داستان آدم هایی که از سها خوش شانس تر بودند

به گزارش دیار سلمان، صد روز می گذرد از همان روزی که سهای بیست وهفت ساله در میان کوه های کردکوی ناپدید شد و پلیس و نیرو های امدادی را مقابل یک معمای پیچیده قرار داد و در نهایت پس از 28 روز جسد او پیدا شد. برآورد ها در مورد این ناپدیدشدن رازآلود زیاد بود؛ حتی فرضیه آدم ربایی نیز مطرح شد. با این حال جست وجو های نیرو های هلال احمر نتیجه داد و جسد سها در صعب العبورترین منطقه پیدا شد. شواهد نشان می داد که این دختر جوان از بالا به پایین پرتاب شده است. اما این خاتمه ماجرای سها رضانژاد نبود.

داستان آدم هایی که از سها خوش شانس تر بودند

روزنامه شهفرایند در ادامه نوشت: خانواده او هنوز هم به وسیله دادسرا و پلیس آگاهی پیگیر این ماجرا هستند؛ ماجرایی که حالا پیچیده تر و تخلف های یک تور تفریحی آشکار شده است. توری که سها با آن بار ها به سفر رفته بود؛ اما در نهایت جان خود را از دست داد.

سها رضانژاد روز بیستم تیر بود که در منطقه دنیا نما کردکوی مفقود شد. این دختر جوان که همراه یک گروه جهانگردی از تهران به سمت کردکوی حرکت نموده بود، صبح روز بیستم تیر از چادر خارج شد و دیگر بازنگشت. در حالی که خانواده اش فرضیه ربوده شدن را محتمل تر می دانستند، اما درنهایت بعد از گذشت 28 روز جسد سها در میان کوه ها پیدا شد. حالا، اما خانواده او از اعضای تور جهانگردی شاکی هستند. توری که گفته می گردد با نام و عنوان جعلی مشغول به کار بوده است. حالا فقط خانواده سها نیستند که از این تور شکایت دارند.

شاکی ها یک به یک ماجرای حادثه هایی را که در این تور برایشان اتفاق افتاده بود، بیان نمودند؛ حادثه هایی که بیشترشان بعد از مرگ سها فاش شد. حالا شکایت ها از این تور جهانگردی بیشتر شده است. پس از مرگ سها، افراد زیادی به اداره کل میراث فرهنگی و همچنین دستگاه قضائی مراجعه و از این تور شکایت کردند. آن هایی که گفته می گردد در سفر با اعضای این تور جهانگردی آسیب های جدی دیدند و پس از پیگیری متوجه شدند که این تور مجوز نداشته و عنوان جعلی داشته است.

سیل شکایت ها از تور جهانگردی

برادر سها در این باره می گوید: از همان روزی که جسد پیدا شد تا به الان پیگیر پفراینده هستیم. با پیگیری ها و آنالیز های ما معین شد که این تور اصلا مجوز نداشته است. بعد از این ماجرا، چند نفر دیگر نیز شکایت های خود را از این تور جهانگردی اعلام کردند. آن ها نیز در زمان های متفاوت با این تور جهانگردی به سفر رفته بودند، اما دچار حادثه شده بودند؛ مثلا زن و شوهری که چندین ساعت گم شده بودند و تور اصلا پیگیری ننموده بود یا دختری که دچار نقص عضو شده بود. وقتی هم ماجرا را پیگیری کردند، فهمیدند که نام این تور اصلا ثبت نشده است.

با این حال به علت آسیب های وارده و همچنین به خاطر طولانی بودن فرایند پیگیری از شکایت قضائی منصرف شده بودند، ولی با رخ دادن ماجرای سها آن ها نیز شکایت های خود را مطرح نموده اند. صبح دیروز نیز در اداره کل میراث فرهنگی استان تهران جلسه ای در خصوص شکایت ها از این تور برگزار گشت. افرادی که قبلا نیز با این تور به سفر رفته و دچار آسیب های جسمی و روحی شده بودند، در جلسه حاضر شدند. آن ها هم مستندات خود را ارایه کردند و در خصوص بعضی حوادث پیش آمده شهادت دادند.

پیگیری قضائی

در این جلسه معین شد که توری با آن نام در وزارت جهانگردی ثبت نشده است و بر اساس پیگیری ها معین شد که این گروه با مجوز صادره شده برای تور دیگری فعالیت می نماید: با اعلام نماینده حراست وزارت جهانگردی معین شد که توری با نام مینی تور در وزارت جهانگردی ثبت نشده است. همچنین معین شد بعضی افرادی که تحت عنوان تورلیدر در سفر های این تور حاضر می شوند فاقد کارت و صلاحیت های قانونی هستند؛ بنابراین قرار شد موضوع و اسامی این افراد به مراجع قضائی اعلام و پیگیری های قانونی در این خصوص آغاز گردد.

تخلفات متعدد دیگری نیز در پفراینده این گروه جهانگردی موجود است که مستندات آن ارایه شد. در حال حاضر انتظار ما و دیگر آسیب دیدگان این تور لغو پروانه فعالیت و تعقیب متخلفان برای پیشگیری از وقوع حوادث دردناک مشابه است. دلیل پیگیری ما فقط همین است که دوباره این ماجرا تکرار نگردد؛ چون این تور جهانگردی بعد از سه ماه تعلیق دوباره مشغول به کار شده است، تبلیغاتش را از سر گرفته و کار می نماید. در حال حاضر پفراینده در پلیس آگاهی شاپور در حال پیگیری است و از چندین نفر در این تور بازپرسی شده است.

تذکر به تور جهانگردی

این در حالی است که فرماندار کردکوی یک روز قبل از وقوع حادثه به مدیر تور تذکر داده بود که ورود به منطقه جهانگردی دنیا نما به دلیل شیوع ویروس کرونا ممنوع است. تور باید به تهران برمی گشت؛ اما مدیر تور با خلف وعده از توافق با فرماندار به صورت غیر قانونی و مخفیانه تور را به دنیا نما برده بود.

برادر سها در ادامه صحبت هایش می گوید: گزارش پزشکی قانونی در خصوص معین زمان و علت مرگ نیز علیرغم گذشت بیش از دو ماه از کشف پیکر همچنان اعلام نشده است. امیدواریم با پیگیری های اجرا شده در سریع ترین زمان ممکن نتیجه گزارش پزشکی قانونی اعلام شده و به اطلاع شهفرایندان برسد.

حادثه ای دیگر در سفر با این تور جهانگردی

در ادامه وکیل یکی دیگر از شاکیان این آژانس مسافرتی می گوید: این روز ها باز هم شاهد رشد لیدر هایی هستیم که واقعا بدون هیچ علمی و مجوزی از سازمان میراث آغاز به کار در زمینه جهانگردی نموده اند. با استناد به همین مسائل طی چند مدت اخیر شاهد حوادث عجیبی در زمینه جهانگردی بوده ایم و این روز ها بازار این حوادث نیز هر لحظه داغ تر می گردد. موکل من دختر جوانی است که سال گذشته با همین تور به شهرستان عباس آباد سفر کرد.

به دلیل نبود تجهیزات و امکانات در این تور آن ها مجبور بودند که از ارتفاع 7 متری به پایین بپرند. موکل من هم پرید و روی یک سنگ فرود آمد، پایش خرد شد و حالا هم که یک سال از این ماجرا می گذرد، همچنان درمانش ادامه دارد. او در این مدت کارش را از دست داد و مجبور شد خانه نشین گردد. وقتی برای شکایت به اداره میراث فرهنگی رفت، معین شد که این تور با مجوز و اسم یک آژانس دیگر مشغول به کار است؛ یعنی اصلا توری به این نام ثبت نشده بود.

وقتی میراث فرهنگی از او رسید و قرارداد خواست، متوجه شدیم که اصلا قراردادی در کار نیست؛ یعنی تور به هیچ کدام از مسافرانش قرارداد یا رسید پرداخت پول را ارایه نمی کرد. برای همین دست موکل من هم به هیچ کجا بند نبود. اداره کل میراث فرهنگی نیز از او خواسته بود که پیگیری قضائی کند. موکلم نیز شکایت خود را بیان نمود، ولی تا الان پفراینده به هیچ نتیجه ای نرسیده است. با مرگ سها چند نفر دیگر نیز شکایت های خود را بیان نمودند.

فکر می کنم حالا این تور جهانگرد بیشتر از 4 یا 5 نفر شاکی دارد؛ بیشتر هم از اعضای تور شاکی هستند. استفاده نکردن از بیمه حوادث، استفاده نکردن از نیروی کافی، استفاده نکردن از نام آژانس و ارایه ندادن قرارداد با مهر آژانسی که با آن کار می کردند از مهم ترین تخلفات این تور است. درواقع در این تور از نیرو های کمی استفاده می شد؛ مثلا اگر کسی دچار حادثه می شد، تعداد کافی برای انجام اقدامات لازم وجود نداشت. همچنین در این تور بیمه حوادث نیز وجود نداشت.

موکل من به علت همین مسأله کلی ضرر اقتصادی دید. تور جهانگردی هم هیچ کدام از هزینه ها را تا الان بر عهده نگرفته است. با این حال ما این مسأله را پیگیری می کنیم تا دوباره شاهد چنین حوادثی نباشیم. این تور جهانگردی دیگر نباید فعالیت کند. اگر پیگیری های موکل من همان سال گذشته نتیجه داده بود، شاید الان سها هم زنده بود و این اتفاق برایش نمی افتاد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1386

به "داستان آدم هایی که از سها خوش شانس تر بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان آدم هایی که از سها خوش شانس تر بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید