درباره بازار مظفریه تبریز چه می دانید؟

به گزارش دیار سلمان، اگر گذرتان به تبریز افتاده باشد، حتما به بازار قدیم آن سر زده اید. میان آن همه دالان و راسته، بازار مظفریه تبریز از بقیه معروف تر است. این تیمچه را به فرش هایش می شناسند، اما اگر خریدار هم نباشید، تماشای فرش ها هم می تواند کافی باشد.

درباره بازار مظفریه تبریز چه می دانید؟

بازار مظفریه کجاست؟

یک بخش مهم و مجذوب کننده بازار بزرگ تبریز و حتی بازار شهرهای دیگر، تیمچه مظفریه است که در آن فرش خرید و فروش می شود. جالب ترین ویژگی بازار مظفریه این است که هیچ فرش ماشینی در آن پیدا نمی کنید. توافق نانوشته ای وجود دارد که فقط محصولات دست بافت به این بازار راه پیدا کند.

اگر بخواهید بروید بازار تبریز بهتر است ساعت ده یازده صبح دست به کار شوید که بازاری ها کرکره ها را بالا داده اند و همه مغازه ها باز است. همانطور که دارید در پیچ و خم های بازار می چرخید صدای خوردن دفه به دار قالی هم به گوشتان می خورد و برخی هم فرش ها را روی زمین و وسط بازار پهن کرده اند و مشغول رفوی آن هستند؛ از زیبایی های اینجا.

منظره آجرهایی که روی هم چیده شده، سقف های بلند، حجره هایی که شباهتی به بازارهای امروزی ندارند، همگی حالتان را خوب می کند. بیشتر فرش هایی که در روستاهای آذربایجان شرقی و شهرهای اطراف تبریز بافته می شوند، برای فروش به تیمچه می آیند، فرش هایی که بیشترشان ابریشم خالص اند.

تبریز را باید مرکز تابلوفرش ایران دانست. تنوع تابلو فرش ها در اینجا خیلی زیاد است، به طوریکه حتی فرش بافان طرح چارلی چاپلین و لورل هاردی را هم روی تابلو فرش زده اند. در ورودی بازار می توانید چند دقیقه بنشینید و چای تازه دم بنوشید. این جا به قیزبستنی بازار و تلیسچی بازار راه دارد.

چرا باید بازار مظفریه تبریز را دید؟

تیمچه مظفریه، در دوره قاجار ساخته شده. ولیعهد آن دوره مظفرالدین میرزا بود. قدیم ها رسم بود اگر ولیعهد از چیزی خوشش می آمد، آن را به او پیشکش می کردند. حالا بشنوید از حاج شیخ جعفر قزوینی که این تیمچه را بنا کرده بود. وقتی مظفرالدین میرزا به آن جا سر زد و حسابی بنا را پسندید، حاج قزوینی نام تیمچه را مظفریه گذاشت. به این ترتیب هم ساختمان را برای خودش نگه داشت و هم ولیعهد را راضی کرد.

از قدیم این گونه بوده که مراسم عزاداری امام حسین (ع) در بازار برگزار می شده. تیمچه از هشتم تا دوازدهم تعطیل است. اگر حجره ، بازی هم پیدا کنید، احتمالا در آن نذری می پزند. کسی چیزی خرید و فروش نمی کند و پرچم های سیاه همه جای بازار دیده می شوند. همه دسته های عزاداری به این تیمچه هم سر می زنند و در مراسم آن شرکت می کنند.

این تیمچه دو طبقه است و هر طبقه اش 26 حجره دارد. بیشتر حجره های طبقه همکف فرش می فروشند و کار رفوگری و طراحی را به حجره های طبقه بالا سپرده اند. خیلی ها برای فرش دست بافت ارزش زیادی قائلند و حق هم دارند، فرش دستباف زمین تا آسمان با فرش ماشینی فرق می کند و حال و هوای خانه را عوض می کند و وقتی بهش نگاه می کنی حالت خوب می شود.

قیمت فرش به نوع الیاف آن بستگی دارد و هرچه ابریشم اش بیشتر باشد، ارزشش هم بالاتر است. الیاف قالی تبریز با مواد گیاهی رنگرزی می شود و کیفیتش هم ثابت شده است.

قیمت فرش و تابلو فرش به اندازه و به رج شمارش بستگی دارد که بازاری ها به آن ریزقالی می گویند. هر چه ریزقالی بیشتر باشد، قیمت بالاتر می رود. تعداد معمول ریزقالی 50 تا 60 است. یعنی در هر هفت سانتی متر، 50 تا 60 گره بافته شده.

جاذبه های نزدیک

اگر تا بازار تبریز رفته اید، حیف است به بقیه تیمچه ها و راسته ها سر نزنید. خرید هم که نداشته باشید، راه رفتن در بازار، نگاه کردن به طراحی قشنگ سقف ها، درهای قدیمی حجره ها در کنار مغازه های رنگارنگ، لطف خودش را دارد. شاید وسوسه شدید کمی ادویه و چند متر پارچه هم بخرید، کسی چه می داند.

سمت راست مظفریه، مسجد جامع قرار گرفته که اگر تو بروید، از معماری و حال و هوایش لذت خواهید برد.

اگر قدم زنان راه بیفتید از بازار تا موزه مشروطه حدود8 دقیقه راه است. این موزه در راسته کوچه یا خیابان مطهری و روبروی مسجد جامع قرار گرفته. یادتان نرود که دوشنبه ها موزه تعطیل است. موزه مشروطه در بنای تاریخی خیلی قشنگی قرار گرفته که دیدنش واقعا حس خوبی دارد. قیمت بازدید از موزه 3 هزار تومان در سال 1397 است. تا موزه شهریار هم حدود 10 دقیقه با ماشین راه است.

راستا دسترسی

بازار در مرکز شهر و خیابان جمهوری قرار گرفته است و دسترسی به آن خیلی راحت است. با تاکسی یا اتوبوس می توانید تا نزدیکی بازار بروید. بی آرتی سریع ترین راه است. همچنین اتوبوس هایی که از ایستگاه ائل گولی به میدان شهدا می فرایند، نزدیک بازار ایستگاه دارند.

ماشین شخصی را توصیه نمی کنیم، ولی اگر ماشین خودتان را ترجیح می دهید، به پارکینگ های آن حوالی بروید، مثل پارکینگی که زیر پاساژ شمس تبریزی قرار گرفته. از پارکینگ که بیرون بیایید، از پل عابر رد می شوید و با حدود 6 دقیقه پیاده روی در خیابان جمهوری به بازار می رسید. اگر بخواهید با تاکسی برگردید، تاکسی های خطی آبرسان در راسته کوچه و کنار بانک ملی منتظر مسافر هستند. به سمت میدان ساعت هم تاکسی در رفت وآمد است.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2025

به "درباره بازار مظفریه تبریز چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره بازار مظفریه تبریز چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید