چین: اجرای الگوی انقلاب های رنگی بی تردید در هنگ کنگ شکست می خورد

به گزارش دیار سلمان به نقل از رادیو بین المللی چین، طی 2 ماه گذشته، انواع اقدامات خشونت آمیز تظاهرات کنندگان افراطی پیوسته شدت گرفته که شدیداً بر زندگی شهروندان هنگ کنگ تاثیرات منفی گذاشته و ضربات و خسارات ناخوشایندی بر اقتصاد این منطقه وارد نموده است.

چین: اجرای الگوی انقلاب های رنگی بی تردید در هنگ کنگ شکست می خورد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

بعضی سیاست بازان غربی سخنانی دربارۀ هنگ کنگ گفته و اخبار و امور آن را طوری با تنفر نسبت به چین و مداخله جویانه در امور داخلی پکن تفسیر می نمایند که حتی جسورانه و آشکارا به خلط مبحث پرداخته و مساله هنگ کنگ را به مذاکرات مالی و بازرگانی چین و آمریکا ربط می دهند.

پروفسور جانگ وی وی رئیس پژوهشکدۀ چین متعلق به دانشگاه فو دان شانگهای، چندی پیش در مصاحبه با تلویزیون مرکزی این کشور گفت: این الگوی انقلاب های رنگی است ولی بی تردید اجرای آن در هنگ کنگ ناکام می ماند.

پروفسور جانگ وی وی گفت: انقلاب بهار عربی یا انقلاب مخملی اصطلاحاً به اتفاقاتی گفته می گردد که در سال 2011 تنشهای فراوانی در داخل تعداد زیادی از کشورهای عرب به وجود آورد؛ اما به نظر من مهمترین دلیل این رویدادها به بعضی نیرویهای ویژۀ آمریکا یعنی دولت سایه مربوط می گردد. وال استریت، بنیاد دموکراسی و اف بی آی آمریکا سالها سال برنامه ریزی و توطئه می نمایند تا در کشورهای دارای نظام متفاوت با امریکا آشوب ایجاد نمایند. در همان زمان پیش بینی و نتیجه گیری سریع من این بود که این رویدادها خیلی زود به زمستان عربی منجر می گردد و پیروز نمی گردد.

وی توضیح داد: واقعیت نیز همان است که انقلاب بهار عربی خیلی زود به زمستان عربی تبدیل شد. علت اصلی این است که نظام دموکراسی غربی با دنیای غیرغربی سازگار نیست. حالا وقتی بر می گردیم و دوباره به حمله امریکا به عراق که در زمان ریاست جمهوری جورج بوش پدر برپا شد، نگاه کنیم متوجه می شویم چه جنگ احمقانه ای بود. ولی نیروهایی که ذکر شد در آن موقع از جورج بوش پشتیبانی می کردند، در حالیکه کسی هرگز نظری از عموم مردم دنیا عرب نپرسید.

جانگ وی وی گفت: سال 2014 در رویداد اشغال خیابان جونگ هوان در هنگ کنگ، خبرنگار بی بی سی همان روز اول با من تلفنی مصاحبه کرد؛ به او گفتم این جنبش در زمان و مکان اشتباه اتفاق افتاده و احتمال ناکامی آن صد درصد است. پرسید چرا؟ گفتم جواب خیلی ساده است، چون ما مدتی طولانیست که نظرسنجی ها در هنگ کنگ را پیگیری می کنیم؛ مسائلی که بیشترین توجه مردم و جوانان را به خود مشغول می نماید، مسألۀ معاش مردم، اشتغال و مسکن و از این قبیل است.

به گفته وی، یکی از علل مهم رویدادهای هنگ کنگ، مداخله مستقیم آمریکا و در پشت آن جنگ تجاریست که آمریکا با چین برپا نموده است. دونالد ترامپ ابتدا فکر می کرد خیلی زود برنده می گردد، اما فکر بسیار احمقانه ای بود. نتیجه را هم که دیده اید و این جنگ جز ناکامی برایش نتیجه ای نداده و مقابله ما بسیار مقتدرانه بوده است؛ بازار سهام آمریکا در حال سقوط است. ترامپ از این موضوع هراس دارد، زیرا سقوط بازار سهام در آراء انتخاباتیش تأثیر زیادی خواهد گذاشت. او باید انتخابات سال آینده را در نظر بگیرد. یکی از مقامات آمریکا علناً گفت که بروز راهپیمایی اعتراضی در هنگ کنگ به سود آمریکا است و به نظر او کشورش می تواند با این برگ در مذاکرات تجاری بر چین فشار وارد کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 401

به "چین: اجرای الگوی انقلاب های رنگی بی تردید در هنگ کنگ شکست می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: اجرای الگوی انقلاب های رنگی بی تردید در هنگ کنگ شکست می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید