روشی نوین برای به دام اندازی باکتر های مفید خاک کشف شد

به گزارش دیار سلمان، یک شرکت نوپای هندی پیروز شده است با استفاده از نانوالیاف، باکتری های مفید خاک را به دام انداخته و به تقویت خاک کشاورزی یاری کند.

روشی نوین برای به دام اندازی باکتر های مفید خاک کشف شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، شرکت فیب سول (FIB-SOL) در حال توسعه و تجاری سازی نوعی محصول کشاورزی مبتنی بر نانوالیاف است. این محصول، فیبر پنج گرمی قابل انحلال در آب است و با استفاده از روش های آبیاری معمولی یا مدرن می توان آن را در مزرعه استفاده کرد. این محصول به تقاضای باکتری های زنده که می تواند خاک را جوان نگه دارد، پاسخ می دهد. همچنین این محصول می تواند بازده استفاده از مواد مغذی را افزایش دهد، به گیاهان اجازه دهد تا مواد مغذی را به روش بهتری جذب نمایند.

کاویتا سایرام، محقق اصلی این پروژه گفت: ایده به دام انداختن میکروب های مهم کشاورزی از چند سال پیش هنگامی که دکترای خود را تمام کردم به ذهنم خطور کرد. من در حال کار روی انتقال سیگنال استرس برای بهبود فراوری متابولیت ثانویه در سیستم های قارچی بودم. در آن موقع، من مشتاقانه به دنبال راه اندازی کسب و کاری برای خویش بودم تا بتوانم از یافته های علمی برای راه اندازی کسب و کاری استفاده کنم. یکی از این ایده ها، توسعه آرایه ای برای نشانگر های زیستی بود. این موضوع مصادف شد با زمانی که استاد راهنمای من پروفسور چاندرا اصرار داشت که ما باید بعضی فناوری ها را برای پرداختن به موضوعات کشاورزی توسعه دهیم.

وی اضافه نمود: ایده این فناوری زمانی به ذهن من رسید که آغاز به کاوش در روش های کشاورزی کردم. در این زمان متوجه شدم که خاک، بازده استفاده از مواد مغذی خود را از دست می دهد که این زوال را می توان به محرومیت خاک از میکروب ها نسبت داد. در واقع استفاده بی رویه از مواد شیمیایی باعث کاهش محتوای میکروبی خاک می گردد. این میکروب ها برای جذب مناسب مواد مغذی گیاه ضروری هستند. میکروب های خاک در تبدیل کود آلی به نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) که گیاهان برای رشد به آن احتیاج دارند، نقش مهمی دارند. به همین دلیل به دنبال حلقه گمشده در این مشکل افتادم.

کاویتا سایرام ادامه داد: الکتروریسندگی و کپسوله کردن یکی از رهیافت های احتمالی می توانست باشد. دکتر آنانت راحیها، یکی از اعضاء ارشد این تیم تحقیقاتی و از بنیانگذاران شرکت فیب سول، در حال کار روی فناوری نانوالیاف بود و ما برای حل این موضوع وارد همکاری شدیم.

این گروه تحقیقاتی پیروز شدند از نانوالیاف برای به دام اندازی میکروب های مفید خاک استفاده نمایند. مزیت استفاده از نانوالیاف این بود که طیف گسترده ای از مولکول ها، اعم از آلی و غیرآلی را می تواند به دام اندازد. بنابراین، این فناوری یک پلتفورم همه کاره است.

کاویتا سایرام تاکید نمود: شرکت فیب سول در کوشش است تا پیشرفته ترین فناوری تثبیت باکتری را به وسیله یک فرآیند کنترل شده الکتروریسندگی و با یاری نانوالیاف ارائه دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1423

به "روشی نوین برای به دام اندازی باکتر های مفید خاک کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی نوین برای به دام اندازی باکتر های مفید خاک کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید