ذخیره سازی سریع و فشرده اطلاعات با لایه های فلزی دوبعدی

به گزارش دیار سلمان به نقل از نیواطلس، مزیت مهم دیگر این فناوری صرفه جویی در مصرف انرژی برق است. فناوری مذکور مبتنی بر کدگذاری داده ها و ذخیره سازی آنها بر روی صفحات کشویی ساخته شده از فلزات دو بعدی است.

ذخیره سازی سریع و فشرده اطلاعات با لایه های فلزی دوبعدی

با توجه به افزایش روزافزون تولید داده های دیجیتال در جهان، فناوری های فعلی ذخیره سازی اطلاعات موجب اشغال فضای زیاد و مصرف انرژی برق قابل توجه می شوند.

از همین رو فناوری های جدیدی باید جایگزین فناوری های فعلی شوند و لذا محققان دانشگاه های استنفورد، برکلی و تگزاس با همکاری یکدیگر سیستمی مبتنی بر استفاده از فلزی به نام تنگستن دیتلورید را ابداع کرده اند که در قالب آن صفحاتی بسیار باریک که تنها به اندازه سه اتم ضخامت دارند، در کنار یکدیگر هم قرار می گیرند.

زمانی که مقدار اندکی الکتریسیته از میان این صفحات عبور می کند، هر یک از لایه های آنها مقداری به سمت بالا و پایین جابجا می شوند. این تغییر شرایط و سازماندهی مجدد به گونه ای صورت می گیرد که ذخیره سازی و کدگذاری داده ها را در قالب صفر و یک ممکن می کند.

برای خواندن داده های ذخیره شده و دسترسی به آنها، از میدان مغناطیسی برای تشدید فعالیت الکترون ها در لایه های مختلف فلزات مذکور استفاده می شود و از این طریق ذخیره سازی حجم زیادی از اطلاعات بر روی یک سطح فیزیکی کوچک ممکن می شود.

همچنین سرعت نگارش اطلاعات در حافظه های رایانه ای از این طریق 100 برابر بیشتر می شود. پژوهشگران امیدوارند تجاری سازی این فناوری در آینده نزدیک ممکن شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1196

به "ذخیره سازی سریع و فشرده اطلاعات با لایه های فلزی دوبعدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخیره سازی سریع و فشرده اطلاعات با لایه های فلزی دوبعدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید