آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور

به گزارش دیار سلمان، اکنون که در دانشگاه موردعلاقه خود پذیرش گرفته اید، به شما تبریک می گوییم. ولی توجه داشته باشید که تحصیل در خارج از کشور فرایندی پیچیده است و باید قبل از راهی شدن به سفر، آمادگی های لازم را در این خصوص به دست آورید.

آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط کالج در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

هر ساله میلیون ها نفر در سراسر جهان برای ادامه تحصیل راهی کشورهای دیگر می شوند و این امر در کشور ما نیز متداول است و تعداد زیادی از جوانان ایرانی راهی کشورهای دیگر می شوند یا در اندیشه انجام آن به سر می برند. البته تحصیل در خارج دارای مراحل بسیاری است که به دو بخش قبل و بعد از اخذ پذیرش تقسیم می شوند.

در واقع، دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در خارج پس از اخذ پذیرش نیز ملزم به گذراندن چند مرحله مهم دیگر پیش از آغاز به تحصیل در دانشگاه مقصد هستند.

ملزومات قبل از سفر

برای دریافت پاسپورت و ویزا اقدام کنید

برای تحصیل در خارج از کشور باید پاسپورت معتبر داشته باشید. اگر پاسپورت دارید، مطمئن شوید که اعتبار آن به اتمام نرسیده است، پاسپورت شما باید بیش از 6 ماه پس از تاریخ حرکت، اعتبار داشته باشد. همچنین، آنالیز کنید که آیا تعداد صفحه های خالی پاسپورت برای ویزا کافی است یا خیر. ممکن است پروسه صدور پاسپورت در کشور شما طولانی باشد، پس به موقع اقدام کنید.

اگر برای اولین بار است که برای دریافت پاسپورت اقدام می کنید، ارائه شناسنامه یا گواهی تولد، چند قطعه عکس با سایز پاسپورتی، کارت شناسایی معتبر، برگه درخواست پاسپورت و فیش مربوط به هزینه های واریزشده (همچنین در بعضی از کشورها رضایت رسمی همسر برای بانوان متأهل) الزامی است. اگر می خواهید پاسپورت خود را تعویض کنید، احتیاجی به ارائه گواهی تولد نیست، ولی پاسپورت قدیمی خود را حتما به همراه داشته باشید.

علاوه بر پاسپورت برای ورود به کشور میزبان احتیاج به ویزای آن کشور دارید. شرایط صدور ویزا در هر کشور با کشور دیگر فرق می نماید. قوانین مربوط به صدور ویزا در کشوری که از آن پذیرش دانشگاه گرفته اید را چک کنید. همچنین، می توانید به نزدیک ترین سفارت مربوط به آن کشور مراجعه کنید یا با آن تماس بگیرید. صدور ویزا بسته به کشور موردنظر، فرایندی چندروزه تا چندماهه است، پس حتما به موقع برای دریافت ویزا اقدام کنید.

حتما برای معاینه کامل به پزشک خود مراجعه کنید

حتما از پزشک خود وقت بگیرید و یک معاینه کامل انجام دهید. از تمام آزمایش ها و مدارک پزشکی خود کپی تهیه کنید و به صورت ترجمه شده با خود به کشور مقصد ببرید. همچنین، ضروری است از قوانین واکسیناسیون کشور مقصد آگاه شوید و در صورت لزوم قبل از حرکت واکسینه شوید. بیشتر دانشگاه ها پیشنهاد هایی در این زمینه به شما ارائه می دهند.

علاوه بر این، اگر بیماری خاصی دارید و ملزم به مصرف داروهای خاصی هستید، حتما (در صورت نبودن منع قانونی) به مقدار کافی دارو همراه داشته باشید. داروهای تجویزی باید به همراه نسخه در کیسه های پلاستیکی برچسب دار قرار گیرند تا با داروهای غیرقانونی اشتباه گرفته نشوند.

بیمه سفر تهیه کنید.

در طول دوران تحصیل خود در کشور مقصد، باید حتما بیمه حوادث و سلامت داشته باشید. ابتدا از شرکت بیمه ای که تحت پوشش آن هستید، سؤال کنید که آیا در خارج از کشور نیز شما را پوشش می دهد یا خیر. همچنین از دانشگاه سؤال کنید که آیا برنامه تحصیلی که شما در آن پذیرفته شده اید، پوشش بیمه ای نیز دارد یا نه. اگر بیمه شما در کشور خودتان، شما را در خارج از کشور تحت پوشش قرار نمی دهد، باید برای خود بیمه بخرید.

بلیط بخرید

این روزها خرید بلیط ارزان هواپیما زمان و شانس لازم دارد. بسته به زمانی که می خواهید سفر کنید؛ ممکن است قیمت بلیط شما خیلی تفاوت داشته باشد. می توانید جستجو را از این سایت آغاز کنید. که برای شما امکان یک مقایسه سریع بین شرکت های مختلف هواپیمایی را فراهم می نماید. همچنین، می توانید مستقیما با آژانس های هواپیمایی در این خصوص تماس بگیرید.

قبل از خرید بلیط هواپیما حتما آنالیز کنید که زمان پرواز قابل تغییر هست یا خیر. در این صورت اگر تصمیم گرفتید زمان سفر خود را تغییر دهید، مجبور نخواهید بود که یک بلیط جدید بخرید. پیشنهاد می کنیم بیش از چند روز زودتر از آغاز ترم سفر نکنید. درست است که اگر کمی زودتر برسید، می توانید برای آغاز ترم آمادگی بهتری پیدا کنید، ولی اگر خیلی زود برسید ممکن است با اداره مهاجرت مشکل پیدا کنید.

درباره فرهنگ و آداب ورسوم کشور مقصد اطلاعات کسب کنید

قبل از سفر سعی کنید کمی درباره فرهنگ و آداب ورسوم کشور مقصد مطالعه کنید. همچنین اطلاعاتی در خصوص فرهنگ، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد و دستگاه های دولتی آن کشور به دست آورید. با افرادی که در آن کشور زندگی نموده اند صحبت کنید، فیلم ببینید و همچنین درباره رفتارهایی که در فرهنگ کشور مقصد توهین آمیز محسوب می گردد، تحقیق کنید.

مهارت های زبانی خود را تقویت کنید

دانستن حتی بعضی از اصطلاحات رایج هم تفاوت فاحشی در نحوه ارتباط و فرآیند سازگاری شما با کشور مقصد ایجاد می نماید. سعی کنید از چندین ماه قبل در کلاس های آموزش زبان شرکت کنید و هر چه می توانید مهارت های زبانی خود را بالا ببرید

حساب بانکی باز کنید

اگر هنوز حساب بانکی آنلاین ندارید، پیشنهاد می کنیم هرچه سریع تر برای خود حساب بانکی باز کنید. انجام تراکنش های اقتصادی با کارت اعتباری بسیار امن تر و راحت تر است. باید بانک یا موسسه اقتصادی که در آن حساب دارید را در جریان سفر خود قرار دهید تا اقدامات لازم را جهت بین المللی کردن حساب بانکی تان انجام دهند. می توانید با بانک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که آیا کارت های بانکی شما در خارج از کشور نیز معتبر است یا خیر.

برای روزهای اول پیشنهاد می کنیم که 100 تا 200 دلار پول نقد به همراه داشته باشید. ارز مورجهانز خود را می توانید در فرودگاه تهیه کنید. ولی به خاطر داشته باشید نرخ تبدیل ارز در فرودگاه ها کمی بالاتر از صرافی ها است. چک های مسافرتی هنوز هم امن ترین راه حمل پول نقد است و در بیشتر کشورها موردقبول واقع می گردد. می توانید به راحتی از بانک خود چک مسافرتی را تهیه کنید. به محض ورود، یک بانک پیدا کنید که در آن بتوانید از کارت های بانکی بین المللی استفاده کنید. پول و مدارک خود را در کیف کمری نگه داری کنید.

جمع کردن وسایل را آغاز کنید

سعی کنید باروبنه تان را سنگین نکنید. حتما با فرودگاه تماس بگیرید و از سقف بار مجازی که می توانید با خود ببرید، آگاه شوید، چون ممکن است متحمل پرداخت جریمه شوید. سعی کنید از کوله پشتی های مسافرتی استفاده کنید؛ چون حمل آن ها راحت تر از چمدان است. همچنین می توانید بعدا از آن ها در تفریحات آخر هفته و کوهنوردی استفاده کنید.

بعضی از دانشگاه ها لیستی از وسایل مورجهانز را ارائه می نمایند که می توانید از آن ها استفاده کنید. به آب وهوای کشور مقصد توجه داشته باشید و درصورتی که به کشور سردسیری مثل کانادا مسافرت می کنید، حتما لباس گرم و وسایل مورجهانز را با خود بردارید. اگر عینکی هستید یا از لنز استفاده می کنید حتما لنز یا عینک اضافی به همراه داشته باشید. شارژرهای وسایل مورجهانز خود را از قلم نیاندازید و آن ها را در مکانی قرار دهید که به راحتی در دسترس باشند.

حتما عکس، دفتر خاطرات و ویدیوهای خانوادگی را به همراه داشته باشید، چون در لحظاتی که دل تنگ می شوید، به آن ها احتیاج پیدا می کنید. یک دفترچه کوچک به همراه داشته باشید و از تجربیات خود در آن بنویسید. همچنین، سوغات های کوچکی از کشور خود تهیه کنید. این سوغات ها بعدا هدیه های بسیار خوبی برای دوستان جدید شما خواهند شد.

ارتباطات

بیشتر دانشجویان از دو وسیله ارتباطی برای ارتباطات خود با کشور و خانواده شان استفاده می نمایند. تلفن همراه و لپ تاب. بهتر است قبل از عزیمت سیم کارت خود را بین المللی کنید. همچنین، می توانید به محض ورود یک سیم کارت جدید مختص به آن کشور خریداری کنید. معمولا تماس با کارت تلفن ارزان تر از تماس با تلفن همراه است. راهکار بهتر استفاده از برنامه های مختص تماس های ویدئویی است. مثل اسکایپ، فیس بوک و گوگل ... . بااین حال ممکن است برقراری تماس ویدئویی با پدر و مادرتان سخت تر از دوستان باشد.

می توانید قبل از حرکت نحوه برقراری تماس ویدئویی را به آن ها بیاموزید. بعضی از دانشگاه ها لپ تاپ در اختیار دانشجویان قرار می دهند که در آن صورت لزومی ندارد با خود لپ تاپ بیاورید، چون همراه داشتن لپ تاپ خطرات خاص خود را دارد و ممکن است برای شما دردسر ایجاد کنید. پس حتما قبل از حرکت از این موضوع مطمئن شوید.

از لحاظ روحی خود را آماده کنید

همواره خداحافظی سخت ترین قسمت سفر است. به تجربیات جالبی که قرار است به دست آورید فکر کنید. در طول دوران تحصیل در خارج از کشور قطعا با مردمان جدید آشنا خواهید شد و تجربیات بسیار جدیدی کسب خواهید کرد که همه این ها برای شما می تواند بسیار هیجان انگیز و جالب باشد. سعی کنید در برابر تفاوت ها جبهه نگیرید و خیلی راحت آن ها را بپذیرید، به یاد داشته به یاد داشته باشید که همین تفاوت ها است که درک شما را از فرهنگ ها بالا می برد. اغلب مردم محلی که با آن ها آشنا می شوید، بسیار در خصوص زندگی شما در کشورتان کنجکاوی می نمایند. معمولا سؤالات زیادی از شما می پرسند.

قبل از حرکت، حتما روزنامه ها و مجلات کشور خود را مطالعه کنید تا در جریان اخبار روز و مسائل مربوط به کشورتان باشید. سعی کنید پیگیری اخبار کشور خود را بعد از نقل مکان به کشور جدید نیز در برنامه خود بگنجانید.

منبع: کجارو / gooverseas.com
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 904

به "آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید