انواع بورسیه تحصیلی در کانادا و شرایط آن

به گزارش دیار سلمان، کانادا با داشتن نظام آموزشی پیشرفته و دانشگاه‌های معتبر، یکی از مقاصد محبوب دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل محسوب می‌شود. دولت و مؤسسات آموزشی این کشور، بورسیه‌های متنوعی را برای جذب دانشجویان برتر از سراسر جهان ارائه می‌کنند. در این مقاله، انواع بورسیه‌های تحصیلی کانادا و شرایط دریافت آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انواع بورسیه تحصیلی در کانادا و شرایط آن

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

هر سال متقاضیان زیادی برای اخذ انواع بورسیه تحصیلی کانادا اقدام می کنند اما شرایط لازم کاملا به نوع بورسیه وابسته است. همانطور که می دانید بیشتر دانشگاه های کانادا دارای بودجه دولتی می باشند، یعنی در عین ارائه خدمات آموزشی عالی و با کیفیت و کاهش هزینه های تحصیلی به نسبت دیگر کشورها، تحت شرایط خاصی، امکان ارائه انواع بورسیه تحصیلی کانادا را به برخی از دانشجویان می دهند.

با توجه به اینکه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی از سراسر ایران برای تحصیل در کانادا اقدام می کنند، به همین منظور قصد داریم تا در این مطلب به شرح انواع بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط دریافت آن در مقاطع تحصیلی مختلف و مواردی از این قبیل بپردازیم.

بورسیه تحصیلی کانادا

همان طور که می دانید کشور کانادا دارای فزونین نظام آموزشی در همه مقاطع تحصیلی می باشد که هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان از نقاط مختلف دنیا برای مهاجرت تحصیلی کانادا اقدام می کنند. با شنیدن نام بورسیه واژه هایی که به فکر متقاضیان خطور می کند عبارتند از Scholarships،fund،grants که به بورسیه تحصیلی کانادا گفته می شوند. بورسیه یا همان کمک هزینه های تحصیلی انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای شرایط خاصی برای اخد هستند که عبارت اند از:

 • بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ (Scholarships)

این بورسیه به عنوان کمک هزینه تحصیل کانادا دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا محسوب می گردد. درواقع نیاز به بازپرداخت ندارند و گاهی نیز بنا به صلاحدید دانشگاه و رزومه دانشجو کل هزینه های تحصیل و گاهی اوقات تنها قسمتی از هزینه های تحصیلی فرد را پوشش می دهند.

Scholarships در واقع براساس داشتن صلاحیت و فزونی علمی، مهارت های ورزشی، تجربه داوطلبانه، پیشرفت تحصیلی چشمگیر، مشارکت های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و یا فارغ التحصیلان ارائه می گردد.

در اسکالرشیپ مدرک زبان، معدل دانشجو در مقاطع تحصیلی قبلی، تحقیقات و سوابق پژوهشی مانند مقاله اهمیت فراوانی دارد. چنانچه قصد کسب اطلاعات در خصوص حداقل مدرک زبان برای تحصیل در کانادا را دارید کلیک کنید.

متقاضیان باید برای اخذ این نوع از بورسیه تحصیل در کانادا، از توانایی های علمی متناسب همچون مقاله، معدل بالا و نمره زبان انگلیسی یا GRE مناسبی برخوردار باشند.

 • بورسیه تحصیلی فلوشیپ (Fellowship)

بورسیه فلوشیپ به دانشجویان دوره دکترا و در موارد خاصی به دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می گردد. این نوع بورسیه تحصیلی به گروه های پژوهشی ای داده می گردد که بر روی موضوع خاصی برای تحقیق کار می کنند و عموما هر ساله تمدید می گردد.

انواع مختلفی از این نوع بورسیه های تحصیلی و پژوهشی در کشور کانادا وجود دارند که از طریق منابع دولتی، شرکت های خصوصی و دانشگاه ها ارائه می گردد که به نوع از بورسیه اصطلاحاٌ fellowship گفته می گردد.

 • بورسیه تحصیلی (Bursaries)

این نوع بورسیه به دانشجویانی با نیاز مالی ارائه می گردد. به همین علت یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی شما برای شناسایی شرایط مالی مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت.

 • بورسیه تحصیلی (Entrance Scholarships)

بیشتر اسکالرشیپ ها نیازمند ارائه درخواست رسمی، ارسال مدارک و پرونده می باشند. اما برخی از آنها همچون بورسیه تحصیلی کانادا Entrance Scholarships به صورت اتوماتیک به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می یابند. این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا منبع خوبی برای دانشجویانی است که دارای مدارج علمی بالا و قوی می باشند.

با توجه به اینکه تامین هزینه های تحصیل در کشور کانادا، دغدغه اصلی متقاضیان است، جستجوی دانشگاه مورد علاقه و متناسب با شرایط شما کار ارزشمندی می باشد.

در برخی موارد برای این کمک های تحصیلی وقت خاصی از سال مشخص شده، به همین علت فرد متقاضی باید در اسرع وقت و البته در اوایل سال، برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا و یا دریافت پذیرش از برنامه تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود اقدام نماید. این نوع از کمک هزینه تحصیلی عموما براساس معیارهای واجد شرایط بودن، دانشجوی تمام وقت بودن، حداقل میانگین معدل GPA می باشد که به صورت اتوماتیک به فرد تعلق می گیرد.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی

با توجه به اینکه با مفاهیم اولیه فاند تحصیلی در کانادا آشنا شدید، حالا قصد داریم تا انواع آن ها را برای شما شرح دهیم. قبل از شروع باید یادآوری کنیم که امکان دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی بسیار سخت بوده و در بیشتر مواقع دانشجویان بین المللی که از مقطع کالج یا دبیرستان در کانادا مشغول به تحصیل هستند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی را خواهند داشت. همچنین قبل از اقدامی برای اخذ فاند کانادا از مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا اطلاع داشته باشید.

 • بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع فوق دکترا (Banting)

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دولتی کانادا (Banting Postdoctoral fellowships) به دانشجویان بین المللی و ممتاز در مقطع فوق دکترای برای رشته های تحصیلی از جمله علوم طبیعی، اجتماعی و یا تحقیقات سلامت تعلق می گیرد. هدف از ارائه بورسیه فوق دکترا کانادا دستیابی به موارد زیر می باشد:

  • توسعه پتانسیل هدایت و رهبری متقاضی
  • جذب و حفظ استعدادهای برتر کانادایی و بین المللی در مقطع فوق دکترا
  • قرار دادن متقاضی در مسیر موفقیت به عنوان سردمداران تحقیقات آینده

هر سال تعداد 70 بورسیه تحصیلی کانادا به متقاضیان واجد شرایط در سراسر دنیا ارائه می گردد که در مجموع 140 بورسیه تحصیلی در این گروه به طور همزمان فعال می باشد. بورسیه تحصیلی Banting با ارزش سالیانه 70.000 دلار که شامل مالیلت نیز هست، دارای برنامه زمان بندی می باشد و برای مدت زمان دو سال (بدون امکان تجدید) طراحی شده است.

 • بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع فوق لیسانس (CGS-M)

یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی دانشجویان کانادایی در مقطع فوق لیسانس و یا دکترا (Canada Graduate Scholarships-Masters Program) در دانشگاه های کانادا است.

شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC)، موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا (CIHR) و شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا (SSHRC) ارائه دهندگان فدرال این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا هستند.

سازمان دولتی NSERC تامین کننده مالی می باشد که ارائه دهنده بورسیه NSERC در قالب scholarships،grants و awards برای دانشجویان ممتاز تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در رشته های تحصیلی علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا است.

بورسیه CGS-M با ارزش 17500 دلار به مدت 1 سال معتبر و غیر قابل تمدید می باشد. لازم است بدانید یکی از شرایط اولیه درخواست بورسیه CGS-M داشتن شهروندی کانادا و یا اقامت دائم در این کشور می باشد. یعنی شما به طور مستقیم از کشور دیگری نمی توانید برای این بورسیه اقدام کنید.

 • بورسیه جوایز تحقیقاتی (IDRC Research Awards)

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا به دانشجویان بین المللی کشورهای در حال توسعه جنوب شرقی آسیا شامل کشورهای عضو ASEAN، چین، هند و هنگ کنگ تعلق می گیرد.

بورسیه IDRC در مقاطع تحقیقاتی فوق لیسانس و دکترا و در حال تحصیل در یک دانشگاه کانادایی معتبر است و متاسفانه شامل دانشجویان ایرانی نمی گردد.

 • بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس نسبت به سایر مقاطع تحصیلی دشوارتر است. برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس در ابتدا باید با همراه داشتن اخذ پذیرش تحصیلی وارد کشور کانادا شوید و پس از گذرندان یک یا دو ترم تحصیلی با ارائه نمرات و شرایط تحصیلی مناسب، از دانشگاه محل مورد نظر برای تحصیل بورسیه را اخذ نمائید.

مبلغ این بورسیه بین 2 تا 5 هزار دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی و 2 تا 9 هزار دلار کانادا برای دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های کانادا می باشد.

 • بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان چندان کار ساده ای نیست و شانس گرفتن این موقعیتی به علت رقابت زیاد و کم بودن فرصت ها میان متقاضیان اندک است. فاکتورهای خاصی برای اخذ این بورسیه وجود دارد که غفلت از این عوامل، شانس متقاضی را به حداقل می رساند. بنابراین نوع بورسیه ای که متقاضی برای آن درخواست می کند بسیار مهم است.

اگر متقاضی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دبیرستان های کانادا است، می تواند برای منطقه ها مشخص شده اخذ بورسیه در قدم بعدی اقدام نماید. توجه داشته باشید که هزینه هایی همچون هزینه امتحان ورودی را نمی توان از طریق بورسیه های تحصیلی پرداخت کرد. شرایط خاص اخذ بورسیه تحصیلی به شرح زیر می باشد:

  • ارائه انگیزه نامه برای اخذ بورس تحصیلی
  • همراه داشتن معرفی نامه از سوی معلم یا مدیر مدرسه پیشین متقاضی
  • اخذ ویزای تحصیلی کانادا
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
  • داشتن نمرات قابل قبول در مقاطع پیشین

متقاضی باید در زمان مهلت فراخوان اقدام نماید، زیرا پس از سرانجام مهلت، به هیچ یک از درخواست های ارسالی وی پاسخ داده نمی گردد. پر کردن فرم ها و ارسال مدارک در اسرع وقت می تواند شانس دریافت بورسیه تحصیلی را برای متقاضی افزایش دهد. کیفیت آموزش تحصیلی در مدارس کانادا بسیار بالا می باشد، به طوری که دانش آموزان فارغ التحصیل با معدل بالای 85 در هر دانشگاه و رشته ای پذیرفته خواهند شد.

دانش آموزان مقطع دبیرستان در کلاس های 8 الی 12 باید 80 واحد درسی یعنی 12 کورس را بگذرانند تا بتوانند مدرک دیپلم دریافت کنند. برخی از دروس ارائه شده برای این دانش آموزان عبارتند از: علوم اجتماعی، فیزیک، ریاضی، زبان انگلیسی، ارتباطات در انگلیسی، علوم و هنر.

یکی از مزایایی که در دبیرستان های کانادا در نظر گرفته شده است، این است که دولت کانادا این امکان را برای والدین فراهم نموده که پدر یا مادر بتوانند فرزند خود را همراهی کنند. دانش آموزان تا قبل از رسیدن به سن قانونی، جهت اقامت بدون همراهی یکی از والدین، میتواند یا با اقوام ساکن کانادا زندگی کند و یا در پانسیون ها و مدارس شبانه روزی مورد تایید آموزش و پرورش کانادا اقامت داشته باشد.

 • بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا OAS

این نوع از بورسیه تحصیلی دولتی کانادا برای دانشجویان فارغ التحصیل است که عضو کشورهای OAS می باشند. این کشورها شامل آمریکای لاتین و جزایر کارائیب می باشد.

شرایط لازم جهت درخواست بورسیه تحصیلی در کانادا

 • داشتن مهارت زبان وارائه مدارک تافل یا آیلتس
 • داشتن نمرات خوب تحصیلی به این علت مهم است که اغلب اسکالرشیپ های کانادا بر طبق شایستگی تحصیلی اعطا می شوند.
 • شرکت در فعالیت های فوق برنامه نیز به عنوان یکی از شرایط لازم برای برخورداری از بورسیه های کانادا و ارزیابی فعال بودن دانشجو در نظر گرفته شده است.

نکات تکمیلی:

1: بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ (Scholarships) یکی از رایج‌ترین انواع بورسیه‌های تحصیلی در کانادا است. این بورسیه‌ها براساس شایستگی علمی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه، پیشرفت تحصیلی چشمگیر و فعالیت‌های فوق برنامه به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اعطا می‌شود. معدل بالا، نمره زبان انگلیسی و سوابق پژوهشی از جمله عوامل مهم برای دریافت این نوع بورسیه محسوب می‌شوند.

2: بورسیه تحصیلی فلوشیپ (Fellowship) به دانشجویان دوره دکترا و در موارد خاص، کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. این بورسیه‌ها معمولاً به گروه‌های پژوهشی که روی موضوعات خاصی کار می‌کنند، تعلق می‌گیرد و هر ساله قابل تمدید است. انواع مختلفی از این نوع بورسیه توسط منابع دولتی، شرکت‌های خصوصی و دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.

3: بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی با نیاز مالی اعطا می‌شود. برای دریافت این بورسیه، متقاضیان باید فرم درخواست را پر کرده و اطلاعات مالی خود را ارائه دهند تا شرایط آن‌ها بررسی شود.

4: بورسیه تحصیلی (Entrance Scholarships) به صورت خودکار به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می‌یابد، بدون نیاز به درخواست رسمی. این نوع بورسیه برای دانشجویان با سوابق علمی قوی و معدل بالا مناسب است.

5: بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع فوق دکترا (Banting Postdoctoral Fellowships) به دانشجویان بین‌المللی ممتاز در رشته‌های علوم طبیعی، اجتماعی و تحقیقات سلامت تعلق می‌گیرد. هدف از این بورسیه، توسعه پتانسیل رهبری و جذب استعدادهای برتر است.

6: بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع فوق لیسانس (CGS-M) توسط شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC)، موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا (CIHR) و شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا (SSHRC) ارائه می‌شود. این بورسیه به ارزش 17500 دلار برای یک سال به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد.

7: بورسیه جوایز تحقیقاتی (IDRC Research Awards) به دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه جنوب شرقی آسیا، از جمله کشورهای عضو ASEAN، چین، هند و هنگ کنگ در مقاطع فوق لیسانس و دکترا اعطا می‌شود.

8: اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس نسبت به سایر مقاطع دشوارتر است. دانشجویان بین‌المللی باید ابتدا پذیرش تحصیلی در یک دانشگاه کانادایی را کسب کنند و پس از گذراندن یک یا دو ترم با ارائه نمرات مناسب، برای دریافت بورسیه اقدام نمایند.

9: بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان نیز وجود دارد، اما شانس دریافت آن به دلیل رقابت زیاد و کمبود فرصت‌ها کم است. متقاضیان باید شرایطی مانند ارائه انگیزه‌نامه، معرفی‌نامه از معلمان، اخذ ویزای تحصیلی، مدرک زبان و نمرات قابل قبول را داشته باشند.

10: بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا (OAS) به دانشجویان فارغ‌التحصیل کشورهای عضو این سازمان در آمریکای لاتین و جزایر کارائیب اعطا می‌شود. داشتن مهارت زبان انگلیسی، نمرات خوب تحصیلی و شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه از شرایط لازم برای دریافت این بورسیه است.

11: رقابت برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی در کانادا بسیار شدید است، بنابراین دانشجویان باید از همان ابتدا برای کسب شرایط لازم برنامه‌ریزی کنند. داشتن معدل بالا، مدرک زبان معتبر، سوابق پژوهشی و فعالیت‌های فوق برنامه از جمله مواردی است که می‌تواند شانس دانشجو را برای دریافت بورسیه افزایش دهد.

12: علاوه بر این، متقاضیان باید از مهلت‌های ثبت‌نام و ارسال درخواست برای بورسیه‌های مختلف آگاه باشند و در زمان مناسب اقدام کنند. بسیاری از بورسیه‌ها دارای ظرفیت محدود هستند و پس از اتمام مهلت، درخواست‌های جدید پذیرفته نمی‌شوند.

13: دانشجویان همچنین باید در انتخاب بورسیه مناسب دقت کنند. برخی بورسیه‌ها فقط برای شهروندان کانادایی یا اقامت دائم این کشور در نظر گرفته شده‌اند، در حالی که برخی دیگر برای دانشجویان بین‌المللی خاص مانند کشورهای عضو ASEAN یا OAS ارائه می‌شوند.

14: در نهایت، دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا نیازمند تلاش پیگیر و برنامه‌ریزی دقیق است. دانشجویان باید از ابتدای تحصیلات خود در مقاطع پایین‌تر، هدف خود را برای کسب بورسیه مشخص کنند و گام‌به‌گام شرایط لازم را فراهم آورند.

سخن پایانی

کانادا با ارائه انواع بورسیه‌های تحصیلی، فرصت‌های ارزشمندی را برای دانشجویان سراسر جهان فراهم می‌کند. با این حال، کسب این بورسیه‌ها نیازمند تلاش، برنامه‌ریزی دقیق و داشتن شرایط لازم است. دانشجویانی که از همان ابتدا هدف خود را مشخص کنند و برای رسیدن به آن تلاش کنند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کانادا خواهند داشت.

انتشار: 31 فروردین 1403 بروزرسانی: 31 فروردین 1403 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 341

به "انواع بورسیه تحصیلی در کانادا و شرایط آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "انواع بورسیه تحصیلی در کانادا و شرایط آن" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع بورسیه تحصیلی در کانادا و شرایط آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید