عکاسی در سفر ، چگونه با سوژه های خود ارتباط برقرار کنیم

به گزارش دیار سلمان، عکاس های آماتور و حرفه ای با هم در یک زمینه متفق القول هستند، یکی از سخت ترین جنبه های عکاسی در سفر ، مجاب کردن مردم محلی به ریلکس بودن برای به دست آوردن یک تصویر خوب است. کاری بسیار سخت است، اما بطور کل غیر ممکن نیست. در این مطلب به قوانین ساده ای می پردازیم که باعث می گردد مردم محلی به آسانی خود را سوژه عکاسی شما قرار دهند و شما را در ثبت کردن شاهکارهای عکاسی در سفر یاری کنند.

عکاسی در سفر ، چگونه با سوژه های خود ارتباط برقرار کنیم

مردم محلی چشم انداز نیستند

معمولا وقتی به منطقه ای سفر می کنید و در آن منطقه با مردمی روبرو می شوید که قبلا تصاویر آنها را تنها در مجلات دیده اید (برای مثال، راهبه های آسیای جنوب شرقی یا افراد قبیله سیاه پوست زولو از آفریقای شرقی) ، هیجان زده می شوید و بطور ناخودآگاه دیواری از عدم ارتباط بین خودتان و آن ها می سازید. به جای این کار بهتر است در اطراف آنها با ظرافت و احتیاط قدم بردارید و از طریق تماس چشمی یا انواع دیگر ارتباط برقرار کردن، آنها را به همکاری با خود تشویق کنید. بدین وسیله آنها را به موجوداتی سر زنده تر و آماده تر برای همکاری تبدیل می کنید. یک روز وقتی در کاسکو (شهری در کشور پرو) در حال خرید بودم، احساس کردم کسی شلوارم را می کشد. در ابتدا کمی شوکه شدم، سپس وقتی پایین را نگاه کردم، پیرزنی را دیدم که روی زمین نشسته بود و تعدادی گل را توی ظرف می چید و از رهگذران تقاضای پول می کرد. می توانستم به آسانی تصویری از او با زمینه آن بازار پرویی بگیرم، اما به جای آن کار، بلافاصله روی زانوهایم نشستم و مدتی را با او روی زمین به صحبت گذراندم تا پیروز به عکاسی در سفر شوم.

کوشش کنید تا با آن ها ارتباط برقرار کنید

پیرزنی که در روستای دور افتاده کرانگ یاو در کامبوج دیدار کردم آنقدر خونگرم و پرشور بود که هرگز نمی توانم آن سوژه عکاسی در سفر فراموشش کنم. با این که من حتی یک کلمه هم زبان او را بلد نبودم، هر دومان توانستیم از راه ایما و اشاره (حرکات دست و سر) با یکدیگر مکالمه کنیم. حقیقت این است که بعضی اوقات در خصوص لزوم و اهمیت ارتباطات شفاهی (صحبت کردن با یکدیگر) مبالغه می گردد، وگرنه بدون صحبت کردن نیز می توان با مردم در سفر ارتباط برقرار کرد.

زندگی روزانه آنها را زیر نظر بگیرید

به آن ها بفهمانید که کار آن ها کم اهمیت نیست و اگر برایتان امکان دارد، حتی برای چند لحظه، در کاری که انجام می دهند شریک شوید. چه یاری کردن به یک باربر در جمع کردن یک چادر مسافرتی در طی جهانگردی شما باشد و چه به یک نانوا در کارش یاری کنید، این پیغام را به آن ها می رسانید که از نظر شما کاری که آنها انجام می دهند اهمیت بالایی دارد.

یک بار زمانی که در سفر به شهر لیما و مشغول گشت زدن درون یک فروشگاه سوغاتی بودم، از خانمی که صاحب مغازه بود درخواست کردم که سوژه عکاسی من بگردد و او کاملا گیج و مبهوت شده بود که چرا می خواهم از او عکاسی کنم. وقتی برایش شرح دادم که او برایم از وسایل و سوغاتی هایی که می فروخت جالب تر است، بلافاصله از این کار خوشش آمد و به آن اشتیاق نشان داد.

لبخندهای زیبا روی همه تاثیر می گذارند

لبخند زدن معمولا افراد را خلع سلاح می نماید و دیوارهای دفاعی آنها را می شکند. یک لبخند و یک سر تکان دادن خیلی ظریف همواره و در همه حال کارساز است و باعث پیروزیت و پیشرفت سریع در هر کاری می گردد. با لبخند زدن و سر تکان دادن مهربانانه به سوژه خود می فهمانید که خوش برخورد و مهربان هستید. مواقعی که از بچه ها عکاسی می کنید، به خاطر داشته باشید که آن ها عاشق این هستند که سرگرم بشوند و زمانی که این اتفاق می افتد یک لبخند بسیار بزرگ روی صورت آن ها نقش می بندد.

با احترام رفتار کنید

راه اصلی ارتباط برقرار کردن با انسان ها در نهایت در احترام خلاصه می گردد. به آنها فضا بدهید که خودشان باشند. سعی کنید بفهمید تنها تا زمان خاصی اجازه دارید آن ها را برای گرفتن برترین عکس ممکن تعقیب کنید و در زمان مناسب دست از دنبال کردن آن ها بردارید. آن ها خودشان خود بخود و به طور طبیعی آنقدر با شما احساس نزدیکی خواهند کرد که به شما بگویند تا چه زمانی می توانید آنها را سوژه عکاسی خود در سفر قرار دهید. این تجربیات اساسا در طول سفرهایی که انجام داده ام رخ داده اند. وقتی بحث شخصیت انسان ها در میان باشد، آنها بطور ذاتی با هم متفاوت هستند. در نتیجه تنها با آزمون و خطا (و اگر راستش را بخواهید، بعضی اوقات با دچار شرمساری شدن) قادر خواهید بود در پیدا کردن زبان بدن مناسب برای ارتباط برقرار کردن از طریق لنز دوربین خود کارآزموده و حرفه ای شوید. نویسنده این مطلب، لولا آکینمید ، عکاس، نویسنده و مسئول تحریریه مجله ماتادور گودز است که بخاطر عکاسی فوق العاده اش جوایز بسیاری کسب نموده و تحسین کارشناسان را برانگیخته است. بعلاوه برای موسسات مطبوعاتی مختلفی مطلب نوشته است.

منبع: همگردی
انتشار: 10 بهمن 1401 بروزرسانی: 10 بهمن 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2302

به "عکاسی در سفر ، چگونه با سوژه های خود ارتباط برقرار کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکاسی در سفر ، چگونه با سوژه های خود ارتباط برقرار کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید