حیواناتی که به ایران قاچاق می شوند

به گزارش دیار سلمان، به گزارش خبرنگاران، یکی از حیواناتی که در سال های اخیر خبر خرید و فروش آنها در ایران انتقادهای فعالان و حامیان حقوق حیوانات را در پی داشت، راکون بود.

حیواناتی که به ایران قاچاق می شوند

راکون یکی از پستانداران بومی آمریکای شمالی است که ورود او به ایران با مخاطراتی همراه بود. گذشته از غیرقانونی بودن خرید و فروش این حیوان به نام یک حیوان غیرخانگی، آسیب هایی هم نام شده بود که همچنان قابل تأمل است.

از جمله گزارش هایی درباره کاهش قرقاول های خزری به جهت قاچاق راکون به منطقه ها شمالی ایران. بعلاوه آسیبی که راکون ها می توانند به کشتزارهای ایران وارد نمایند.

نکته اصلی در گفته های فعالان محیط زیست این بود وقتی حیوانی غیربومی وارد ایران و قاچاق می شود، به جهت اینکه ممکن است شکارچی همان حیوان در اکوسیستم منطقه وجود نداشته باشد، زاد و ولد و تکثیر حیوان مربوطه شکل می گیرد و گونه بر منطقه غالب می شود که می تواند مضرات فراوانی را در پی داشته باشد؛ از جمله از بین بردن حیوانات بومی همان منطقه و بعلاوه انتقال بیماری هایی که در اکوسیستم منطقه میزبان ناشناخته است. راکون ها به علت قابلیت تکثیر فراوان می توانند جمعیت حیوانی منطقه را پر نمایند.

ببر

زن تایلندی به همراه یک ببر در فرودگاه بانکوک! چه ربطی به ایران دارد؟ قصه جایی فراگیر شد که این زن قرار بود ببر را همراه خودش به تهران بیاورد؛ آن هم با هواپیما! او درنهایت به خاطر قاچاق این ببر دوماهه در فرودگاه بانکوک دستگیر شد، اما به خوبی ردپای واردات غیرقانونی این نوع حیوانات را روشن کرد.

مجرم به ببر دوماهه ماده بیهوشی خورانده بود و لای تعدادی ببرهای اسباب بازی آن را در ساک دستی خود پنهان نموده بود. هرچند ساک دستی اش کمی عظیم تر از معمول شده بود و فکر عکسبرداری موقع نظارت بر ساک ها را ننموده بود. دستگاه عکسبرداری مأموران فرودگاه، محتویات ساک را اسکن نموده بود و درنهایت این موجود زنده از داخل ساک کشف شده بود.

سرآخر هم مأموران فرودگان بچه ببر را به مسئولان باغ وحش شهر بانکوک تحویل دادند. اما چرا چنین اتفاقی می افتد؟ در سال های گذشته گاهی تصاویری در شبکه های اجتماعی مبنی بر نگهداری حیوانات وحشی در شهر دیده ایم. یکی از نمونه های تعیین آن هم باغ وحش حسن میرکاظمی (حسن رعیت) بود؛ حیاطی وسیع که تصاویری از آن در شبکه های اجتماعی منتشر شد و خبر از نوعی باغ وحش خصوصی (و البته غیرقانونی) در درون خانه ای مجلل و اشرافی می داد.

حامیان حقوق حیوانات همچنان بر این باور هستند که اگر متقاضیانی در ایران وجود نداشته باشند، این گونه حیوانات به کشورمان قاچاق نمی شوند.

اسلو لوریس

اوایل فکر می کردند چقدر بامزه است. وقتی دست زیر بازوهای اسلو لوریس، این گونه آفریقایی ببرید، دست هایش را بالا می برد. در واقع حالتی پیدا می نماید شبیه به بچه ای که از قلقلک دادن لذت می برد. همین موضوع و ملاحت این حیوان سبب شد کم کم به ابزار تفریح برخی انسان ها تبدیل شود. درحالی که بالا بردن بازو از سوی حیوان، صرفا برای دفاع بود.

سم این حیوان در غده بازویی در سمت داخلی آرنج است؛ سمی که روی پوست و سیستم عصبی انسان و حیوانات دیگر اثر می گذارد. اسلو لوریس در واقع از این سم برای محافظت خود در طبیعت در مقابل حیوانات شکارچی دیگر استفاده می نماید.

متأسفانه وقتی آن را به ایران می آورند، برای اینکه این حیوان را بفروشند، تمام دندان هایش را می کشند. اسلو لوریس دندان هایی تیز برای دفاع از خود دارد. این حیوان داخل ایران قاچاق و در شرایط نامساعدی نگهداری می شود تا به دست خریداران برسد.

بعد از اینکه وارد خانه ها می شود هم چون شناختی نسبت به این گونه وجود ندارد و اصولا بومی ایران نیست، آسیب های فراوان می بیند و درنهایت تلف می شود.

میمون

سابقه نگهداری میمون ها در ایران، سابقه ای طولانی است. در دربار برخی سلاطین این نوع حیوان برای خنداندن و تفریح نگهداری می شده. تنش لباس می کردند، او را شبیه آدمیزاد بزک می کردند و درنهایت برای گذران لحظات ملال آور، دست آویزشان میمون بود! اما گذشت سالیان، فرهنگ شکار این حیوانات و انتقال شان به شهرهای دیگر را تغییر نداد.

امروزه آنها عموما از آسیای شرقی و آفریقا به ایران قاچاق می شوند. هرچند فعالان حقوق حیوانات، برخی باغ وحش ها را هم در فروش میمون به مشتریان مقصر می دانند. حرف تازه ای هم نیست. هر زمانی که صحبت از قاچاق حیوانات می شود، حدیث ناساز برخی باغ وحش های ایران هم به میان می آید.

در بازار پرنده فروش های تهران هم گزارش هایی درباره فروش میمون نوشته شده. افشین علیزاده، دکترای جانوری و حیات وحش هم به این موضوع اشاره نموده بود: میمون رزوس از قدیم حیوانی آزمایشگاهی بود که به علت شباهت فیزیولوژی بدنش مورد استفاده قرار می گرفت. حتی عامل RH خون را از اول از نام این حیوان برداشته اند. زمانی در حدود 50 سال پیش عاملی برای سرگرم کردن مردم بود. دوره گردها در ایران میمون را به کار می گرفتند، چون رفتاری شبیه انسان داشت و کارهایش باعث خنده می شد. حالا به تازگی که داشتن حیوان خانگی عجیب وغریب مد شده و کار به تمساح و مار و میمون کشیده، نوزاد این حیوان را که زیبا و دوست داشتنی است به ایران قاچاق می نمایند.

تمساح

دریاچه چیتگر و تصویر چیزی شبیه به تمساح در آب! احتمالا اخبار مربوط به ماجرای تمساحی در این دریاچه را دنبال می کردید. هرچند بعدها تعیین شد چنین چیزی صحت نداشته، اما همان زمان موضوع رهاسازی تمساح هایی که به شکل غیرقانونی خریداری شده و به وسیله فرد رهاسازی می شوند، مطرح شد.

موضوع اصلی این بود که بچه تمساح ها در مقدار هایی حدود 10 تا 20 سانتی متر ممکن بود به دست خریدار برسند و خریدار بدون آینده نگری و تأمل درباره چگونگی نگهداری آنها، اقدام به خریداری نموده باشد. اما مسأله اینجاست که به هر حال جانوران اینچنین بعد از مدتی رشد قابل توجهی دارند و خریدار چاره ای جز رهاسازی آنها ندارد. به این ترتیب یکی دیگر از خطراتی که قاچاق حیوانات برای شهروندان ایجاد می نماید، رهاسازی چنین جانورانی است که حضورشان در شهر برای انسان خطرناک است.

هرچند تمساح منطقه ها جنوب شرقی کشور را به نام گاندو می شناسند و بومی آن منطقه ها است، اما گونه های دیگر این حیوان از کشورهای آسیایی قاچاق می شوند و گه گاهی اخبار مربوط به دستگیری قاچاقچیان هم منتشر می شود؛ از جمله آخرین ویدیو که مربوط است به سال 96 و دستگیری فردی که در حال فروش دو تمساح در حوضچه خانه اش بود.

در آن سال قیمت تقریبی برای فروش این دو تمساح حدود 3میلیون تومان برآورد شده بود که اگر این رقم را با توجه به تورم این روزها در نظر بگیریم، رقم قابل توجهی برای قاچاقچیان است. هرچند گاندوها در ایران در جنوب کشور زندگی می نمایند اما خریداران همچنان متقاضی

تمساح هایی از اکوسیستم های دیگر هستند.

شیر

خرین خبر مربوط به قاچاق شیر در ایران به سال گذشته برمی شود. زمانی که مأموران منطقه مرزی شهرستان بانه، خبر از دستگیری یکی از قاچاقچیان حیوانات دادند. مجرم بچه شیری به همراه داشت که قصد داشت آن را از گلوگاه های سقز-بانه، وارد کشور کند. بچه شیرها را در شرایطی نامساعد و در حال خفگی و بیهوشی داخل ایران می آورند تا آنها را به فروش برسانند.

هرچند در سال های اخیر خبر زاد و ولد و تکثیر آنها در باغ وحش ها و فروش غیرقانونی شان به خریداران زیاد از سوی حامیان حقوق حیوانات مطرح شده است. به نظر می رسد ماجرا همچنان در فرهنگی غلط ریشه دارد.

وقتی سلبریتی ها برای تبلیغ متفاوت بودن تصمیم به انتشار تصاویری همراه با حیوانات عجیب می گیرند، عامه مردم هم گمان می نمایند نگهداری از آنها باعث تفاخر است. آخرین ماجرا برمی شود به علی زندوکیلی، خواننده که عکسی سلفی با شیر گرفته و نام نموده بود تصمیم دارد از او نگهداری کند. این موضوع انتقاد شدید حامیان محیط زیست را به همراه داشت تا جایی که زندوکیلی از گفته اش برگشت.

مار

خرداد همین سال جاری بود که گمرک ایران از کشف تعداد زیادی خزنده خطرناک از ساک یک قاچاقچی اطلاع داد. این فرد مسافری بود که از تایلند وارد شده بود و در ساک خود، تعداد زیادی خزنده را قاچاق می کرد. سخنگوی گمرک در همان روزها (7 خرداد) با اشاره به اینکه این خزنده ها در فرودگاه امام خمینی یافت شده بودند، گفته بود: از مسافری که از مبدأ اولیه تایلند و از راستا امارات وارد فرودگاه شده بود، سه ساک حاوی 35 بسته که در آن 200 مارمولک، مار، لاک پشت، عقرب و رتیل به وزن 13 کیلوگرم قرار داشتند، کشف شد.

البته درباره هویت این مسافر و انگیزه او از واردات این خزندگان به کشور اطلاعاتی منتشر نشد، اما ماجرا روشن بود. وقتی متقاضیانی در کشور برای خرید چنین حیواناتی وجود دارند، قاچاق آن هم انجام می شود تا درنهایت به دست مشتریان برسد.

متأسفانه شرایط خرید و فروش در تهران به گونه ای تأسفبار است که اگر همین حالا در اینترنت جستجویی ساده انجام بدهید، خواهید دید که سایت های مختلف اقدام به فروش مار می نمایند. این سایت ها با مطرح کردن نام مار خانگی در واقع قصد دارند چنین حیوانی را نیازمند مراقبت نشان بدهند، درحالی که مار حیوانی خانگی نیست و نگهداری آن می تواند برای انسان هم خطرناک باشد.

گاهی هم به جهت عدم تطبیق شرایط زیست محیطی، حیوان دچار بیماری های مختلف و تلف می شود.گذشته از اینها نگهداری برخی از گونه های مار می تواند برای انسان ها خطرناک باشد، چنانچه گزارش هایی درباره بلعیده شدن انسان به وسیله مار وجود دارد.

طوطی

طوطی از دیرباز در ایران مورد توجه بازرگانان و طبقه اشراف بوده است. مهارت این پرنده در تقلید صدای انسان به تمثیل ها و اشعار و حکایات فراوانی هم در تاریخ مکتوبات فارسی منجر شده. با این حال اما شاید کمتر کسی توجه داشته باشد که همین پرنده شیرین سخن با چه زجر و مشقتی به ایران قاچاق می شود.

با جستجوی ساده خواهید فهمید که قاچاقچیان طوطی سانان از هیچ رفتار ظالمانه ای برای قاچاق این پرندگان دریغ نمی نمایند! آنها را در لوله های پولیکا جاسازی می نمایند، در بطری های آب معدنی پنهان می نمایند، گاهی زیر ماشین های باربری مخفی می نمایند و…. طوطی، طاووس، مینا، کاسکو، کاکادو… این پرندگان بینوا عموما از منطقه ها مرزی پاکستان به ایران قاچاق می شوند.

مسئولان محیط زیست هم بارها درباره قاچاق این پرندگان به ایران حرف زده اند. با این حال زیبایی چشمگیر و مهارت های برخی از این پرندگان باعث می شود همچنان متقاضیانی در ایران داشته باشند. خریداران عموما نمی دانند که طوطی حیوانی خانگی نیست و هر نوع نگهداری پرنده در خانه و اتاق، نوعی حیوان آزاری به تعداد می رود.

واقعیت این است که طبیعت پرنده به پرواز کردن است و زمانی که این حق طبیعی را از پرندگان می گیریم در واقع به آنها آسیبی جدی وارد نموده ایم.

منبع: شهروند

مهم ترین اخبار حوزه اجتماعی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1847

به "حیواناتی که به ایران قاچاق می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیواناتی که به ایران قاچاق می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید