تاثیر باکتری های روده بر قند خون

به گزارش دیار سلمان، متخصصان کانادایی در مطالعات اخیر خود به بررسی تاثیر منفی باکتری های روده بر سطح قند خون پرداختند.

تاثیر باکتری های روده بر قند خون

به گزارش دیار سلمان، میلیون ها انسان در سراسر جهان از مشکل جدی نوسانات قند خون رنج می برند که می تواند موجب دیابت شود اما گروهی از محققان برای اولین بار به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه میکروبیوم روده بر هورمون سروتونین در دستگاه گوارش تاثیر گذاشته تا بر سطح قند خون اثر منفی داشته باشد.

سروتونین انتقال دهنده عصبی است که با نام هورمون شادی شناخته شده است و به طور معمول ترکیب شیمیایی مثبتی است که با تنظیم خواب، سلامت و متابولیسم مرتبط است. اما روده 95 درصد از این هورمون را تولید می کند که با شکل تولید شده آن در مغز مشابه نیست.

محققان کانادایی در بررسی خود به طور دقیق نشان دادند چگونه باکتری های موجود در روده موش ها با سلول های تولید کننده سروتونین ارتباط برقرار کرده تا بر سطح قند خون تاثیر بگذارد.

آنها دریافتند که میکروبیوم روده از طریق سیگنال دهی به سلول های تولید کننده سروتونین، روند متابولیسم را با شدت بیشتری مختل می کند. در این شرایط سطح سروتونین افزایش یافته که وجود سطح بالایی از این هورمون در خون می تواند موجب بروز اختلالات متابولیک شود.

به گزارش مدیکال اکسپرس، به گفته محققان کانادایی اقدام بعدی این است که تعیین شود کدام باکتری و به چه صورت این اثربخشی را دارد. در این شرایط می توان به رویکردهای جدیدی در تنظیم سطح قند خون در انسان دست پیدا کرد. درصورتیکه بتوان به این شناخت دست پیدا کرد که کدام باکتری عامل سیگنال دهی به منظور تولید سروتونین در روده است، شیوه های درمانی برای کاهش سطح قند خون ارائه می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 591

به "تاثیر باکتری های روده بر قند خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر باکتری های روده بر قند خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید