کرونا چه بر سر ترامپ و کمپین انتخاباتی اش می آورد؟

به گزارش دیار سلمان، ابتلای ترامپ به ویروس کرونا به دید بعضی از تحلیلگران سیاسی همان سورپرایز اکتبر بود که در همان ابتدای این ماه رخ داد، در صورتی که شرایط رئیس جمهور آمریکا رو به بهبودی نرود، او با چالش های بسیاری در آستانه برگزاری انتخابات 2020 روبرو خواهد شد.

کرونا چه بر سر ترامپ و کمپین انتخاباتی اش می آورد؟

به گزارش خبرنگاران ، ژاکوب هیلبرون سردبیر اندیشکده نشنال اینترست در گزارشی، ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کرونا را فاجعه سیاسی بزرگی برای وی و کارزار انتخاباتی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، ارزیابی می نماید. وی در این رابطه می نویسد:

موضع گیری اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه وی و همسرش، به ویروس کرونا مبتلا شده اند، یک فاجعه تمام عیار سیاسی برای وی و کمیته ملی جمهوریخواهان است. این سورپرایز اکتبر، نمی توانست در لحظه ای بدتر از این برای ترامپ اتفاق بیفتد. ترامپ در پیامی توئیتری گفته است: من و بانوی اول آمریکا، به ویروس کووید 19 مبتلا شده ایم. ما قرنطینه و فرآیند بهبودی خود را فورا شروع نموده ایم. ما این بحران را با یاری یکدیگر پشت سر خواهیم گذاشت. اکنون که ترامپ خود به ویروس کرونا مبتلا شده، پیامد های این مساله برای کارزار انتخاباتی وی و همچنین آمریکا، بسیار زیاد و عمیق است.

مدیریت ترامپ زیر سوال رفته است

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه با مبتلا شدن دونالد ترامپ به ویروس کرونا، شرایط برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیچیده شده است، گفت: حداقل این موضوع آن است که کمپین های انتخاباتی ترامپ حداقل تا دو هفته تعطیل خواهد بود و او کار های مربوط به ریاست جمهوری خود را نیز نمی تواند انجام دهد، این وظایف الان بر عهده مایک پنس معاون او است.

ابوالفتح اظهارداشت: این احتمال وجود دارد، که مناظره دوم که قرار بود بین معاونین بایدن و ترامپ برگزار گردید، به دلیل شرایطی که به وجود آمده، لغو شد، چرا که رئیس جمهور در بستر بیماری است و معاون او نیز ممکن است در معرض ابتلا قرار بگیرد، بنابراین احتمال لغو مناظره ببین کامالا هریس و پنس وجود دارد.

وی افزود: ابتلای ترامپ به ویروس کرونا می تواند نقطه ضعفی در عملکرد او باشد، این مسئله نشان می دهد که او در انجام وظایف خود قصور نموده و این می تواند تبدیل به اهرمی برای انتقاد از او گردد، در حال حاضر فضای انتخاباتی در آمریکا در هاله ای از ابهام قرار گرفته است، اگر مناظرات برگزار نگردد، ترامپ نمی تواند برنامه های تبلیغاتی خود را دنبال کند، در حالی که بایدن از این فرصت برخوردار است.

بیشتر بخوانید:

پنس به جای ترامپ در کمپین انتخاباتی شرکت می نماید

(تصاویر) محل بستری شدن ترامپ در بیمارستان والتر رید

نخستین سورپرایز اکتبر را کرونا رقم زد؛ ترامپ در قرنطینه کرونا

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اینکه کرونایی شدن ترامپ هم می تواند خوب باشد و هم بد، بیان داشت: بد از این نظر که منتقدان، او را به خاطر سهل انگاری و جدی نگرفتن کرونا مورد شماتت قرار می دهند و این می تواند برای او هزینه زا باشد، اما خوب از این نظر که طرفدارانش می گویند، او به دلیل اینکه در میدان حضور داشته و به مانند بایدن در زیر زمین خانه خود مخفی نشده، به کرونا گرفتار شده، بنابراین او شایسته ادامه رهبری آمریکا است.

ابوالفتح با تاکید بر اینکه هنوز معلوم نیست که طیف خاکستری در آمریکا به چه کسی رای خواهد داد، افزود: همه چیز بسته به اتفاقاتی دارد که طی یک ماهه منتهی به برگزاری انتخابات رخ خواهد داد، اگر مناظرات برگزار گردد، ممکن است آراء جابه جا و اگر هم شرایط ترامپ وخیم گردد، آن موقع نیز باز هم شرایط دیگری رقم می خورد، از الان واقعا نمی توان پیش بینی کرد که چه اتقاقاتی می افتد، چرا که هر لحظه ممکن است رویدادی رخ دهد که معادلات قبلی را برهم بزند.

ترامپ نمی توان آراء خاکستری را به خود جلب کند

حسن بهشتی پور کارشناس مسائل آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه اگر ترامپ برنامه های انتخاباتی خود را تعطیل کند زیان بسیار زیادی خواهد دید، گفت: در حال حاضر شرایط طوری است که احتمال عقب انداختن انتخابات حتی با وجود بیماری ترامپ نزدیک به صفر است، چرا که اگر این اتفاق رخ دهد، در آمریکا هرج و مرج می گردد و معلوم نیست بعد آن شرایط چطوری پیش برود و چه زمانی دوباره شرایط برای برگزاری انتخابات مهیا گردد.

وی با تاکید بر اینکه رای های سرگردان و خاکستری مشخص خواهند کرد که چه کسی رئیس جمهور آینده آمریکا خواهد شد، گفت: با توجه به رقابت نزدیکی که بایدن و ترامپ با یکدیگر دارند، کسانی که هنوز تصمیم نگرفته اند که به چه کسی رای بدهند، می توانند بسیار نقش پر رنگی داشته باشند، بنابراین این عده منتظر ادامه مناظرات و همچنین برنامه های انتخاباتی بایدن و ترامپ هستند تا عملکرد آن ها را مشاهده نمایند و بعد تصمیم خود را بگیرند.

بهشتی پور افزود: در حال حاضر در بعضی از ایالت هایی که رقابت نزدیک و لب مرزی است، از جمله اوهایو، آیوا و نیوهمشایر، این رای های مردّد هستند که از اهمیت بسزایی برخوردارند، به طوریک ه می توانند رقابت نزدیک بایدن و ترامپ را به مسیری ببرند که حتی یک رای نیز مهم باشد، در حال حاضر جامعه آمریکا بسیار دو قطبی شده، امری که مسبوق به سابقه نبوده، بنابراین برگزاری انتخابات در آمریکا در ماه آینده با حواشی بسیار زیادی روبرو خواهد شد.

این کارشناس مسائل آمریکا بیان داشت: معمولا مردم آمریکا کسی را که در نزدیکی انتخابات آمریکا حضوری فعال در صحنه نداشته باشد را نمی پذیرند، بار اساس همین مسئله کار ترامپ بسیار سخت شده و بعید نیز به نظر می رسد که مناظرات بعدی نیز انجام گردد، در چنین شرایطی اوضاع برای بایدن و دموکراتها بهتر خواهد شد، حال باید دید در روز های آینده شرایط ترامپ و سلامتی وی چگونه خواهد شد، تا بتوان به تحلیل دقیق تری در این زمینه پرداخت.

منبع: فرارو
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1346

به "کرونا چه بر سر ترامپ و کمپین انتخاباتی اش می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چه بر سر ترامپ و کمپین انتخاباتی اش می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید