چرا برف روی ترکِ مرمت شدۀ گنبد شیخ لطف الله ننشست؟

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران/اصفهان صبح امروز بارش برف همه جایِ اصفهان را سفیدپوش کرد؛ همه جا، به جز ترکِ مرمت شدۀ گنبد مسجد شیخ لطف الله!

چرا برف روی ترکِ مرمت شدۀ گنبد شیخ لطف الله ننشست؟

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

احمد همتیار، استاد پیشکسوت مرمت و کاشی کار معرق در این رابطه به دیار سلمان گفت: هرگز تابه حال ندیده ام که بعد از مرمت یک گنبد، برف روی قسمت مرمت شده ننشیند! باید کشف کرد و دید که این اتفاق چرا و چطور اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: وقتی ترک مرمت شدۀ گنبد نسبت به یک بارش طبیعی، عملکرد غیرطبیعی نشان می دهد، یعنی ملات این بخش با بقیه بخش ها تفاوت دارد و وقتی این اتفاق برای سایر گنبدهای مرمت شده رخ نداده یعنی در دستورالعمل تهیه ملات گنبد مسجد شیخ لطف الله، اعمال سلیقه شده است؛ درحالی که مرمت، دارای اصول تعیین است، همه مراحل آن دستورالعمل های مشخص دارد و وجود این قواعد، امکان اعمال سلیقه را از سوی مرمتگر رد می نماید.

همتیار با تأکید بر اینکه تشخیص چرایی این واکنش غیرطبیعی احتیاج به تحلیل فنی و آزمایشگاهی دارد، گفت: درک مبانی اصول مرمتی و عمل به آن مانع ایجاد تغییر گسترده در بخش مرمت شده می گردد اما وقتی فردی نسبت به این اصول آگاهی نداشته باشد، ولو با حسن نیت، آغاز به اعمال سلیقه می نماید و این نادرست است.

این پیشکسوت مرمت، در پاسخ به اینکه آیا استفاده از روغن بزرک موجب ایجاد واکنش متفاوت در بخش مرمت شده و نشده، نسبت به بارشِ یکسان برف شده؟ گفت: روغن بزرک یک روغن طبیعی است که هر کس با قالب کار می نماید، برای جدا کردن پارچه از قالب، ممکن است از آن استفاده کند اما در سایر گنبدهایی که از این روغن در بخش هایی از مرمت آن استفاده شده، تاکنون چنین مسئله ای به وجود نیامده است؛ ضمن اینکه اثبات به کاربردن یا نبردن این روغن نیز احتیاج به آزمایش کردن دارد.

وی توضیح داد: به نظر می رسد یک عامل شیمیایی موجب به وجود آمدن این واکنش متفاوت در گنبد شده است اما این حدس و گمان نیز احتیاج به تحقیق و آنالیز بیشتری دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 709

به "چرا برف روی ترکِ مرمت شدۀ گنبد شیخ لطف الله ننشست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برف روی ترکِ مرمت شدۀ گنبد شیخ لطف الله ننشست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید