
 • در میانه روز این نقطه شلوغ می گردد، پس اگر از شلوغی خوشتان نمی آید، اوایل روز اقدام به بازدید کنید.

تماشای کلوسئوم (Colosseum)

اگرچه گردشگران زیادی در این مکان حضور دارند و ممکن است این شلوغی کمی آزاردهنده باشد، اما کلوسئوم یکی از مشهورترین نقاط ایتالیا و دنیا است که کاملا ارزش بازدید را دارد. ساخت این بنا در سال 72 پس از میلاد توسط امپراطور vespasian آغاز و هشت سال بعد توسط جانشین و فرزندش Titus به اتمام رسید. بنای مذکور حدود 2،000 سال قدمت دارد و در گذشته بزرگترین آمفی تئاتر در سراسر امپراطوری روم محسوب می شد. این مکان همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 6:15 عصر به روی بازدیدنمایندگان باز است. بهتر است بلیط خود را از مناطق furom و مجموعه palatine hill تهیه کنید چرا که صف های خلوت تری دارند.

توصیه:

 • مراقب جیب برها باشید.
 • برای بالا رفتن از طبقات این بنا آسانسور در دسترس است، اما برای اینکه تجربه ای همانند مردم گذشته داشته باشید، پیشنهاد می کنیم با پای پیاده اقدام به این کار کنید.

قدم زدن در Forum (دیوان خانه) و Palatine Hill

در روم باستان، این کشور پادشاهی خود را از فروم رمی اداره می کرد. در همسایگی این مکان هم Palatine Hill واقع شده است، جایی که طبقه اشراف زندگی می نموده اند. شما می توانید بازدید از کلوسئوم را با Palatine Hill هم زمان کنید. پیشنهاد می کنیم با استخدام یک راهنما، گشت و گذار در این منطقه را برای خودتان راحت تر کنید.

Roman Forum

Palatine Hill

توصیه:

 • با خرید یک Archeologia card می توانید به طور رایگان از کولوسئوم، فروم، Palatine Hill, حمام های Caracalla, ویلای dei quintili ومقبره Cecilia metella به علاوه 4 موزه بازدید کنید.

توقف در Spanish Steps

اسپانیش اِستِپز راه پله های طویل و بزرگی هستند که در روبروی Piazza di Spagna قرار دارند. این پلکان ها در سال 1720 ساخته شده اند. این مکان در میان گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار است و مردم اینجا توقف می نمایند و علاوه بر تماشای اطراف عکس های زیادی به یادگاری ثبت می نمایند.

توصیه:

 • شما می توانید روی این پله ها بنشینید اما اجازه ندارید به خوردن غذا مشغول شوید.
 • مراقب جیب بر ها باشید.
 • اگر شلوغی را دوست ندارید بهترین ساعت برای بازدید از این نقطه 10:00 شب است.

تماشای فواره Trevi

فواره Trevi که احتمالا مشهورترین فواره دنیا محسوب می گردد، همواره جمعیت زیادی را در اطراف خود پذیرا است، خصوصا در شب که زوج های جوان برای دریافت عکس به این مکان هجوم می آورند. پس اگر دوست دارید شبی رومانتیک را به همراه همسرتان سپری کنید فواره Trevi مکان مناسبی برای این امر است. بازدید از این چشمه از ساعت 12:00 ظهر تا 12:00 شب امکان پذیر است. یادتان باشد که دو سکه به همراه داشته باشید تا در این فواره بیاندازید، یکی برای عشق و دیگری برای خوش شانسی، چرا که یاری می نماید دوباره به رم بازگردید! (نوعی رسم و اعتقاد در رم)

توصیه:

 • مراقب جیب برها باشید.
 • اگر می خواهید اتمسفری متفاوت را تجربه کنید، در طول صبح یا شب از این نقطه بازدید کنید.

گشت و گذار در موزه های هنری

اگر به موزه های هنری علاقمند هستید، رم برای شما همچون بهشت محسوب می گردد. موزه های فوق العاده ای در این شهر وجود دارد، که تعدادی از آن ها ارزشی دنیای دارند. گالری مدرن Nationale dArte می تواند برای آغاز گزینه مناسبی باشد، چرا که تعدادی از شاهکارهای ایتالیایی را در خود جای داده است.

تماشای کنسرت ها و رویدادها

علاوه بر مجموعه های تالار کنفرانس و کنسرت، شهر رم اغلب میزبان اوپرا های باکیفیت دنیای و کنسرت های اجرا شده توسط موسیقی دانان بین المللی است. ورزشگاه المپیک, کانون اجرای کنسرت های تابستانی محسوب می گردد و تالار کنفرانس در Viale Pietro de Coubertin سالانه میزبان رویداد های زیادی است.

کنسرتی در ورزشگاه المپیک رم

Concert-Olympic-stadium-rome

بازدید از قلعه SantAngelo

قلعه SantAngelo, به عنوان آرامگاه برای امپراطور Hadrian در اواخر قرن اول میلادی ساخته شد. در طول تاریخ از این مکان به عنوان اقامتگاه پاپ ها و حتی زندان هم استفاده شده است. همانگونه که در کد داوینچی نشان داده شد، این قلعه یک گذرگاه دارد که به واتیکان منتهی می گردد. در طول تابستان کنسرت هایی در تراس های این بنا اجرا می گردد و طی زمستان در محیط بیرونی یک میدان برای اسکیت سواری روی یخ ایجاد می گردد.

توصیه:

 • از آنجایی که پله های زیادی در این قلعه وجود دارد، پیشنهاد می کنیم کفش های راحتی بپوشید.

گشت و گذار در سرداب ها

شهر رم دارای سه سرداب بزرگ است که برای بازدید عموم باز هستند. سرداب Praetextatus، سرداب سان سباستین (San Sebastiano) و سرداب سان کالیستو (San Callisto). بعضی از این سرداب های زیرزمینی توسط مجسمه ها و نقاشی های دیواری آراسته شده اند.

نقاشی دیواری در سرداب Praetextatus

سرداب San calisto

گشت و گذار در Centro Storico

منطقه Centro Storico منطقه ای دنج و دوست داشتنی در شهر رم است. برای صرف یک وعده ناهار هم که شده است از این مکان بازدید کنید. در فروشگاه های این منطقه هدایای دوست داشتنی برای کریسمس به فروش می رسند که عاشق آن ها خواهید شد. Centro Storico مرکز تاریخی شهر رم محسوب می گردد و می توانید بسیاری از جاذبه های عمده این شهر را در اینجا پیدا کنید. مطمئن باشید محو زیبایی خیابان ها و اتمسفر حاکم بر این منطقه خواهید شد. خوشبختانه برای گشت و گذار در اینجا احتیاج به ماشین ندارید، و می توانید با پای پیاده بسیاری از جاذبه های آن بازدید کنید.

توصیه:

 • اگر قصد خرید سوغاتی دارید فروشگاه های این مکان محل مناسبی برای این کار است.

بازدید از هرم Cestius

بر خلاف تصور اکثر افراد هرم های بزرگ و زیبا تنها در مصر یافت نمی گردد. مردم روم باستان آثار باستانی دیوانه نماینده ای داشتند. یکی از آن ها هرم بزرگ Cestius است که عظمت و شکوه اهرام مصر را به یاد می آورد. این هرم زیبا که به خوبی محافظت شده، در 100 سال قبل از میلاد به منظور رقابت با عظمت اهرام مصر ساخته شده است، گرچه نسبت به آن ها ابعاد کمتری دارد. خوشبختانه در همان نزدیکی یک ایستگاه مترو واقع شده است که می توانید توسط آن به راحتی به این سمت سفر کنید. نکته: بازدید از این هرم تنها در روزهای شنبه، از ساعت 10 صبح تا 12 شب امکان پذیر است.

بازدید از کاخ موزه Palazzio Doria Pamphilj

موزه مذکور متعلق به خانواده Pamphilj است. این موزه که بنایی شگفت انگیز دارد، آثار هنری بسیار زیبایی را در خود جای داده است که شما را به حیرت وا می دارند. نکته: برای عکاسی از این مکان زیبا باید 5 یورو پرداخت کنید ولی بدون شک ارزشش را دارد.

توصیه:

 • شدیدا پیشنهاد می کنیم که از تور صوتی این کاخ که توسط یکی از شاهزاده های مالک و مستقر در این کاخ به زبان انگلیسی بیان می گردد استفاده کنید و علاوه بر ورودی رایگان، از اطلاعات مفیدی که ارایه می دهد بهره مند شوید.
 • اگر بر اثر ایستادن و قدم زدن احساس خستگی کردید، می توانید در یک اتاق چایی خوری که در طبقه همکف واقع شده است کمی استراحت کنید.
امیدوارم این مطلب برای شما خوانندگان خبرنگاران مفیده واقع شده باشد. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید. منابع: nomadicmatt و TripAdvisorمنبع: کجارو
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 524

به "سفر به پایتخت باستانی ایتالیا؛ رم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به پایتخت باستانی ایتالیا؛ رم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید