10 میلیارد دلار خسارت سالانه ناشی از فرسایش خاک

به گزارش دیار سلمان، بر اساس اعلام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری متوسط فرسایش آبی سالانه 16.7 تن در هکتار و خسارت ناشی از فرسایش خاک بیش از 10 میلیارد دلار در سال در کشور است.

10 میلیارد دلار خسارت سالانه ناشی از فرسایش خاک

به گزارش دیار سلمان، آبخیزداری علم مدیریت منابع آب، خاک و پوشش گیاهی یک آبخیز است به طوری که بهره برداری مدام از این منابع برآورده گردد. حوضه آبخیز نیز عبارت است از محدوده ای که آب ناشی از باران و ذوب برف ها به یک آبراهه رودخانه سرازیر می گردد.

بر اساس گزارش سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، انواع اقدامات آبخیزداری عبارتند از اقدامات بیولوژیک، اقدامات مکانیکی، اقدامات بیوسیستماتیک و اقدامات مدیریتی. اقدامات بیولوژیک شامل تقویت پوشش گیاهی به وسیله نهال کاری، بذرکاری، کوپه کاری و... است. اقدامات مکانیکی نیز شامل اقداماتی مانند پخش سیلاب، بندهای رسوب گیر ملاتی، گابیونی و خشکه چین می گردد.

اقداماتی مانند تراس بندی، بانکت بندی همراه با تقویت پوشش گیاهی از جمله اقدامات بیوسیستماتیک آبخیزداری است و اقدامات مدیریتی شامل حفاظت و قرق، کشاورزی حفاظتی و ... می گردد.

همچنین بر اساس اعلام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری حدود 125 میلیون هکتار از حوضه های آبخیز در قلمرو فرسایش آبی و 32 میلیون هکتار حوضه آبخیز بیابانی در قلمرو فرسایش بادی واقع شده است.

گفتنی است که 450 شهر و 8650 روستا و آبادی در کشور در معرض تهدید سیل واقع شده است و در 20 سال اخیر بیش از 3500 سیل در کشور به وقوع پیوسته است که متوسط خسارت هر سیل 400 میلیارد ریال بود. طبق ارزیابی های اجرا شده از 25 پروژه آبخیزداری و 37 ایستگاه آبخوان داری حجم آب ذخیره شده سالیانه به طور متوسط 530 مترمکعب در هکتار در آبخیزداری افزایش داشته است.

از دستاوردهای دیگر پروژه های آبخیزداری می توان به افزایش نفوذ سالیانه به طور متوسط 1000 متر مکعب آب در هکتار در آبخوان داری، کنترل فرسایش خاک سالیانه به طور متوسط به میزان 9 تن در هکتار و بهبود فرصت های شغلی و معیشت آبخیزنشینان اشاره نمود.

همچنین بر اساس گزارش سازمان جنگل ها در سال 97 با استفاده از 700 میلیارد تومان اعتبارات صندوق توسعه ملی، 8 میلیون هکتار از حوضه های آبخیز با نگاهی جامع تحت پوشش عملیات آبخیزداری و آبخوان داری نهاده شد و علاوه بر اقدامات مکانیکی و بیومکانیکی اقداماتی مانند احیای پوشش گیاهی جنگلی و مرتعی، کنترل آفات جنگلی و مرتعی، تهیه نقشه های کاداستر، کنترل سیل و فرسایش، پیشگیری و مبارزه با حریق با تاکید بر توانمندسازی و مشارکت جوامع محلی در حوضه های آبخیز در دست اجراست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اسفند 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 142

به "10 میلیارد دلار خسارت سالانه ناشی از فرسایش خاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 میلیارد دلار خسارت سالانه ناشی از فرسایش خاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید