جلوه گری مثلث تابستانی در هفته سوم خرداد 1403

به گزارش دیار سلمان، در هفته سوم خرداد 1403 هلال ماه هم نشینی تماشایی با ستارگان درخشان آسمان خواهد داشت و ارتفاع گرفتن مثلث معروف آسمان هم رسیدن تابستان را نوید می دهد.

جلوه گری مثلث تابستانی در هفته سوم خرداد 1403

در صبحگاه روزهای هفته سوم خرداد 1403 فرصت مناسبی برای رصد سیارات مریخ و زحل وجود دارد و شامگاه هم ماه هم نشینی زیبایی را با ستارگان معروف آسمان شکل می دهد و البته مثلث تابستانی هم نسبت به هفته های پیش ارتفاع می گیرد و خبر از فرا رسیدن تابستان می دهد.

رویداد های نجومی هفته سوم خرداد 1403

شنبه 19 خرداد

امشب هلال ماه همراه با دو ستاره سرپسین و سرپیشین یک مثلث تقریبا قائم الزاویه تشکیل می دهد که تماشای آن خالی از لطف نیست.

یکشنبه 20 خرداد

صورت فلکی شناخته شده دب اکبر حال به پهلو چرخیده تا پس از تاریک شدن هوا از دسته خود با ارتفاع زیاد در سمت شمال غربی آسمان آویزان گردد. ستاره وسط دسته آن یعنی مئزر (Mizar) است که ستاره سها (Alcor) هم درست در کنار آن واقع شده است.

این شب ها نسر واقع (Vega) درخشان ترین ستاره آسمان است که به زیبایی تمام رخ نمایی می نمایدد. هنگامی که این ستاره سمت شرق آسمان حضور دارد، می توانید سماک رامح (Arcturus) را هم مشاهده کنید که در جنوب آسمان بالاتر رفته است.

دوشنبه 21 خرداد

با پدیدار شدن ستارگان در آسمان عصرگاهی، می توانید صورت فلکی دب اکبر را در شمال غربی ببینید. دو ستاره پایینی آن به سمت پایین راست اشاره دارند، یعنی جایی که ستاره قطبی قرار گرفته است. ستاره شاخص دیگری هم بالای ستاره قطبی (پولاریس) قرار گرفته است. کوکب (Kochab) در انتهای گرگ ومیش عصرگاهی خود را نشان خواهد داد.

در ساعات انتهای روز همچنان نسر واقع درخشان ترین ستاره با ارتفاع زیاد سمت شرق آسمان است. پایین سمت چپ آن، به سختی می توانید اپسیلون شلیاق با قدر 4 را ببینید اما یک دوربین دوچشمی کار رصد را بسیار راحت خواهد نمود که با یاری آن می توانید جفت ستاره اپسیلون شلیاق را تشخیص دهید.

سه شنبه 22 خرداد

پس از غروب، قلب الاسد (Regulus) را چند درجه پایین تر از هلال ماه پیدا کنید. ستاره جبهه (Algieba) یا گاما اسد هم با فاصله حدود دو برابر بیشتر در همان اطراف ماه حضور دارد. این یک ستاره دوگانه مناسب برای رصد با تلسکوپ است که جفت ستاره های آن با قدرهای 2.4 و 3.6، 4.7 ثانیه قوسی ار هم فاصله دارند.

چهارشنبه 23 خرداد

سماک رامح درخشان با قدر 0، این عصرها در سمت جنوب آسمان می درخشد و شکل بادبادک-مانند صورت فلکی گاوران (Boötes) یا عوا از آن امتداد پیدا نموده است. این بادبادک باریک و کمی خمیده، حدود 23 درجه یا تقریبا دو مشت در طول بازوی کشیده طول دارد.

پنج شنبه 24 خرداد

تربیع اول ماه در ساعت 08:48 روی می دهد. امشب ماه در مرز صورت های فلکی شیر و سنبله می درخشد. حدود یک مشت بالای ماه و درست پس از تاریکی، دِنِبولا با قدر 2، دم لئو است. ستاره ذنب الاسد (Denebola) همراه با سماک اعزل (Spica) و سماک رامح یک مثلث متساوی الاضلاع را تشکیل می دهد.

آدینه 25 خرداد

در حالی که شش روز تا انتها رسمی تابستان به جای مانده است، مثلث تابستانی پس از تاریک شدن هوا در شرق آسمان جلوه گری می نماید. ستاره بالای آن مثل همواره نسر واقع درخشان است. پس از آن دنب (Deneb) با فاصله 2 تا 3 مشت در طول بازوی کشیده، سمت چپ پایین وگا حضور دارد و الطیر (Altair) هم دورتر در سمت راست پایین نسر واقع دیده می گردد. این مثلث تابستانی است که نوید فرا رسیدن تابستان و شب های پرستاره آن را می دهد.

شرایط سیارات

هفته گذشته در هم خطی سیارات، مریخ و زحل شاخص ترین بودند. این هفته هم درست با آغاز سپیده دم در موقعیت رصدی خوبی قرار دارند. در این میان زحل با ارتفاع و درخشش بیش تر سمت جنوب آسمان، باز هم موقعیت بهتری دارد. قدر آن 1.2 و نسبتا میانه است، اما با توجه به اینکه صورت فلکی پس زمینه آن یعنی دلو کم نور است، هیچ چیز دیگری به این روشنی در نزدیکی زحل وجود نخواهد داشت و رصد آسانی را فراهم می نماید.

مریخ را هم باید در پایین سمت چپ زحل، با حدود چهار مشت در طول بازوی کشیده جست وجو کنید. سیاره سرخ در آسمان زمین بیشتر به سمت شرق متمایل است. با قدر 1.1 باید مراقب باشید که آن را با ستاره حمل یا آلفا بره که با قدر 2.0 تقریبا یک مشت سمت چپ بالای آن حضور دارد، اشتباه نگیرید.

عطارد، زهره، مشتری و اورانوس هنوز هم در تابش خیره کننده خورشید پنهان شده اند یا رصد سختی در پیش دارند.

نپتون اما با قدر 8 در صورت فلکی حوت سمت شرق و جنوب شرقی آسمان حضور دارد و درست پیش از طلوع آفتاب، با ارتفاع نسبتا پایین حدود 10 درجه پایین تر از زحل واقع شده است و سوژه بسیار خوبی برای ماجراجویی با دوربین های دوچشمی بزرگ یا تلسکوپ است.

منبع: Sky and Telescope

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 خرداد 1403 بروزرسانی: 19 خرداد 1403 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2409

به "جلوه گری مثلث تابستانی در هفته سوم خرداد 1403" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوه گری مثلث تابستانی در هفته سوم خرداد 1403"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید