کابل با طالبان تبادل نظر کند جنگ را کنار می گذاریم

به گزارش دیار سلمان، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد توافق اخیر این گروه با آمریکا گفت: بر اساس توافقنامه صلحی که میان نمایندگان طالبان و آمریکایی ها به امضاء رسیده است، نیروهای آمریکایی 14 ماه فرصت دارند تا خاک افغانستان را ترک نمایند؛ اما طالبان جهاد با دست نشانده های آمریکایی را همچنان ادامه خواهند داد.

کابل با طالبان تبادل نظر کند جنگ را کنار می گذاریم

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در پاسخ به این سوال که چرا طالبان حملات خود علیه نیروهای آمریکایی را متوفق نموده اما به نیروهای افغان حمله می نمایند گفت: جهاد در افغانستان احتیاج به دقت زیاد دارد؛ ما به امریکایی ها مصونیت می دهیم تا از افغانستان خارج شوند؛ اما از بعد داخلی باید بگوییم که حکومت دست نشانده و دست پروده آمریکا که به خاطر اهداف امریکایی بر سر قدرت آمده است را قبول نداریم و تا برقراری حکومت اسلامی در افغانستان مبارزه می کنیم.

وی تأکید کرد: تا آن موقع به فشار و جنگ ضرورت است و این ضرورت را باید ما درک کنیم، نباید احساساتی و بسیار عاطفی فکر کنیم. مسائل جهادی احتیاج به تحقیق و علمیت دارد، همه افغان ها باید متوجه باشند، ما نمی توانیم تمام آرمان های جهادی خود را زیرپای اشرف غنی بگذاریم و بگوییم از جنگ بیزار شده ایم.

مجاهد به این عقیده است که جنگ با حکومت افغانستان نوعی جهاد است، او می گوید؛ جهاد به خاطر یک هدف مآغاز و شرعی آغاز می گردد و تا انجام باید ادامه پیدا کند و اهداف جهاد باید پیگیری گردد.

وی در ادامه تصریح نمود که جهاد در اصل باعث جنگ می گردد و جنگ ویرانی به بار می آورد، کشت و کشتار به بار می آورد، اقتصاد را خراب می نماید و شهرها ویران می گردد. اما جهاد خوبی های خود را هم دارد و خداوند به مجاهدین پاداش خواهد داد، چرا از نتیجه جهاد حکومت اسلامی به وجود می آید و اگر جهاد نباشد نظام های اسلامی از بین می فرایند. به همین دلیل جهاد با وجود تمام خرابی هایی که دارد کار مآغاز و پسندیده ای است.

مجاهد در ادامه گفت: اینکه ما جهاد نموده ایم و اشغالگرها را از کشور خارج نموده ایم یک بعد قضیه است اما اگر در داخل کشور حکومت و نظام اسلامی نسازیم تمام آرمان های جهاد را آب می برد.

مجاهد تأکید کرد: چون افغان ها بسیار جنگ نموده اند و از جنگ بیزار شده اند پس دیگر جنگ بس است. ما با احتیاط جنگ می کنیم تا به مردم صدمه نرسد.

سخنگوی طالبان ختم جنگ در افغانستان را وابسته به آغاز تبادل نظرهای بین الافغانی دانسته و در رابطه گفت: جهاد با حکومت یک واجب است مگر اینکه آنها هم مثل آمریکایی ها حاضر شوند با ما تبادل نظر نمایند تا به وسیله تبادل نظر مسائل را حل کنیم، باید راه را هموار بسازیم تا نظام اسلامی و حاکمیت اسلامی در کشور برپا گردد.

این در حالی است که ذبیح الله مجاهد در تبادل نظری های قبلی خود اذعان داشت که طالبان با حکومت افغانستان به این دلیل جنگ می نمایند که حکومت افغانستان در اشغال نیروهای آمریکایی واقع شده است.

مجاهد ختم جنگ را وابسته به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دانسته بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 940

به "کابل با طالبان تبادل نظر کند جنگ را کنار می گذاریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابل با طالبان تبادل نظر کند جنگ را کنار می گذاریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید