گوتوکولا یا گیاه طول عمر چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

به گزارش دیار سلمان، گوتوکولا که تحت عنوان گیاه طول عمر نیز معروف است، یکی از ترکیبات اصلی مورد استفاده در طب سنتی چینی، اندونزیایی و آیورودا به شمار می رود. گروهی از پزشکان معتقد هستند که این گیاه دارویی قدرت تقویت مغز، درمان مسائل پوستی و ارتقای سلامت کبد و کلیه را در اختیار دارد و به نظر می رسد که بعضی از مطالعات معتبر نیز با این موضوع موافق هستند.

گوتوکولا یا گیاه طول عمر چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

گیاه بشقابی سنتلا آسیاتیکا (نام علمی: Centella asiatica) که تحت عنوان گوتوکولا نیز شناخته می گردد (به انگلیسی: Gotu kola)، گیاه علفی یک ساله از تیره چتریان است.

گوتوکولا که تحت عنوان گیاه طول عمر نیز معروف است، یکی از ترکیبات اصلی مورد استفاده در طب سنتی چینی، اندونزیایی و آیورودا به شمار می رود. گروهی از پزشکان معتقد هستند که این گیاه دارویی قدرت تقویت مغز، درمان مسائل پوستی و ارتقای سلامت کبد و کلیه را در اختیار دارد و به نظر می رسد که بعضی از مطالعات معتبر نیز با این موضوع موافق هستند.

در ادامه به فواید سلامت گوتوکولا خواهیم پرداخت که به وسیله مقالات منتشر شده به وسیله مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا در اختیار علاقه مندان نهاده شده اند. لازم به ذکر است که این گیاه را می توان از عطاری های سراسر کشور تهیه کرد. (پیش از هر گونه مصرف با پزشک متخصص مشورت کنید)

ممکن است به تقویت عملکرد شناختی یاری کند

یک مطالعه کوچک در سال 2016، اثرات عصاره گوتوکولا و اسید فولیک را در تقویت عملکرد شناختی پس از سکته مغزی مقایسه کرد. این مطالعه تاثیر دو ترکیب نام برده را روی سه گروه از شرکت نمایندگان مورد ارزیابی قرار داد: گروه مصرف نمایندگان 1000 میلی گرم گوتوکولا در روز، گروه مصرف نمایندگان 750 میلی گرم گوتوکولا در روز و نهایتا گروه مصرف نمایندگان 3 میلی گرم اسید فولیک در روز.

هرچند گوتوکولا و اسید فولیک به یک مقدار در بهبود کلی عملکرد های شناختی مفید بودند، گوتوکولا در تقویت دامنه حافظه تاثیر بیشتری داشت. یک مطالعه جداگانه به اثرات تقویت شناختی عصاره آب گوتوکولا بر موش های آزمایشگاهی پرداخت. با وجود آن که هر دو دسته موش های پیر و جوان بهبود در روند یادگیری و قدرت حافظه را از خود نشان دادند، این تاثیر در موش های مسن تر بیشتر بود.

ممکن است به درمان بیماری آلزایمر یاری کند

از آن جایی که گوتوکولا ویژگی تقویت حافظه و عملکرد عصبی را دارا است، محققان پتانسیل درمان بیماری آلزایمر را نیز به آن نسبت می دهند. در واقع، یک مطالعه در سال 2012 روی موش ها نشان داد که عصاره گوتوکولا تاثیر مثبتی بر ناهنجاری های رفتاری در موش های مبتلا به بیماری آلزایمر دارد.

بعلاوه، در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی عصاره این گیاه اثرگذاری میانهی در محافظت از سلول های مغز در برابر سمیت داشته است. این عملکرد در عین حال می تواند سلول ها را از تشکیل پلاک های مرتبط با آلزایمر هم محافظت کند.

با وجود پیشرفت های حاصل شده همچنان تحقیقات بیشتری در راستای مشخص دقیق چگونگی استفاده از گوتوکولا برای درمان آلزایمر مورد احتیاج است. در صورتی که علاقه مند به افزودن این گیاه به برنامه درمانی خود هستید، پیش از تصمیم گیری حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

ممکن است به کاهش اضطراب و استرس یاری کند

محققان در یک مطالعه حیوانی مربوط به سال 2016 به این نتیجه رسیدند که گوتوکولا روی موش های نر که به مدت 72 ساعت از خواب محروم بودند، اثر ضد اضطرابی دارد. کم خوابی می تواند باعث اضطراب، آسیب اکسیداتیو و التهاب عصبی گردد.

موش هایی که به مدت پنج روز متوالی پیش از محرومیت از خواب گوتوکولا دریافت نموده بودند، رفتار های شبه اضطرابی کمتری را از خود نشان دادند. آن ها بعلاوه بهبود فعالیت حرکتی و آسیب اکسیداتیو کمتری را تجربه کردند.

از طرفی دیگر پژوهشی مروری بر دارو های گیاهی ضد اضطراب در سال 2013 حاکی از آن است که گوتوکولا اثر ضد اضطرابی حاد دارد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته ها مورد احتیاج است.

ممکن است به عنوان یک ضد افسردگی قوی عمل کند

اثر مثبت گوتوکولا بر عملکرد مغز می تواند آن را به یک ضد افسردگی موثر تبدیل کند. در این راستا یک آنالیز دقیق در سال 2016 روی 33 فرد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر انجام و از شرکت نمایندگان خواسته شد تا به مدت 60 روز به جای دارو های ضدافسردگی گوتوکولا مصرف نمایند. آن ها در خاتمه کاهش احساساتی نظیر استرس، اضطراب و افسردگی را گزارش کردند.

موضوع دیگری که در این آنالیز مورد بحث نهاده شد، تاثیر گوتوکولا بر موش های مبتلا به افسردگی مزمن بود. این داروی گیاهی اثر مثبتی بر بعضی از عناصر افسردگی رفتاری از جمله وزن بدن، دمای بدن و ضربان قلب داشت.

ممکن است گردش خون را بهبود ببخشد و تورم را کاهش دهد

تحقیقی معتبر در سال 2001 نشان داد که گوتوکولا می تواند مسائل مربوط به احتباس مایعات، تورم مچ پا و اختلال گردش خون مرتبط با پرواز هایی که بیش از سه ساعت طول می کشند را کاهش دهد. به منظور آنالیز دقیق این تاثیر از شرکت نمایندگانی که ترومبوز سطحی خفیف تا میانه همراه با رگ های واریسی داشتند، خواسته شد تا دو روز قبل از پرواز، روز پرواز و روز بعد از پرواز گوتوکولا مصرف نمایند.

داوطلبانی که این مکمل را مصرف نموده بودند نسبت به گروه کنترل به مقدار قابل توجهی احتباس مایع و تورم مچ پای کمتری را تجربه کردند. تحقیقات قدیمی تر نیز نشان داده اند که گوتوکولا می تواند در درمان واریس مفید باشد. این موضوع ممکن است به این علت باشد که گوتوکولا اثر متابولیکی مثبتی بر بافت همبند دیواره عروقی دارد.

از جمله دیگر فواید این گیاه جادویی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- یاری به رفع بیخوابی

- رفع کردن آثار ترک های پوستی

- بهبود زخم و اسکار ناشی از آن

- تسکین درد مفاصل

- رفع سمیت دارو های مختلف مانند آنتی بیوتیک ها

باید ها و نباید های مصرف

اگر در یکی از گروه های زیر قرار می گیرید، از مصرف گوتوکولا اجتناب کنید:

- باردار هستند

- در حال شیردهی هستند

- مبتلا به هپاتیت یا سایر بیماری های کبدی هستید

- طی دو هفته آینده یک عمل جراحی برنامه ریزی شده دارید

- زیر 18 سال سن دارید

- سابقه سرطان پوست دارید

پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید، مخصوصا اگر:

- مبتلا به دیابت هستید

- کلسترول بالا دارید

- دارو هایی مانند آرام بخش برای خواب یا ضد اضطراب مصرف می کنید

- دیورتیک مصرف می کنید

منبع: فرادید
انتشار: 23 بهمن 1401 بروزرسانی: 23 بهمن 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2308

به "گوتوکولا یا گیاه طول عمر چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوتوکولا یا گیاه طول عمر چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید