درخواست روسیه از ایران برای فراوری مشترک واکسن کرونا

به گزارش دیار سلمان، رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: در فراوری واکسن کرونا، روسیه برای فراوری مشترک واکسن درخواست مذاکره داده است.

درخواست روسیه از ایران برای فراوری مشترک واکسن کرونا

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، علیرضا بیگلری، رئیس انستیتوپاستور ایران با بیان اینکه ایران و اندونزی به عنوان 2 کشور فراوری کننده واکسن در کشور های مسلمان مطرح هستند، اظهار کرد: 120 سال از تأسیس انستیتو پاستور ایران می گذرد و تشخیص بیماری کرونا در کشور با کار شبانه روزی انستیتو پاستور ایران و بدون احتیاج به خارج از کشور در 340 آزمایشگاه انجام شد.

او اضافه نمود: انستیتوپاستور ایران به عنوان قدیمی ترین واکسن ساز در منطقه مطرح است و تقریباً در بدن همه مردم ایران، واکسنی از انستیتوپاستور ایران و رازی وجود دارد.

بیگلری ادامه داد: افتخار داریم که فلج اطفال با واکسن رازی در کشور واکسینه شد و همین طور آبله در 80 سال گذشته توسط انستیتو پاستور هم در کشور و هم در منطقه واکسینه شد.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه واکسن یک سلاح امنیتی و بازدارنده است، توضیح داد: واکسن یک تکنولوژی پوششی است، یعنی هر کشوری بتواند 2 یا سه واکسن بسازد، زیرساخت های آن می تواند برای فراوری چندین واکسن استفاده گردد؛ از طرفی کشوری که قادر به فراوری واکسن باشد در مباحث مهندسی ژنتیک، ایمونولوژی، ویروس و بسیاری از رشته های دیگر پیشرفت می نماید.

او اظهار کرد: 2 سال پیش با کوبا قراردادی برای ساخت واکسن پنوموکوک یا واکسن ذات الریه که یکی از پیچیده ترین واکسن های دنیاست و تنها 4 کشور تکنولوژی فراوری آن را دارند، منعقد کردیم و در حال حاضر نیز تکنولوژی فراوری واکسن کرونا را از کشور کوبا دریافت کردیم.

بیگلری با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا در عین ایمن بودن، کارایی بسیار بالایی دارد، اضافه نمود: در نظر داریم واکسن کرونا برای کسانی که به کرونا مبتلا شده اند، نیز فراوری گردد. همچنین با توجه به پیشرفت های کشور در فراوری واکسن کرونا، روسیه نیز برای فراوری مشترک واکسن درخواست مذاکره داده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1545

به "درخواست روسیه از ایران برای فراوری مشترک واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست روسیه از ایران برای فراوری مشترک واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید