سازندگان مادربردهای AMD AM4 رسوایی به بار آوردند

به گزارش دیار سلمان، در یک اتفاق عجیب توسعه دهندگان برنامه HWInfo متوجه شده اند سازندگان مادربردهای AMD AM4 دست به تقلب زده اند و با فریب پردازنده های Ryzen، کارایی بالاتری از آنها استخراج می نمایند. هرچند کسی با کارایی بالاتر مسئله ای ندارد، اما این کار می تواند به کاهش طول عمر پردازنده، افزایش دما و مصرف انرژی بیانجامد.

سازندگان مادربردهای AMD AM4 رسوایی به بار آوردند

در پردازنده های AMD Ryzen از اطلاعات دریافتی از کنترلر مدار تغذیه مادربرد برای مدیریت مصرف انرژی و نگه داشتن مصرف پردازنده در بازه مجاز استفاده می گردد. در واقع پردازنده فرکانس بوست را بر اساس مصرف پردازنده تنظیم می نماید تا از محدودیت ها فراتر نرود.

حالا تعیین شده سازندگان مادربردهای AMD AM4 برای ارائه کارایی بالاتر و بهتر جلوه دادن محصولات خود، دست به تقلب زده اند. سازندگان راهی یافته اند تا پردازنده را فریب بدهند و مصرف انرژی را کمتر از مقدار واقعی گزارش نمایند. با این کار پردازنده تصور می نماید هنوز به آستانه مجاز نرسیده است و می تواند فرکانس هسته را بوست کند.

خبر خوب اینکه توسعه دهندگان برنامه HWInfo نه تنها پیروز به کشف این حقه شده اند، بلکه راهی برای محاسبه مصرف واقعی یافته اند. حالا برنامه HWInfo یک حسگر اضافی به نام Power Reporting Deviation را نمایش می دهد. این مقدار اگر خارج از بازه 95 تا 105 درصد باشد، نشان می دهد سازنده مادربرد به محدودیت های وضع شده از سوی AMD مقید نیست و با فریب پردازنده، کارایی بالاتری از آن استخراج می نماید تا مادربردهای خود را بهتر و سریع تر نشان بدهد.

خبر بد اینکه این قابلیت باعث می گردد حتی اگر پردازنده خود را اورکلاک نکنید تا پایایی و طول عمر بیشتری داشته باشد، بازهم سازنده مادربرد به نوعی آن را اورکلاک می نماید.

برای نمونه در مادربرد MSI X570 Godlike شدت جریان مرجع 280 آمپر اعلام می گردد اما در عمل 300 آمپر به پردازنده می رسد که به معنای 7.14 درصد مصرف فراتر از تعیینات مرجع AMD است. بدتر اینکه در بعضی مادربردها این مقدار می تواند تا 50 درصد بیشتر از حد مجاز باشد.

باید در نظر داشت هنوز این موضوع مورد تردید بوده و حتی احتمال ارائه اطلاعات غلط توسط برنامه HWInfo مطرح است.

در یک نمونه که مدل مادربرد ذکر نشده، انرژی مصرفی پردازنده Ryzen 7 3700X به میزان 40 درصد کمتر از مقدار واقعی گزارش شده که باعث شده آستانه مصرف آن از 88 وات استاندارد به نزدیک به 147 وات افزایش یابد. این در حالی است که کلیه تنظیمات بر روی مقدار پیش فرض بوده اند و اورکلاک اعمال نشده است. البته این کار لزوماً به افزایش کارایی پردازنده منجر نمی گردد و در مواردی زودتر از حالت معمول فرکانس بوست کاهش می یابد، با این حال اثر چشمگیری بر افزایش دما و مصرف انرژی پردازنده دارد.

حال باید منتظر ماند و دید آیا افشاگری به اندازه ای عظیم است که سازندگان مادربرد را مجبور به اصلاح BIOS مادربردهای خود کند یا نه. شما می توانید برنامه HWInfo v6.27-4185 Beta را از اینجا دریافت کنید.

منبع : شهر سخت افزار

منبع: آی تابناک
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 22 مرداد 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1166

به "سازندگان مادربردهای AMD AM4 رسوایی به بار آوردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازندگان مادربردهای AMD AM4 رسوایی به بار آوردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید