تری گلیسرید چگونه بر بدن شما اثر می گذارد؟

به گزارش دیار سلمان، تبیان/تری گلیسریدها رایج ترین شکل چربی در بدن هستند. بدن شما این نوع چربی را برای انرژی بین وعده های غذایی، ذخیره و مصرف می نماید. اگر سطح تری گلیسرید در خون شما بالا باشد یعنی در معرض مشکلاتی در سلامتی قرار دارید.

تری گلیسرید چگونه بر بدن شما اثر می گذارد؟

وقتی غذا می خورید، کالری و قندی که بدنتان در آن موقع احتیاج ندارد، به تری گلیسرید تبدیل شده و در سلول های چربی ذخیره می گردد. وقتی به انرژی احتیاج دارید، هورمون ها این تری گلیسریدها را آزاد می نمایند.

اگر معمولا بیشتر از حد احتیاجتان غذاهای پرکربوهیدرات مصرف کنید، سطح تری گلیسریدتان بالا خواهد رفت.

بالا بودن سطح تری گلیسرید خون، ریسک فاکتوری برای باریک شدن عروق و در نتیجه سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری عروق محیطی محسوب می گردد. اگر سطح تری گلیسرید خونتان بالا باشد، در معرض التهاب لوزالمعده و بیماری کبد هم قرار خواهید داشت.

تفاوت تری گلیسرید و کلسترول

تری گلیسرید و کلسترول هر دو در کبد ساخته شده و از غذا گرفته می شوند و هر دو در جریان خون وجود دارند؛ اما با وجود این شباهت ها، تفاوت هایی در عملکردشان وجود دارد:

. تری گلیسرید نوعی چربی یا لیپید است که کالری مصرف نشده را ذخیره می نماید.

. کلسترول یک لیپوپروتئین است که برای ساختن سلول ها، فراوری بعضی از هورمون ها و فراوری ویتامین D به کار می رود.

تری گلیسرید نرمال، بالا یا پایین چیست؟

یک آزمایش چربی خون، خون شما را از جهت سطح موارد زیر تست می نماید:

. کلسترول کل

. کلسترول HDL

. کلسترول LDL

. تری گلیسرید

ممکن است پزشک توصیه کند هشت تا دوازده ساعت پیش از آزمایش چیزی نخورید. سپس بر اساس نتیجه آزمایشتان توصیه هایی به شما خواهد نمود.

هر چند وقت یکبار باید آزمایش چربی خون بدهید؟

طبق توصیه انجمن قلب آمریکا، افراد بالای 20 سال باید هر چهار تا شش سال آزمایش چربی خون بدهند. پزشک شما بر اساس شرایط سلامتی تان ممکن است توصیه کند بیشتر این آزمایش را انجام دهید. در ضمن کوکان باید یک بار بین 9 تا 11 سالگی و سپس یک بار بین 17 تا 21 سالگی آزمایش چربی خون بدهند.

علت ها و ریسک فاکتورهای تری گلیسرید بالا

تری گلیسرید بر اساس فاکتورهایی مانند موارد زیر می تواند بالا باشد:

. سابقه خانوادگی چربی خون بالا

. مصرف الکل

. عادات غذایی ناسالم (مثلا مصرف زیاد شیرینی ها و کربوهیدرات های ساده)

. چاقی یا اضافه وزن

. دیابت کنترل نشده

. داشتن بیماری کبدی یا کلیوی

. داشتن فشار خون بالا

. مصرف بعضی از داروها (مانند ادرارآورها، هورمون ها، کورتیکواستروئیدها و مهارنماینده های بتا)

. یائسگی

. سیگار کشیدن

. بیماری تیروئید

تری گلیسرید بالاتر از حد نرمال می تواند شما را در معرض تصلب شرایین، حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری قلبی قرار دهد. اگر سطح تری گلیسریدتان بالا باشد در معرض بیماری کبد و التهاب لوزالمعده هم خواهید بود.

برترین راه کاهش سطح تری گلیسرید چیست؟

سه راه اصلی کاهش سطح تری گلیسرید:

. داشتن رژیم غذایی سالم

. ورزش هوازی به طور منظم

. رسیدن به یک وزن سالم و تداوم آن

انتخاب های سالم سبک زندگی که می توانند تری گلیسرید بالا را کاهش دهند:

. رژیم غذایی: از خوردن کربوهیدرات های ساده، چربی های ترانس و غذاهایی که روغن هیدروژنه دارند اجتناب کنید. به جای چربی موجود در گوشت قرمز، انواع سالم تر چربی های گیاهی مانند روغن زیتون را انتخاب کنید. گوشت قرمز را با ماهی سرشار از امگا 3 مانند سالمون جایگزین نمایید.

. ورزش: فعالیت بدنی منظم داشته باشید. سه تا چهار بار در هفته ورزش هوازی به مدت 40 دقیقه با شدت میانه توصیه شده است.

. وزن: کالری اضافی به تریگلیسرید تبدیل شده و به صورت چربی ذخیره می گردد. بنابراین اگر کالری مصرفی تان را کمتر کنید، تری گلیسریدتان هم کاهش می یابد. به وزن سالمی برسید و با تغذیه درست و ورزش آن را حفظ کنید.

دیگر تغییرات سبک زندگی برای کاهش تری گلیسرید:

. کنترل فشار خون بالا و دیابت

. خواب کافی

. کنترل استرس

. ترک سیگار

اگر تغییرات سالم در سبک زندگی برای کنترل تری گلیسرید بالا کافی نباشد پزشک داورهایی تجویز می نماید که می تواند شامل استاتین ها مانند رزواستاتین کلسیم و آتورواستاتین کلسیم یا فیبرات ها مانند جم فیبروزیل و فنوفیبرات باشد. بعلاوه ممکن است پزشک توصیه کند مکمل نیاسین (ویتامین ب3) یا روغن ماهی مصرف کنید.

آیا تری گلیسرید پایین هم جای نگرانی دارد؟

تریگلیسرید پایین به علت اینکه معمولا خطری ایجاد نمی نماید، مرز هشداری برای آن وجود ندارد. اگر سطح تری گلیسرید شما پایین تر از حد نرمال باشد (پایین تر از 150 mg/dl)، به احتمال زیاد بازتابی از انتخاب هایی در سبک زندگی شماست، مثلا:

. رژیم غذایی کم چربی

. رژیم غذایی سالم

. رژیم غذایی که شامل روزه داری می گردد

. پایین بودن سطح تری گلیسرید می تواند نشان دهنده یک عارضه پنهان هم باشد، مثلا سوءتغذیه یا سوءجذب مواد غذایی به وسیله بدن؛ اما این عوارض معمولا با علائمی دیگر تشخیص داده می شوند.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضرورت دارد؟

تری گلیسرید پایین به این علت که معمولا علامتی ندارد، زمانی شناسایی می گردد که پزشک آزمایشی تجویز می نماید که پنل لیپید هم در آن وجود دارد. اگر ریسک فاکتور جدی مثلا یک بیماری یا سبک زندگی نادرست وجود نداشته باشد، پزشک هر چند سال یک بار دستور آزمایش خون با پنل لیپید می دهد تا سطح کلسترول و تری گلیسرید فرد چک گردد.

اگر نتیجه آزمایش نشان بدهد تری گلیسرید بالاتر از حد نرمال است، احتمالا پزشک توصیه به تغییراتی در سبک زندگی می نماید که مبتنی بر رژیم غذایی و ورزش است. اگر رژیم غذایی و ورزش، نتیجه مطلوب را ندهد پزشک دارودرمانی را توصیه می نماید، مانند استاتین ها یا فیبرات ها.

منبع: همگردی
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1914

به "تری گلیسرید چگونه بر بدن شما اثر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تری گلیسرید چگونه بر بدن شما اثر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید