چین آزمایش موشکی آمریکا را مخاطره آمیز خواند

به گزارش دیار سلمان، وزارت امور خارجه چین با صدور بیانیه ای پرتاب آزمایشی یک موشک کروز زمین پایه توسط آمریکا را مخاطره آمیز خواند و اظهار داشت این اقدام واشنگتن باعث تقویت رقابت تسلیحاتی در جهان می گردد.

چین آزمایش موشکی آمریکا را مخاطره آمیز خواند

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش یورونیوز، وزارت خارجه چین در این بیانیه که امروز سه شنبه منتشر شد آورده است پرتاب این موشک توسط آمریکا به تشدید تنش ها منجر خواهد شد و بر امنیت بین المللی و منطقه ای تاثیر منفی می گذارد.

وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام نمود روز یکشنبه یک موشک کروز زمین پایه را بطور آزمایشی پرتاب نموده است این موشک بیش از 500 کیلومتر پرواز کرد و سپس دقیقا به هدف اصابت کرد.

مقامات وزارت دفاع آمریکا گفته اند که از داده ها و اطلاعات این آزمایش برای توسعه توانایی موشک های میانبرد استفاده خواهد شد.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا نیز پیشتر گفته بود که آمریکا توسعه تمام عیار موشک های میانبرد را آغاز خواهد نمود این اظهار نظر در پی انقضای پیمان هسته ای مهم با روسیه در ماه میلادی جاری، مطرح شد.

پیش از چین سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز این اقدام آمریکا را تاسف آور خواند و گفته بود این اقدام نشان داد آمریکا از مدت ها قبل برای نابودی پیمان نیروهای هسته ای میانبرد (INF) آماده شده بود.

پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد که سال 1987 میان واشنگتن و مسکو امضا شد دوم آگوست سال جاری (11 مرداد 1398) خاتمه یافت.

میخاییل گورباچف آخرین رهبر شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا این پیمان را در طول جنگ سرد که دنیا به دو اردوگاه شرق و غرب تقسیم شده بود، امضا کردند و طرفین متعهد شدند در جهت حذف موشک های هسته ای با برد کوتاه (از 500 تا 1000 کیلومتر) و همچنین موشک های هسته ای میان برد (1000 تا 5500 کیلومتر) اقدام نمایند و در آینده نیز اقدام به فراوری، آزمایش و گسترش این موشک ها ننمایند.

ایالات متحده و ناتو از پارسال آغاز به متهم کردن مسکو مبنی بر نقض این پیمان با ساخت موشک جدیدی کردند، اتهامی که همیشه از سوی روسیه رد شد با این وجود دونالد ترامپ خاتمه دستور خروج آمریکا از این پیمان را صادر کرد و روسیه نیز مقابله به مثل کرد و همزمان با آمریکا از پیمان خارج شد تا به این ترتیب یکی از مهمترین پیمان های دنیا در مورد کنترل تسلیحات به تاریخ بپیوندد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 362

به "چین آزمایش موشکی آمریکا را مخاطره آمیز خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین آزمایش موشکی آمریکا را مخاطره آمیز خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید