خسارت زلزله به قلعه فلک الافلاک لرستان

به گزارش دیار سلمان، بر اثر زلزله ظهر امروز که در 16 کیلومتری فیروزآباد رخ داد علاوه بر خسارت جزئی به منازل و سایر اماکن، به قلعه تاریخی فلک الافلاک این میراث ارزشمند دوره ساسانیان در شهر خرم آباد نیز خسارت جزیی وارد شد.

خسارت زلزله به قلعه فلک الافلاک لرستان

سید امین قاسمی گفت: ظهر امروز بر اثر زلزله 5.1 ریشتری در استان لرستان بعضی بنا های تاریخی استان دچار آسیب شدند.

به گزارش تسنیم، وی اضافه کرد: پس از زلزله با حضور در محل قلعه فلک الافلاک و آنالیز های صورت گرفته چند عدد از کنگره های برجک دچار آسیب شده، ولی خوش بختانه آسیب جدی به قلعه فلک الافلاک وارد نشده است.

دستور معاون استاندار لرستان برای آنالیز خسارت بنا های تاریخی

طولابی فرماندار خرم آباد نیز در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت: بنا به گفته مسئولان میراث فرهنگی استان به بعضی از اماکن تاریخی نیز خساراتی وارد شده که احتیاج به آنالیز دارند در این رابطه نیز معاون عمرانی استاندار لرستان دستور داد تا کارشناسان ستاد بحران استان از نزدیک اماکن تاریخی را آنالیز نمایند.

به گزارش تسنیم قلعه باستانی فلک الافلاک یکی از شاهکار های معماری جهان است که در مرکز شهر خرم آباد واقع شده و همیشه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بوده است؛ این بنای باشکوه به عنوان یکی از شاخص ترین اثر تاریخی استان لرستان مربوط به دوره ساسانیان بوده و به دلیل معماری زیبا و شگفت انگیز آن از سوی بسیاری از کارشناسان به عنوان یکی از شاهکار های مهندسی و معماری جهان لقب گرفته است.

این قلعه تاریخی که بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد واقع شده دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل است؛ ارتفاع بلندترین دیوار این قلعه بزرگ تا سطح تپه 23 متر، مساحت کلی آن پنج هزار و 300 مترمربع و پلان بنای این قلعه تاریخی به صورت هشت ضلعی نامنظم است.

فلک الافلاک شاهکار دوره ساسانیان

قلعه فلک الافلک این سپهر سپهران در طول زمان بانام های گوناگونی مانند دژ شاپور خواست، قلعه خرم آباد، کاخ اتابکان، دوازده برجی از آن یادشده است و از دوره قاجار به بعد نیز نام فلک الافلاک به خود گرفته است.

این بنای باستانی با واقع شدن بر فراز یک صخره سنگی بر دره تاریخی خرم آباد اشراف کامل دارد و به دلیل موقعیت استراتژیکی خود در قرن چهارم هجری قمری به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه درآمد و در یک برهه نیز به خزانه حکومتی خاندان بدر تبدیل شد.

پس ازآن نیز مقر حکومت والیان لرستان در دوره صفویه و قاجاریه بوده است و در دوران پهلوی اول و دوم نیز از این قلعه به عنوان پادگان نظامی و زندان سیاسی استفاده شده است.

قلعه فلک الافلاک در سال 1349 از سوی ارتش به وزارت فرهنگ و هنر سابق واگذار شد و با ثبت آن به عنوان یکی از آثار تاریخی برجسته این دیار موزه مردم شناسی استان لرستان در آن راه اندازی شد.

در مجموعه قلعه فلک الافلاک دو موزه مردم شناسی و باستان شناسی وجود دارد که به زیبایی آداب و رسوم و اشیاء تاریخی این سرزمین کهن را به نمایش گذاشته است به طوری که درگوشه گوشه 12 سالن موزه مردم شناسی آن جلوه های دیدنی از فرهنگ، باور ها و زندگی بومی مردم لرستان به نمایش درآمده است و همیشه در ایام تعطیلات نوروز مورد استقبال بی نظیر مردم قرار می گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1093

به "خسارت زلزله به قلعه فلک الافلاک لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت زلزله به قلعه فلک الافلاک لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید