سقوط آزاد تایلند ، هیجان انگیزترین تجربه بشری

به گزارش دیار سلمان، سقوط آزاد پیشینه ای غنی و طولانی دارد، اما در این مطلب فقط مجال ارائه تاریخچه ای کوتاه را داریم. اگرچه بیشتر وقایع مهم در سقوط آزاد در قرن بیستم رخ داد، اما تاریخ سقوط آزاد به خیلی قبل تر برمی شود. در واقع منشا پاراشوت به سال های حدود 1100 میلادی یعنی تقریبا هزارسال پیش به چین برمی شود. اگرچه در آن موقع هواپیما وجود نداشت. اشخاص از بلندی های طبیعی برای پریدن و غوطه ور شدن در هوا استفاده نموده و نسبتا سالم به زمین می رسیدند. علاوه برآن از لئوناردو داوینچی طرحی به جا مانده که پاراشوتی با اسکلت چوبی و به شکل هرمی را نشان می دهد و اثبات می نماید پاراشوت خیلی قدیمی تر از آن است که فکرش را می کنید. پس با خبرنگاران همراه باشید تا اطلاعاتی از آموزش سقوط آزاد تایلند، نحوه برگزاری سقوط آزاد تایلند و سقوط آزاد تفریحی بدست بیاوریم....

سقوط آزاد تایلند ، هیجان انگیزترین تجربه بشری

با تور ارزان تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

ورزش پاراشوت (سقوط آزاد تفریحی)

وقتی از پاراشوت یا سقوط آزاد تفریحی به عنوان ورزش یاد می کنیم تاریخ شروع آن به سال های جدیدتر می رسد. اولین کسی که این کار را انجام داد شخصی به نام ژاک گارنرین بود که در اواخر قرن هجدهم با پریدن از بالون و انجام حرکات نمایشی پیروز به این کار شد. او برای سالم بر زمین نشستن پس از پریدن از چتر پاراشوت استفاده می کرد. اما خانم ها تا اواخر قرن نوزدهم وارد این رشته ورزشی نشدند. هنگامی که هواپیما اختراع شد، داستان سقوط آزاد تفریحی وارد مرحله دیگری شد. با پیدایش هواپیما، انجام سقوط آزاد با استفاده از وسیله ای تندروتر امکان پذیر گشته و در نتیجه سقوط آزاد بسیار تماشایی تر شد. پس از جنگ دنیای دوم هنر سقوط آزاد از یک حرکت نوین به ورزشی واقعی بدل گشت که این امر نتیجه استفاده از پاراشوت به عنوان عملکردی تاکتیکی در طول جنگ بود. به این خاطر که سربازان از جنگ برگشته از این ورزش لذت می بردند و شهامت انجام سقوط آزاد را نیز داشتند. امروزه سقوط آزاد تفریحی هم یک سرگرمی پرطرفدار و هم یک ورزش بی نهایت هیجان انگیز به شمار می رود. سقوط آزاد تفریحی، ورزشی است که به عقیده کسانی که آن را تجربه نموده اند حداقل یکبار باید در زندگی آن را تجربه کرد.

دوره های آموزشی سقوط آزاد تایلند

دوره (AFF) سقوط آزاد تایلند

برگزاری این دوره که معمولا 6 ساعت کلاس تئوری، 1 دایوتندم و 7 دایو به صورت سینگل (تحت نظر مربی) می باشد و طی آن آموزش زمان و چگونگی باز کردن چتر، حرکت روبه جلو و دور زدن، هاور کنترل و غوطه ور شدن، گردش 90 و 180 درجه، خروج سولو و چرخش 360 درجه، حرکت آکروباتیک لوپ جلو و عقب، غلت بشکه ای و تمرین سرعت سقوط و فراگیری راهیابی از آموزش های این دوره (سقوط آزاد تایلند) می باشد.

دوره (USPA) سقوط آزاد تایلند

برگزاری این دوره معمولا حدود 14 روز طول می کشد و ضمن آموزش تمامی موارد دوره AFF شامل 17 دایو سینگل می باشد. شایان ذکر است پس از طی تمامی 25 دایو فوق و پیروزیت در آزمون ارزیابی مدرک دنیای USPA به هنر جویان سقوط آزاد تایلند اعطا می گردد.

پرش تفریحی تندم (TANDEM)

برای انجام سقوط آزاد تفریحی تندم (دونفره) به هیچ دوره ای نیاز نیست، هر فرد بالای 16 سال و کمتر از 110 کیلوگرم می تواند از ارتفاع 4000 متری پرش تندم داشته باشد. در سقوط آزاد تایلند تندم با استفاده از لباس ویژه تندم شما و مربی در امنیت کامل به هم متصل خواهید بود. سقوط آزاد تفریحی از اسب سواری، فوتبال و بسکتبال هم ایمن تر است.

چرا دوره سقوط آزاد تفریحی در تایلند برگزار می گردد؟؟

- مقرون به صرفه بودن سقوط آزاد تایلند از لحاظ هزینه

- امکانات مناسب سقوط آزاد تایلند

- ایمنی فوق العاده تجهیزات هوایی

- هواپیماهای پیشرفته و مدرن

- و هوایی پاک و دیدی عالی به دریاهای آزاد

از عمده ترین دلایل برگزاری تور سقوط آزاد تفریحی در کشور تایلند می باشد.

مراکز تفریحی تایلند

بانکوک (بانکوک)

ساکنان پایتخت کشور تایلند، پس از غذاخوردن به خرید بسیار علاقه دارند و شهر بانکوک هم محل مناسبی برای این کار است، زیرا اگر بدانید از کجا خرید کنید، می توانید اجناس بسیار ارزانی پیدا کنید!! یکی از این مناطق بازار پتونم Pratunam است که در مرکز بانکوک قرار گرفته است، از صبح تا بعدازظهر باز است و کوچه های باریک آن مملو از مغازه های لباس فروشی است که در آن می توانید با خرید دو یا سه قطعه جنس، از قیمت عمده فروشی برخوردار شوید. در نزدیکی این بازار، برج بایوک Bai yok tower و دو مرکز خرید پتونم Pratunam و پتینم Pratinam وجود دارد. فروشگاه ورلد ترید سنتر World Trade Center نیز در نزدیکی پتونم قرار گرفته است و دارای سینما نیز هست. یکی از مهم ترین مراکز خرید در بانکوک میدان سیام می باشد. در این میدان فروشگاه های بزرگ MBK که یکی از بزرگترین فروشگاه های بانکوک و آسیا در هشت طبقه و دارای مجموعه های تفریحی واقع شده است. از دیگر فروشگاه های مهم شهر بانکوک می توان به رابیتسون، سنترال، ZEN و خیابان سیلوم و بازار شبانه و... نام برد.

رز گاردن (Rose Garden)

باغ رز در 30 کیلومتری بانکوک یکی از دیدنی ترین مکان های این شهر، رزگاردن (باغ رز) در کنار دریاچه زیبایی قرار گرفته است. بیشترین جاذبه این باغ در نمایش های فرهنگی تایلند است که شامل بوکس تایلندی، پایکوبی سنتی این کشور، مراسم عروسی تایلندی، شمشیربازی و نمایش فیل ها می گردد. مساحت باغ رزگاردن حدود 750 کیلومتر مربع بوده و در آن صنایع دستی سنتی کشور تایلند نیز برای گردشگران به نمایش گذاشته شده اند.

مزرعه تمساح (Crocodile Farm)

بزرگ ترین مرکز پرورش و نگهداری کروکدیل ها در دنیا در 25 کیلومتری جنوب بانکوک قرار گرفته است که بیش از سی هزار تمساح را در خود جای داده است. در این مرکز که دارای گونه های مختلف تمساح آب های شور، آمریکای جنوبی و رودنیل است، همه روزه نمایش های متنوعی از این جانوران به همراه سایر جاذبه های حیات وحش برای بازدیدنمایندگان اجرا می گردد که محبوب ترین آن ها فیل سواری است. تمساح های این مرکز که بیش از 30 سال است در محوطه ای وسیع و کاملا امن نگهداری می شوند، در اندازه های مختلف از چند سانت تا 6 متر موجود دارند. محل پرورش تمساح ها در سال 1950 به منظور حفظ و تغذیه این حیوان که در خطر انقراض قرار داشت، ایجاد شد و در طول سالیان بعد به مکانی برای استفاده از گوشت و پوست این خزندگان خطرناک تغییر یافت. اکنون در این محل، محصولاتی ساخته شده از چرم یا پوست تمساح از قبیل کیف و کفش، عرضه می شوند.

پارک حیات وحش (Zoo)

بزرگ ترین پارک حیات وحش تایلند با مساحت 2000 کیلومتر مربع در خارج از شهر بانکوک در دو بخش اصلی قرار گرفته است. (یکی محل نگهداری حیوانات وحشی و دیگری پارک آبی که گونه های متعددی از حیوانات دریایی). در این پارک وحش آزاد، گردشگران به دنیای حیوانات کمیاب نزدیک شده و تغذیه شیر و ببر را از نزدیک می بینند. اصلی ترین جاذبه این باغ وحش، محوطه ای است که در سال 1988 ایجاد شده و در آن می توان حیوانات وحشی را در زیستگاه طبیعی خود دید. جهت بازدید از این محل 8 کیلومتر بوده و 45 دقیقه به طول می انجامد. هیجان انگیزترین بخش بازدید از دنیای وحش زمانی است که گردشگران وارد جنگلی گرجهتی می شوند که در آن تمساح های گرسنه و گوریل ها منتظر آن ها هستند. در بخش دیگری از این پارک نمایش بوکس میمون ها اجرا می گردد که کم از شهرت بوکس تایلندی ندارد. در پارک آبی این باغ وحش نیز، دلفین ها که باهوش ترین حیوانات دریایی خوانده می شوند، نمایش هایی با توپ اجرا نموده، آواز خوانده، گردشگران را بوسیده یا با آن ها دست می دهند.

کاخ پادشاهی (Great Palace)

از مکان هایی که هر گردشگری در تایلند از آن بازدید می نماید، کاخ پادشاهی و معبد بودای زمردین (Emerald Buddha) است. این کاخ در واقع مجموعه ای از ساختمان های مختلف است که از اواخر قرن 18 تا نیمه های قرن 20 محل سکونت تمامی پادشاهان تایلند بوده اند. ساخت این کاخ با چوب در سال 1782 شروع شد و در دوران تاجگذاری رامای اول به انتها رسید. این پادشاه در طول سلطنت خود آن را تبدیل به امارتی مستحکم تر کرد. نقشه اولیه این کاخ از دوره آیوتایا Ayutthaya گرفته شده، ابتدا مساحت آن حدود 510 کیلومتر مربع بوده و در زمان سلطنت رامای دوم به اندازه کنونی خود یعنی 600 کیلومتر مربع رسیده است. ساختمان های متعدد این کاخ در دوران رامای اول ساخته شده اما پادشاهان بعدی بخش هایی از آن را تغییر داده، نوسازی نموده یا به منظور ساخت بناهای جدیدتر، تخریب نموده اند. این کاخ در ساحل غربی رودخانه بانکوک واقع شده و گرداگرد آن را دیواری به طول 1900 متر فراگرفته است. آن سوی دیوار هم کانالی قرار گرفته است که در گذشته به منظور حفاظت از کاخ در برابر دشمنان ساخته شده و منطقه اطراف کاخ را به صورت جزیره درآورده است.

معابد بانکوک (بانکوک Temples)

در بانکوک بیش از 26 هزار معبد (وات) وجود دارند که از جمله مهم ترین آن ها سه معبد بودای طلایی، بودای خوابیده و بودای مرمرین است. معنی دقیق وات، معبد بوداییان و محل تحصیل و سکونت راهبان این آیین است اما امروزه به تمامی اماکن مقدس آیین بودیسم در تایلند و نیز تمامی عبادتگاه های ادیان مختلف به جز مسجد، وات گفته می گردد.

معبد بودای طلایی (Traimit Buddha): یکی از معروف ترین وات های تایلند است که پس از کشف اتاقی بودای آن به شهرت رسید. حدود نیم قرن پیش این بودا که برای جلوگیری از تاراج آن توسط برمه ای ها با ساروج پوشیده شده بود، به هنگام جابه جایی به زمین افتاده و بخشی از آن کنده شد و مجسمه بودایی از طلای خالص به ارتفاع 3.5 متر و وزن 5.5 تن در زیر آن کشف شد. این معبد در محله چینی ها واقع شده است.

معبد بودای خوابیده (Reclining Buddha): بزرگ ترین و قدیمی ترین معبد بانکوک است که در مجاورت کاخ پادشاهی واقع شده و بیش از هزار مجسمه بودا را در خود جای داده است. این بودا در دوران رامای سوم ساخته شده و نخستین مکان برای ماساژ سنتی تایلند به شمار می رود. بودای خوابیده 46 متر طول و 15 متر ارتفاع داشته، با طلا پوشیده شده و در چشم های آن مروارید به کار رفته است.

بازار روی آب (Boat Market)

بازار روی آب شهر در 80 کیلومتری جنوب غربی بانکوک، قرار گرفته است. این بازار همواره مملو از فروشندگان و خریدارانی است که بر روی کانال شهر بانکوک در حال خرید و فروش محصولات گیاهی و سبزی و غذاهای محلی هستند و در آن زنان محلی میوه و سبزیجات خود را در قایق های کوچک می فروشند. شلوغ ترین ساعت کار بازار 6 تا 11 صبح است و از این رو بهتر است که گردشگران از این شیوه سنتی خرید و فروش کالا در ساعات اولیه صبح بازدید نمایند. این کانال آب که در سال 1868 به دستور پادشاه رامای چهارم برای سهولت در سفرهای آبی بین شهری ساخته شده است، محلی بسیار جذاب برای گردشگران است و آن ها می توانند با کرایه قایق از این مکان کم نظیر دیدن نمایند.

دریم ورد (Dream World)

شهربازی بانکوک با انواع بازی های و سرگرمی های متعدد، ساعت های شادی را برای بچه ها فراهم می نمایند: شهربرفی، تنگه باریک، اتومبیل عتیقه، گردباد، فرش پرنده، پیست اتومبیل رانی و بسیاری بازی های هیجان انگیز دیگر، سرزمین رویایی را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگران تبدیل نموده است!! رویاهای بچه ها در سرزمین رویاها به حقیقت می پیوندد.

جزیره پاتایا

پاتایا نام شهری است که در 148 کیلومتری جنوب شرقی بانکوک واقع شده است و سواحل زیبا و هتل های لوکس آن بسیار شهرت دارند. شهر پاتایا با بازدید بیش از 5/5 میلیون توریست خارجی در سال یکی از مهم ترین مناطق توریستی کشور تایلند به حساب می آید. شلوغ ترین فصل در پاتایا، زمان سال نو میلادی و عید کریسمس است. مهم ترین جاذبه این شهر که از دهه 60 به عنوان استراحتگاهی ساحلی شناخته شده، سواحل زیبای آن است. شمال شهر پاتایا سواحل خانوادگی از جمله ساحل جامتین جومتین Beach دارد که محل مناسبی برای اقامت خانواده هاست. در کنار سواحل زیبا و سرگرمی های متنوع، مراکز خرید بسیاری نیز در پاتایا وجود دارند که از جمله آن ها می توان به بیگ سی BigC، لوتوس Lotus، رویال گاردن Royal Garden، سنترال فستیوال Central Festival، اوت لت Outlet، کارفور Carrefour، مایک Mike و فودلند Foodland اشاره نمود.

مینی سیام (Mini Siam)

دنیای کوچک یکی از نقاط دیدنی پاتایا Mini Siam است. Mini Siam واقع در سوخومویت Highway یک شهر مینیاتوری است که ماکت بیش از 80 مکان مقدس و محل های تاریخی و معروف تایلند در مقیاس یک به بیست و پنج در آن قرار گرفته است. معبدهای معروف تایلند و پل های تاریخی آن از آن جمله هستند. همچنین در بخش های دیگری به نام Mini World ماکت ساختمان ها و اماکن دیدنی از ساعت 7 صبح تا 10 شب پذیرای بازدیدنمایندگان است. ضمناً در کنار این مجموعه یک پیست کارتینگ هم وجود دارد که برای افراد عشق سرعت لذت رانندگی در سفر آن هم با ماشین های هیجان انگیز کارت را فراهم نموده است.

بانجی جامپینگ (Bungee Jumping)

یکی از تفریح های لذت بخش که در پاتایا از جاهای دیگر ارزان تر تمام می گردد بانجی جامپ (Bungee Jump) است. در شهر زیبای پاتایا دو مجموعه بانجی هست که خدمات هر دو به هم شبیه است و فرق زیادی نمی نماید که به کدام آن ها بروید و هر دو هم از ایمنی نسبتا قابل قبولی برخوردارند. پریدن از ارتفاع 50 متری تجربه ای فراموش نشدنی برای هر آدم ماجراجو می تواند باشد. همچنینی منظره ای که سر راه (از بالای سکو تا سطح آب است) می بینید بسیار زیبا و رویایی است و جالب تر اینکه احتمالا تماس کوتاهی هم با آب در انتهای جهت خواهید داشت تا تجربه برخورد با زمین را هم داشته باشید. ضمناً امکان پرش در شب و زیر نورماه و همچنین برگزاری یک جشن کوچک با همراهان به افتخار زنده بودنتان وجود دارد. هنگام پرش شما از عملیات شجاعانه ای که انجام داده اید عکس و فیلم تهیه شده و در انتها روی یک لوح DVD به شما هدیه می دهند و می توانید یک دست لباس با نشان بامجی جامپ هم دریافت کنید. ضمناً مراقبان و استادان پرش (Jumpmaster) در نیوزلند آموزش دیده اند و استاندارد ایمنی تجهیزات هم از همان نیوزلند اخذ شده است.

باغ فیل ها (Elephants Garden)

باغ فیل ها در سال 1973 ساخته شد و در آن موقع به عنوان محلی برای زندگی فیل های کارگر بازنشسته استفاده می شد. از این فیل ها برای حمل درختان بریده شده و سنگ ها و صخره های عظیم، کندن درختان پوسیده و دیگر کارهای سنگین استفاده می شد. در واقع هرکاری که ما امروزه از ماشین آلات سنگین نظیر بولدوزر انتظار داریم در سال های گذشته از فیل ها انتظار می رفت. این حیوانات بعد از مدتی کار طاقت فرسا مجروح یا مریض می شدند و گاهی بر اثر کهولت سن دیگر قادر به کارکردن نبودند و به دلیل کاهش زیست بوم های طبیعی آن ها، در هر منطقه قسمتی از جنگل را به عنوان منطقه حفاظت شده مشخص نموده و به عنوان خانه سالمندان فیل ها استفاده می کردند. این باغ ها امروزه به یکی از جاذبه های توریستی کشور تایلند تبدیل شده و تقریبا تمام شهرهای تایلند حداقل یکی از آن ها دارند. در این باغ ها فیل های سالخورده می توانند سال های باقیمانده عمر خود را در آزادی و رفاه کامل سپری نمایند و همچنین فیل های بیمار به خوبی مراقبت و مداوا می شوند و هزینه آن از محل پولی که به عنوان ورودی از بازدیدنمایندگان دریافت می گردد، تامین می گردد. باغ فیل های پاتایا خود را یک موسسه خیریه می نامند که به دنبال سود اقتصادی نبوده و تمامی درآمد خود را صرف نگهداری از فیل ها، خرید غذا و دارو برای آن ها و سرمایه گذاری برای آینده این باغ به مصرف می رساند. برنامه های باغ فیل ها به توضیح زیر است؛ نمایش فیل ها: شامل نشان دادن و چگونگی استحمام فیل ها، نحوه آموزش آن ها و نمایش مهارت های آن ها در عملیات جنگل بانی و در آخر نمایش مراسم زیبای Glong Sabad Chai. نمایش ساعت 14:30 شروع می گردد. فیل سواری: در این بخش بازدیدنمایندگان سوار بر پشت فیل ها به مدت یک ساعت به گردش در مناطق بکر و دست نخورده جنگل می پردازند و سپس توسط یک اتومبیل بازدید کوتاهی از خانه ابریشم خواهند داشت. جایی که شاهد چگونگی تولید ابریشم از پیله ابریشم به صورت کاملا سنتی خواهند بود. پس از آن بازدیدنمایندگان به باغ برگشته و با میوه های فصلی پذیرایی خواهند شد. این برنامه چهار بار در روز و در ساعت هاس 9 صبح، 10:30 صبح، 12:30 ظهر و 16:30 عصر برقرار می باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 493

به "سقوط آزاد تایلند ، هیجان انگیزترین تجربه بشری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط آزاد تایلند ، هیجان انگیزترین تجربه بشری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید